Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Citrusy

    Dobrý deň, pani doktorka, viem, že táto otázka je určená do inej poradne, ale je nedostupná. Dcérka bude mať o 3 týždne rok a chcela by som sa spýtať, či po 1. roku môže papať citrusové plody. My s manželom nie sme na nič alergický, ale manželov brat má alergiu na citrusy, tak mám obavy. Inak nikto iný z rodiny alergik nie je. Môže sa u dcérky prejaviť alergia, keď ju má švagor?
    A mám ešte jednu otázku: do akého veku má význam kojenie z hľadiska budovania imunity? Za vaše odpovede Vám veľmi pekne ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Citrusové plody môžete v malom množstve a vždy len jeden druh zaradiť po prvom roku života. Vždy po zaradení nového druhu ovocia sledujte ako dieťatko reaguje - zmeny na koži, hnačka. Upozorňujem vás, že aj na rovnaké ovocie, podľa krajiny pôvodu, zrelosti, chuti, môže dieťatko rôzne reagovať. Spočiatku ponúkajte len v malom množstve.
    Kojenie má zásadný význam v prvých mesiacoch života. Po roku je jeho význam stále aj v oblasti vyzrievania imunitného systému ale hlavne vo sfére citovej väzby medzi matkou a dieťaťom.