Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ockovanie a epilepsia

    Dobry den, chcela by som poradit o ockovani mojho syna v 6.roku zivota /zaskrt, tetanus, cierny kasel, obrna/. Doteraz absolvoval vsetky povinné ockovania. Mam obavy , pretoze minuly rok v máji z nicoho nic z nezistenych pričin dostal epileptické záchvaty - parciálne komplexné epileptické zachvaty so sekundárnou generalizáciou. Uziva Orfiril long 2x300 a Keppra 2x125mg. Rok je bez záchvatu.

    Za kazdu radu, pripadne na koho by som sa mohla obrátit, velmi pekne dakujem.
    S pozdravom Spisiakova.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Epilepsia nie je príčinou, prečo by sa dieťa nemaloočkovať. V súčastnosti používaná očkovacia látka obsahuje nebunkovú zložku čierneho kašľa/celobunková spôsosbovala negatívne reakcie po očkovaní a bola príčinou, prečo sa toto očkovanie vyraďovalo u detí s neurologickým postihntím/, takže reakcie nebývajú závažné. Vo vašom prípade, by som očkovanie skonzultovala v prvom rade s neurologom, ktorý dieťa sleduje a ak je to možné, realizovala by som toto očkovanie v ambulancii pre komplikácie očkovania / je v Bratislave, Košiciach a Martine, možno aj v iných mestách, kde sú detské kliniky/.Ja osobne predpokladám, vzhľadom na to, že deťa je pod leičbou a stabilizované, že očkovanie prebehne bez komplikácií.