MUDr. Marta Špániková

Poradňa dojčenia a výživy

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 3666

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

Koliky?

ateirneh, 15.04.2014 (21:22)
Pokracovanie: syncek za prvý mesiac pribral 700g, za druhy mesiac 600 a za treti mesiac 400g. Teraz vazi 6500 g. Kazdy mesiac narastol o 5cm, meria 68cm. Su jeho parametre primerane. Dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Áno, myslím, že to je v poriadku. Ako je to s vyprázdňovaním, nemá zápchu, respektíve problém s kakaním. Aj to treba v tomto prípade sledovať.
Odkaz na otázku

Koliky?

ateirneh, 15.04.2014 (21:14)
Dobrý den. Uz v porodnici sme "chytili" E.coli hemolyticku- zelene vodnate hnacky s krčmi. Na odpor. pediatra sme pouzivali Biogaju a bolo vcelku dobre, stolice boli vodnate,spenene, hnedozlte. V 8. týždni začali silne krcovite bolesti bruska po napapani, stolice sa striedali od hnedej cez zltu po oranzovú. Odvtedy mal v puse dolhodobo soor/ preliečili sme a o par dni bola kvasinka spat/ a obcas aj v oblasti slabin. Bolesti bruska sa stale stupnovali ako intenzita, tak castost i predlzoval sa cas trvania. Výter z rekta vysiel pozit. na Candidu, maly ma makrocytovú anemiu ľ.st., ľahko zvýšené hepat. testy, zásoby zeleza v norme, CRP v norme. Odpor. nam vynechat Biogaju a detoxikovat crevo Enterosgelom. Odvtedy mame zelene hlienovite stolice, bolesti brucha miernejsie, ale pretrvavaju, bez teplot, obcas s prímesou krvi. Teraz ma syn 14týždnov, plne dojcený, mlieka mam dost. Na odpor. pediatra som zo svojej stravy "pre istotu" vynechala vsetky mliecne vyrobky.
1. Sú taketo stolice normalne?
2: Je odpodstatnene vynechanie mliecných vyrobkov len tak?
3. Sú to len koliky a je nutne pockat, kym " z toho vyrastie"?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Stolica dieťaťa býva rôzna a pokiaľ dieťa nemá ťažkosti, nie je potrebné to riešiť. Ale vaše dieťatko ťažkosti má, takže stolice treba sledovať v kontexte toho aké má ťažkosti.
Vynechanie mlieka a bezmliečnych výrobkov / veľmi púrísne/ je v tomto prípade opodstatneneé, pretože objavenie sa krvi v stolici môže byť signálom alergie na bielkovinu kravského mlieka prenesenú cez materské mlieko od matky. Opakovaen to pozorujem, diéta vždy pomôže. Neznamená to, že dieťa bude mať alergiu na bielkovinu kravského mlieka celý život.
To či sú to len koliky neviem z vašich informácií povedať, dokonc je to spočiatku ťažké určiť aj po vyšetrení dieťatka. Treba dieťatko sledovať / aj vzhľadom na anémiu/ , sledovať jeho hmotnosť, vývoj a podľa prejavov riešiť prípadne potrebné ďalšie vyšetrenia a diétne zásahy či liečbu.
Odkaz na otázku

Lieky počas dojčenia

Lena, 22.03.2014 (21:39)
Dobrý deň.
Zaujímal by ma Váš názor na užívanie domperidonu počas dojčenia...? Je jeho užívanie nejak škodlivé pre dieťa? - kedže všetko prechádza do mlieka...ako aj ATB či antihypertenzíva... Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Platí zásada, že matka musí byť zdravá, aby mohla dieťatko dojčiť a starať sa o neho. Takže ak je nevyhnutné, aby užívala nejaké lieky, v zásade je len veľmi málo liekov, ktoré je počas dojčenia úplne zakázané kontraindikované užívať. Všetky lieky však majú byť podávané s rozvahou a len v nutných, niekedy až život zachranújúcich dôvodoch.
Antibiotika je možné podávať v zásade všetky, okrem tetracyklínových. Antihypertenzíva niektoé áno, niekoté sú menej vhodnejšie. Tiež je dôležité sa o tom konkrétne poradiť s lekárom. Čo sa týka domperidonu je to liek počas dojčenia kontraindikovaný! On má vymedzené indikácie a jeho používanie ako lieku proti zvracaniu, pokiaľ to nie je špecifický dôvod zvracania / liečba chemoterapeutikamia a podobne/ teda na bežné zvracanie pri infekcii zažívacieho traktu je kontraidnkované! V žiadnom prípade sa neodporúča. Pokial vás to zaujíma v súvislosti s preparátom Costi, tak ten by som počas dojčenia nepoužívala vôbec!!!!!!!!Tieto lieky môžu mať závažné vedľajšie účinky, ktoré sa ani po vysadení lieku nemusia upraviť. Užívanie takéhoto lieku je hlavne škodlivé pre matku / ale môže byť aj pre dieťa/. Ako som opakovane napísala: dieťa potrebuje zdravú matku, aby sa o neho mohla starať.
Odkaz na otázku

