Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Čierny kašeľ príbuzného

    Dobrý deň, môj brat mal čierny kašeľ, má 29 rokov. Bol u nás pri dcére, ktorá má 4 mesiace a ešte nie je zaočkovaná. Môže to dostať, keď ju kojím a ak to dostane, ako sa to rieši? Mali ste taký prípad? Ďakujem.
    Katarína K.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neočkované dieťa, ale aj nekompletne očkované dieťa / hlavne ak dostalo zatieľ len jednu dávku očkovacej látky/ môže dostať čierny kašeľ, bohužiaľ ani kojenie tomu nezabráni. Samozrejme závisí aj od toho ako dlho spolu boli a tiež, či bol len v domácnosti, alebo dieťatko aj pestoval a podobne. Ja som taký prípad nemalal ale práve som podobný riešila s kolegyňou. Zväčša je potrebné dieťa liečiť v nemocnici. V každom prípade by mal váš brat uviesť vás a vaše neočkované dieťatko ako kontakt pri informovaní epidemiologa.