Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ako zvládnuť samu seba pri výchove detí.

    Dobrý deň, neviem už dlhší čas si poradiť so svojimi štvorročnými trojičkami, proste to nezvládam. Robím všetky tie chyby o ktorých píšete a radíte mamičkám sa vyzbrojiť trpezlivosťou a ako majú postupovať. Každý deň začínam s predsavzatím, že dnes to bude inak a po pár minútach snaženia, už sme zasa s manželom vo vychodených kolajoch, krik, vyhrážky, napomínanie, strašne mi to je ľúto, lebo si uvedomujem ako rýchlo rastú, ale dokážu človeka tak vytočiť, že sa nespoznávam. Súhlasím so všetkým čo radíte mamičkám, viac menej sa o to aj snažím, ale nejde to tak jednoducho, niekedy si pripadám že potrebujem nejakú terapiu. Strašne svoje deti milujem a nechcem robit tie isté chyby aj generačné, čo robili moji rodičia. Ako sa ukludniť?, kvôli deťom sme s manželom stále rozhádaní a nervózni a vydráždení , že niekedy sa už nevieme ani s chladnou hlavou porozprávať.
    Ďakujem za odpoveĎ.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dobrý deň Elena,
    zvládnuť jedno dieťa alebo dve býva náročné, tri detičky - to už je vskutku heroický výkon a nápor na trpezlivosť a pevné nervy. Štvorročný ľudkovia sú plní energie, objavujú svet, potrebujú si vyboxovať svoje miesto pod slnkom - a s dvoma konkurentmi rovnakého kalibru to vôbec nie je jednoduché... Predpokladám že je u vás poriadne živo, poriadne hlučno a stále je čo riešiť. Ste s manželom obdivuhodní, že stále - napriek náročnosti každého jedného dňa ktorý ste zvládli - i s krikom a napomínaním - dokážete ráno vstať a mať predsavzatia. Verím že máte na seba nároky a očakávania, ako by sa správny rodič mal a ako nemal správať - nezabúdajte, že v danej situácii robíte maximum svojho možného. Skúste jeden druhého - i samého seba - oceniť a pochváliť za to, že nevypeníte, že nenakričíte, že konkrétnu situáciu zvládnete bez straty ovládania sa, že raňajky dopadli dobre - čiže väčšina jedla šla tam kam patrí, zvyšok sú povolené straty, že deti sa síce pobijú, pohádajú, neposlúchajú - ale že sa im na vychádzke nič zlého nestalo, že ste sa s nimi pohrali, že ste im prečítali rozprávočku, že ste zvládli večerné kúpanie.....viac teraz asi od seba nemôžete chcieť - chronická únava, stres i neustála pohotovosť riešiť a zasahovať si žiada svoje - a nik na vašom mieste by to nezvládol lepšie. Držím vám všetkým päste a želám veľa krásnych - i pohodových - chvíľ. Veľa šťastia.