Má dosť?

Lenka, 19.03.2014 (13:57)
Dobrý den, mám 9-týzdnového syna, s ktorým doteraz neboli problémy, pokial islo o dojcenie. Váhový prírastok bol v norme a vzdy som vedela, kedy má dost - jednoducho sa po 15 - 20 minútach odpojil od prsníka. Teraz sa vsak vobec nechce odpojit. Mám dojem, ze za cca 10 - 15 minút je najedený, a potom si uz len "cucká". Po dojcení mám prsník makký, resp. polomakký (závisí od fázy dna), malý si odgrgne, neraz aj trochu vygrcne a napriek tomu sa prsníka stále dozaduje. Ak mu ho nedám, place, avsak po pár minútach sa upokojí s cumlom, ktorý potom po nejakých 15 minútach uz ani nepotrebuje, usmieva sa, potom zacne byt mrzutý, ked mu dám cumlík, zaspí a spí do dalsieho dojcenia cca 2 - 2,5 hodiny (dojcím kazdé 3 hodiny). Uz som skúsala prsník mu aj ponechat, avsak nemala som dojem, ze by prehĺtal, no vydrzal sa s ním hrat aj hodinu, obcas si cucol (a vzápatí to neraz aj vyvrátil), potom zaspal, avsak hned, ao som ho chcela prelozit do postielky, zacal plakat. Viem, ze sú teórie, ze dieta, ak chce prsník, má mu byt ponúknutý a má byt prisatý ako dlho chce. No mám aj dalsie dieta 1,5 dcéru a tej sa tiez treba venovat (nehovoriac o potrebe zabezpecit chod domácnosti a aspon ciastocne zabezpecit i starostlivost o seba). Moje otázky sú preto takéto:
1. ako spoznám, ze sa skutocne najedol, ak sa mi sám neodpojí od prsníka?
2. co mohlo byt dovodom, ze doslo k takejto zmene, t.j. ze sa neustále dozaduje prsníka, hoci to doteraz nerobil?
3. moze mat "násilné" odpájanie od prsníka (v prípade, ak j najedený) prenho nejaké následky?
4. ako zabezpecit setrné odpojenie odprsníka?

Dakujem za Vasu odpoved a pomoc
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ale veď vy sama ste problém vyriešila. Ak mu nedáte prsník, chvíľu poplače ale potom sa uspokojí s cumľom. Pokiaľ dobre priberá, má dosť mokrých plienok, máte dostatok mlieka, nejedná sa o dočasnú laktačnú krízu, nie je dôvod postupovať presne tak ako postupujete Po fáze kojenia, kedy dobre pije, ho nechať odgrgnúť a keď nemá dostatočne nasýtenú potrebu sania, bez toho , aby bol hladný, tak si trochu pocucká cumlík. Nie je to žiaden prehrešok voči dieťaťu. Zmena pravdepodobne nastala vývojom dieťatka. V tomto veku už neplatí, že pri každom zaplakaní dieťatka treba ponúknuť prsník. V podstate je už dosť veľký, aby sa aj zahral, sledoval okolie a podobne.
Šetrné odpojenie od prsníka zabezpečíte tak, že zatlačíte na bradičku dieťatka alebo do jeho pusinky vsuniete malíček.
Odkaz na otázku

