Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Môžem podať Rotarix aj staršiemu dieťatku ako polroka?

    Dobrá deň pani doktorka!
    Mám dievčatko, ktoré bude bude mať 20týždňov. Chcela som ju zaočkovať aj proti rotavírusom. Pri prvom základnom očkovaní(to bolo v 12tom týždni) sme sa dohodli, že pri druhom očkovaní bude podaný aj rotarix. Keď sme v 18tom týždni prišli na preočkovanie, čakal ma tam recept, ktorý som si vybrala a bolo mi povedané, aby som jej vakcínu podala až o týždeň alebo 2. Zatiaľ som jej ju nedala, pretože sú strašní horká a bojím sa, či ju nebude horšie znášať. Až v príbalovom letáku som sa dozvedela, že dieťa malo byť očkovaní v 6tom týždni a po najskôr mesiaci sa má podať druhá dávka, najneskôr do polroka dieťaťa. Môžem jej tú vakcínu podať aj keď má už 20 týždňov a potom druhú dávku keď bude mať 26 týždňov? Žiaľ k doktorke sa dostanem opäť až v auguste, lebo sme na opačnom konci Slovenska, než máme doktorku momentálne. Alebo jej mám podať iba jednu dávku vakcíny?
    Ďakujem pekne za pomoc.Mária

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Toto je problém, ktorý sa nemal stať. V mojej praxi nepodávajú vakcínu deťom mamičky, podávame to v rámci očkovania v ambulancii. Najlepším riešením je podať vakcínu hneď / horúčavy nie sú problém, problém by boli vysoké horúčky u dieťatka alebo hnačky a zvracanie/ a o štyri týždne / kedy je už možné druhú dávku podať, nie skôr/ podajte druhú dávku vakcíny. Bude všetko v poriadku. V zásade sa termín do pol roka dodrží.