Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • bcg

    Dobry den, pani doktorka,

    chcela by som sa opytat ohladom bcg vakcinacie. Nasa dcerka ma 5 rokov, bola ockovana po narodeni bcg, nema ziadnu jazvu po ockovani, viem, ze niekedy sa nemusi vytvorit. nezijeme na Slovensku. Ked mala dcerka 3 roky, na SR som jej dala spravit Mantoux test, ktory bol negativny,nemala ziadnu reakciu, doporucili preockovat, lenze nemali vtedy vakciny. V UK bezne neockuju proti tbc, len rizikove skupiny a SR ma nizku incidenciu tbc. Chcela by som sa opytat, ci mam dat dcerku preockovat, ci negativny Mantoux test znamena, ze nema protilatky? Kedy je preockovanie najvhodnejsie? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Protilátky nemala, ke´dsa robil test, či ich nemá ani teraz by ukázal len nový test. Zvážte, či je tbc ochorením ohrozená a v tom prípade je potrebné spraviť znova Mantoux II test a podľa jeho výsôedku postupovať ďalej.