zúbky

zuzana koscova, 18.03.2014 (17:57)
chcem sa opytat na zubky nasho 11mes syna. ma ich uz 7, kefkou cistime vzdy pri vecernom kupani (kupeme sa kazdy vecer). problem je, ze pred spanim aj v noci pije este mlieko (hipp). lekarka nam vravi, ze zlty povlak je z toho. ma 12kg co nie je asi malo, ale nie je maly "michelinko" s pneumatikami. je pevny po svojom otcovi. vraj mu uz mlieko absolutne netreba, v noci mu mam davat prevarenu vodu. som rada ked zaspi, neviem si predstavit, ze by som mu este pretrela zubky gazou.. a snad nie je jediny, ktory este pije mlieko aj v noci ci vecer pri zaspavani.. a nie vsetky deti maju tento "problem". nie su vyslovene zlte, len na jednom-dvoch badam "iny odtien" miestami.. poprosim vas o vas nazor. dakujem velmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Som zástanca toho, že zúbky je potrebné čistiť hneď po prerezaní, najlepšie spočiatku gázou. Na druhej strane nevidím dôvodo takto exaktne riešiť farbu zúbkov, povlak a podobne. Jednoducho zúbky pri kúpaní vyčistíme. Dieťa ešte nie je nastavené na presný režim ako dospelý. Ak pije mliečko aj po kúpaní, eventuálne aj v noci, tak je to porcia jedla a ani najväčší experti na čisté zuby si ich neumývajú naozaj po každom jedle.
Odkaz na otázku

prdiky

andrea2722, 05.03.2014 (12:51)
Dobry den mam 5 tyzdnovu dceru je v kombinacii UM a materske mlieko ale papa cez flasku nakolko kojit nemozem a mam aj malo mlieka. Papame Bebu HA1. Mozem jej prosim vas robit kazde rano vyvaz zo sliviek a dat jej okolo 30ml vypit aby sa jej v brusku ulavilo a vyprdkala sa a vykakala? dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Dieťa má byť v toto veku na mliečnej výžive, bez iných súčastí výživy a bez čaju a vody!!!!!!!!!!!!!!!!!Ak sa nevie vyprdkať, môžete jej masírovať bruško v smere hodinových ručičiek aj za pomoci mastičky dr. Hoj proti nafukovaniu, môžete ju uložiť na bruško alebo podávať espumisan sirup asi 2 až 3 x 1 ml.
Odkaz na otázku

prdiky

andrea2722, 05.03.2014 (12:51)
Dobry den mam 5 tyzdnovu dceru je v kombinacii UM a materske mlieko ale papa cez flasku nakolko kojit nemozem a mam aj malo mlieka. Papame Bebu HA1. Mozem jej prosim vas robit kazde rano vyvaz zo sliviek a dat jej okolo 30ml vypit aby sa jej v brusku ulavilo a vyprdkala sa a vykakala? dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.
Odkaz na otázku

Zapekanie

andrea2722, 04.03.2014 (07:11)
Dobry den. Mam 5 tyzdnovu dcerku, ktoru som zo zaciatku len kojila. Dovtedy bolo vsetko v poriadku. Mam velke problemy s prnikami tak musime dokrmovat UM. Zacali sme Nutrilonom HA. ale mala strasne plakala, tak sme si sami zmenili mliecko na Bebu HA, zo zaciatku sa nam zdalo ze je to lepsie, no po 4 dnoch sme zistili ze nie. Ja teraz mliecko len rucne odsavam a podavam jej ho cez flasku. Je ho velmi malo. Ale trapi nas velmi zapcha. Malinka sa nemoze ani vyprdkat poriadne. Podavam jej aj feniklovy caj no nezabera, pouzivame aj sap sipmlex a vecer biogaju. No nic nezabera. Kazdy den sa trapi od rana o 4 do obeda 12. Potom v kociku pospinka. ale je to stasne. Mozem jej skusit robit UM do odvaru z vlociek? alebo ako by som jej pomohla aby sa vyprdkala a vykakala? Kazdy den s nou cvicim,davam aj teplu plienocku na brusko. No hudatku furt sa puci a nie sa vykakat a vyprdkat. A mam este jednu otazku. Kedze mam malo mliecka mam si ho rozdelit tak, ze napr. kazdy den jej dam 30ml materskeho a ostatok umele. Aby aspon do 3 mesiacoch mala aj moje na imunitu. pomoze to takto. dakujem krasne. UZ som zufala,nevladzem sa pozerat na nu ako trpi.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa vôbec netrpí. Musí sa zmieriť s novým pocitom, teda s tým, že má niečo v brušku, petože kým bola v brušku maminky, tak tam nič nemala a tento nový pocit nepozná. Je to jej práca začať si kakniek vyprdkať sa , vytlačit vzduch, ak sa ho pri kojení nahltala. Je veľmi nesprávne myslieť si, že sa vá prsníky zahoja, ak budete podávať umelé mlieko / dieťatko má v puse látku lysosym a tá hojí aj vaše prsníky/. Takže na jednej strane túžiť po tom, aby dieťatko malo vaše mliečko aspom do troch mesiacoch a na druhej strane špekulovať nad kojením, odsávať, podávať fľaškou je nezmysel, takýmto spôsobom nikdy nemôžete mať dosť mlieka!!!!!!!!!!!!!!Mlieko sa tvorí len vtedy, ke´d je dieťa dostatoče častoprikladané, olizuje bradavku, odsáva mlieko, tým má váš mozog signál, že má to mlieko tvoriť. Inak to nejde. Umelé mlieko úplne blokuje tvorbu vášho mlieka a nemôže sa ho tvoriť dostatok. Takže: prkladať dieťa veľmi často, na ako dlho chce, kojiť pri každom kojení z oboch prsníkov. Kojiť 8 až 20 krát denne je úplne normálne. Mlieko neodstriekavať, ale nechať dieťa sať! Nechať dieťa v pokoji nech sa pučí, mrví, stonká, nakoniec sa vykaká aj vyprdká aj zaspí. Ak je to už také, že to neviete vydržať, znova ho priložtek upokojí sa. Nevážte ho doma a už vôbec nie po každom kojení. Sledujte počet mokrých pleinok, malo by ich byť 5 až 8 za 24 hodín. Ak by ich bolo menej a naozaj vidíte, že dieťa je hladné, dokrmujte vždy po kojení!!!!!!Nikdy nie tak, že kojenie vynecháte a podávate len umelé mlieko.
Odkaz na otázku

