Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie proti pneumokokom

    Dobrý deň pani doktorka,

    rada by som poprosila o Váš názor na očkovanie proti pneumokokom.
    Mám dcéru ktorá v októbri dovŕší 5 rokov a syna ktorý bude mať tiež v októbri 3 roky a začína aj navštevovať predškolské zariadenie.
    Váhame s manželom, či deti zaočkovať proti pneumokokom alebo nie. Prípadne či zaočkovať oboch alebo len syna 3 roky. Aký je váš názor na toto očkovanie.
    Len podotýkam, zatiaľ nemali vážne ochorenia okrem bežných viróz, myslím že dcera doteraz uživala 3x ATB a syn asi 2x.
    Viem, že rozhodnutie nakoniec ostane na nás ako na rodičoch ale rada uvítam aj váš názor prípadne odporúčania.
    Povinné očkavania majú všetky a z doplnkových majú obaja žltačku A, kliešťovú encefalitídu a meningokok C.
    Vzhľadom na vek, by asi pre nich pripadala do úvahy vakcína pneumo 23. Je potrebné túto vakcínu potom preočkovávať každé 3 roky alebo len 1x po 3 rokoch.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vakcína Pneumo 23 sa preočkováva každé tri roky, najlepšie spolu s očkovaním proti chrípke.
    Deti sú zdravé, takže nemusíme myslieť na nejaké poruchy imunity. Faktom je, že invazívne pneumokokové infekcie "prepadajú" deti z plného zdravia a bývajú to často úplne zdravé deti. Do veku piatich rokov určite imunitný systém reaguje tvorbou protilátok na konjugovanú vakcínu, ktorou je Prevenar. Vakcína Pneumo 23 by mala tiež navodiť tvorbu protilátok.
    Ja som človek, ktorý uznáva evidence base medicine, teda to čo je dokázané, platí. teda ak má dieťa protilátky proit pneumokokom, tak neochorie. z tohoto pohľadu očkovanie proti pneumokom považujem za prínos v boji prit ochoreniam spôsobeným baktériami.