Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • caste dojcenie

    Dobry den, v prvom rade by som sa chcela podakovat za Vasu poradnu, casto si citam otazky a vase odpovede a pomahaju )))) tak som sa rozhodla napisat aj ja. Moja 4,5 mesacna dcerka bola predtym velka papacka a vzdy papala z oboch prsnikov. Teraz zacala papat tak, ze asi 10 min. intenzivne papa a zrazu prestane a zacne mrncat. Tak ju zoberiem na ruky, odgrgne si a casto aj grcka. Obcas normalne mliecko obcas hrudkovite, s tym sa trapime asi od 1 mesiaca. Potom vsak uz nechce papat. Ale po polhodinke, hodinke si vypyta znova, trosku popapa a vacsinou zaspi. Mam obavy ci ma dost mliecka. Naposledy na poradni podla pediatricky pribrala dost za 6 tyzdnov necele kilo. Cez den papame casto, v noci sa budi tak asi tri krat, po kupani zaspi na 4-5 hodin a potom cca v 3h intervaloch. Kedze sa dcerka narodila malicka iba 2500 g a este schudla v porodnici ju pirkrmovali a casto vazili a museli sme zostat dlhsie, z toho prameni aj moj strach, ci ma malicka dostatok. Teraz vazi 6400g. Rada by som ju dojcila co najdlhsie, ale rozmyslam, ci nezacat skor davat prikrmy ako po ukonceni 6/teho mesiaca. Viem, ze niektore mamicky davaju kasicky, zeleninku alebo ryzovy odvar. Dakujem velmi pekne za odpoved a prajem vsetko dobre v novom roku, hlavne vela zdravia a spokojnosti )))

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobry den, dakujem za zelanie a samozrejme aj ja Vam rovnako prajem vela zdravia a pohody. Som rada, ze Vam moje rady pomahaju a mozem aspon takymto sposobom prispiet k Vasim pohodovym dnom :-). Podla toho, co pisete v ziadnom pripade nejde o nedostatok mliecka z Vasej strany. Skor si myslim, ze tok mliecka je celkom rychly a preto sa dcerka s mrnkanim odtrhne od prsnika. Zrejme ju zacne tlacit brusko, chce si odgrgnut a ten silny tlak vzduchu niekedy vytlaci aj mliecko. Myslim, ze sa vobec nemusite trapit, Vasa dcerka si nasla sposob ako dany problem riesit. Mrnkanie ma byt pre Vas signal, ze ju mate zdvihnut, aby sa jej lahsie odgrglo. Prikrm rozhodne neodporucam, pretoze si myslim, ze dcerke by to nijako nepomohlo, prave naopak. Naozaj vsetky popisovane udaje naznacuju, ze dcerka je uplne zdrave, prospievajuce dietatko. Aj frekvencia kojenia je normalna. V tomto obdobi sa jej uz mozu zacat prerezavat zubky a vtedy byvaju deticky nepokojnejsie a vyzaduju castejsie kojenie. Tato informacia len preto,aby Vas to nezaskocilo. Spoznate to podla opuchnutych dasienok. Prajem Vam vsetko dobre! S pozdravom Jana W.