očkovanie

Baba, 03.03.2014 (14:29)
Dobrý deň,
chcela by som sa Vás opýtať na preočkovanie vakcínou Priorix. Dcérka má v apríli 10 rokov a už teraz ( ešte 9 ročnej) nám prišlo predvolanie na preočkovanie touto vakcínou. Keď som sa pýtala prečo už teraz bolo mi povedané , že to je taký ich očkovací kalendár. Rada by som sa opýtala či je takéto preočkovanie bezpečné a normálne, keď sa všade uvádza až 11. rok a či je preočkovanie nutné, keď sa pri Priorixe uvádza účinnosť na 15- 20 rokov. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Preočkovanie sa vykonáva v jedenástom roku života, teda najskôr po dovŕšení desať rokov. je to tak v našej krajine podľa očkovacieho kalendára, ktorý je platný v tomto roku. Tento termín preočkovania je u nás dlhodobo a zabezpečuje dobrú ochranu pred ochoreniami, proti ktorým je určené. Preočkovanie je dôležité, aby sa zabezpečila dobrá hladina protiátok a zachytili aj takí jedinci, ktorí na prvénočkovanie z rôznych dôvodov nezareagovali a ochrana tým nie je dostatočná. Prečo vašu dcérku pozývajú už v tomto veku neviem,možno sa však len mýlite a je pozvaná len na preventívnu prehliadku v deviatich rokoch, kedy očkovanie nie je.
Odkaz na otázku

Strava pre 18 mesačné dieťa

lili2, 25.02.2014 (13:18)
Dobrý deň p. Doktorka, chcem sa opýtať, či môžem dávať 18 mesačnej dcére sem tam aj sušené ovocie (hrozienka, slivky, marhule). Za odpoveď ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Môžete, ale najlepšie sušené doma, pretože v tých kúpených nevieme aká bola použitá technológia / myslím, že sa to aj síry a podobne./. V každom prípade sú to malé kúsky, hlavne hrozienka, ktoré by mohli dieťaťu zabehnúť!!Takže pri ich konzumácii má sedieť v stoličke, žiadne behanie po byte a chrumkanie malých kúskov!!!!
Odkaz na otázku

Cyklosporin a dojcenie

Zuzana, 22.02.2014 (08:45)
Dobry den pani doktorka, mam otazku,ako je to s dojcenim,ked matka uziva imunosupresiva,konkretne cyklosporin? V SR a CR je stanovisko lekarov jednoznacne nie. Pytala som sa aj lekarky,kt.je zaroven laktacna poradkyna a ta mi podrobne vysvetlila,ze sa moze pri tychto liekoch dojcit,lebo molekula tychto liekov je prilis velka na to,aby sa cez bariery mliekovodov dostala do mlieka...Tuto odpoved som dostala aj z Mamily od 2 nezavisle dotazovanych lakt.poradkyn a potvrdil mi to aj pediater z Kanady- Doktor Newman-celosvetovy odbornik na dojcenie,ktory mi napisal,ze cyklosporin je kompatibilny s dokcenim..

Pytam sa ale,preco u nas v SR su lekari proti dojceniu s tymto liekom? Mohli by ste mi vyjadrit aj Vas nazor,pretoze neviem ake stanovisko zaujat...

Lieky mi boli nasadene len teraz. Dcerka ma necelych 8 mesiacov. Plne sme sa doteraz dojcili. Bola narodena s nizkou porod.hmotnostou ( 1670 g) i ked takmer v termine. Preto som ju chcela dojcit co najdlhsie. Ak uz je teda nutne prejst na UM,ako to urobit a ktoru znacku odporucate ako najkvalitnejsiu? Radsej by som vsak dojcila..neviem sa stotoznit s tym,ze uz nemam dojcit. Terajsia vaha dietata je 6200 g.

Dakujem!
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ja myslím, že keď ste dcérku kojili do osem mesiacov je to úžasné a najlepší základ pre dieťa do života!!!!!Dieťatko však potrebuje, aby mamička bola v dobrej kondícii a ak jej stav vyžaduje podávanie uvedených / alebo aj akýchkoľvek iných liekov/ je potrebné ich užívať a kojenie je už možné ukončiť. Každé dieťatko vyrastie aj na umelom mlieku, ktoré sú dnes všetky veľmi kvalitné a inšpiráciou pri ich tvorbe je práve materské mlieko a jeho zložky, takže sa mu v mnohom podobá!. Cyklosporin je aj v odbornej literatúry považovaný za liek, ktorý je pri kojení kontrainidkovaný, teda nemá sa podávať. Samozrejme, že nie je veľa skúseností s podávaním počas kojenia, pretože predpokladám, že sa štúdie s týmto liekom u kojacich matiek nerobili, je to neetické. Vieme však o jeho účinkoch aj osude v organizme. Ovplyvňuje imunitný systém a pravdepodobne preto sa pri kojení neodporúča. Má aj účinky na mnohé orgány, čo tiež môže byť dôvod. Ak ste sa pýtali na môj názor, je uvedený hneď v úvode, dojčenie vášho dieťatka bolo dostatočné, pokračujte umelým mliekom.
Odkaz na otázku

Strava pre 18 mesačné dieťa

lili2, 10.02.2014 (13:41)
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď na moje otázky p. Doktorka. Zloženie vegety bez glutamanu sodného : jedlá soľ, sušená zelenina, cukor, kurkuma, kukuričná krupica, korenie čierne mleté, vitamín B1, B2, zvýrazňovač chuti (inosinan disodný, guanylan disodný). Môžem to pridávať do jedla? Za odpoveď ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite by som to nepridávala do jedla dieťaťu do troch rokov!!!!!!!!!!Nepotrebuje to, má mať čistú chuť jedla. Okrem toho je známe, že deti nemajú radi výrazné chute.
Odkaz na otázku

Strava pre 18 mesačné dieťa

lili2, 09.02.2014 (14:07)
Dobrý deň p. Doktorka, mám 18 mesačnú dcéru (11kg a 79cm) a chcela by som sa opýtať, či má správny jedálniček:
ráno MM, okolo 8:00 (chlebík, rožok, vianočka, maslo, tvrdý neúdený syr, Lučinu pre deti, lekvár), desiata ovocie alebo výživa, obed (mäso, strukoviny, ryby, cestoviny, zemiaky, ryža, vajíčko, zelenina), olovrant ovocie alebo jogurt, večer kaša a potom ešte MM (niekedy jej kašu nedávam, keď má neskoro olovrant).
Pomedzi tieto jedlá jej niekedy dávam kukuričné chrumky nesolené, tyčinky bez soli, piškóty, maslové sušienky, sušienky Marína, alebo výrobky od Sunarky vhodné pre malé deti (keksíky, chrumky), cez Vianoce sem tam medovníček. Vypije okolo 200ml (niekedy len 100ml) vody Lucky alebo sem tam detský čaj . Zatiaľ jej pridávam do jedla len soľ alebo rascu, aké koreniny by ešte mohla? Môže vegetu bez glutamanu sodného? Mohli by ste mi poradiť, čo by som jej ešte mohla dávať? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa má ideálny jedálníček až na chrumky a keksíky medzi jedlami. Keksík alebo tyčinku ovocnú / hipp alnatura/ bábovku môže, ale ako súčasť nejakej porcie, napríklad ak dobre papá ako dezert po obede alebo ako súčasť olovrantu s jogurtom. Dieťa nemá medzi jednotlivými porciami nič jesť. Pitie je tiež v poriadku. Deti v tomto veku nespapajú veľa a neradi prijímajú nové zložky výživu, nové potraviny. Nemajú rady výrazné chute. Takže paprika sladká v jedle, rasca, bylinky, soľ samozrejme sú fajn, v malej miere. Vegetu bez glutamátu nepoznám, neviem, čo obsahuje, takže sa neviem vyjadriť.
Odkaz na otázku

ukončenie dojčenia

Zara, 09.02.2014 (12:24)
Dobrý deň,
mám 21 mesačnú dcérku, ktorú doteraz dojčím. Chcela by som prestať tak, aby to bol pre ňu čo najmenší šok, čiže postupne. Problém je v tom, že malá je strašne závislá na prsníku. Nezaspí mi nijak inak len na prsníku. V noci sa mi budí aj 5 krát a uspím ju znova len na prsníku. Viete mi poradiť ako by som mala postupovať pri odstavovaní?
Ďakujem pekne.
S pozdravom
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťatko čo najmenej prikladať, najlepšie vôbec. skúsiť iný rituál ukladania, mohol by ju napríklad ukladať otec. Taktiež spanie zmeniť, pravdepodobne je v noci pri vás, mala by byť vo svojej postieľke, ideálne v inej izbe. Prvé večery a noci budú ťažké, opakovane k nej budete musieť vstať a uistiť ju o svojej prítomnosti a láske, ale zvykne sa to podariť.
Odkaz na otázku

opakovane chorý a k tomu teraz pleseň

Zuzana, 04.02.2014 (14:21)
Dobrý deň p.doktorka, prosím vás o radu...náš malý synček a má 10 mesiacov opakovane bol doteraz chorý, už asi 8 krát, stále hnisavá angína a naša Dr.len do neho dookola tlačí ATB, zaberú na 2-3 týždne a zasa je chorý.posledný krát ako som bola pri nej tak som sa pýtala či netreba spraviť nejaké výtery alebo odbery či nemá bacila..a tak povedala, že spravíme..no výsledky ukázali, že má streptokoka a hemofilia..tlačila do neho ATB čo vôbec nezaberali a opätovné testy potvrdili, že bacila stále má a k tomu nám oznámila, že má aj pleseň v črevách a poslala nás k alergologovi a z jeho hľadiska bolo doteraz všetko v poriadku a na gastro ideme budúci týždeň...tvrdí, že musela som mu musela dávať sladkosti,ale tie ešte nepapá, max.brumík raz do týždňa.prosím poraďte čo by sme mali spraviť..už som veľmi zúfala keď synček je stále chorý a nie a nie byť v poriadku...už som veľmi zúfala a o tej plesni mi vravela dosť tak až sa bojím.ďakujem vám za každú rada..Ďakujem,s pozdravom Zuzka
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ospravedlňujem sa, ale na okraj začnem tým, že desať mesačné dieťa nemá čo konzumovať brumík! naozaj, odporúčam ho najskôr po treťom roku veku.
Časté ochorenie vášho synčeka je naozaj závažná vec! Myslím, že pleseň v zažívacom trakte je dôsledkom opakovanej liečby antibiotikami. Odporúčam dlhdobo podávať probiotika.
Čo sa týka základnej diagnózy, ktorá by mohla byť príčinou opakovaných angín v tomto veku, ktoré sú hnisavé, ak a spraví CRP je vysoké a dieťa má aj vysoké horúčky, treba myslieť na diagnózu periodických horúčok. Divím sa, že alergológ na to nemyslel, možno aj áno a vylúčil to. Čo sa týka nálezov v krku, ak dieťa je choré, horúčka, angína alebo iné ochorenie, je potrebné myslieť na to, že možno treba nasadiť antibiotiká Ak však dieťa nejaví známky bakteriálnehzo ochorenia, výtery ako také nie je potrebné liečiť / a v skutočnosti ani stále robiť./.
Odkaz na otázku

nachladnuté dieťa

Monini, 31.01.2014 (13:29)
Dobrý deň
Mám 20 mesač.synčeka,ktorý prechladol,má soplíky a pridružilo sa k tomu aj chraptenie a oslabené sú aj hlasivky.V lekárni nám odporúčili na sopel nasivin a na hrdielko calcium chloratum-Teva perorálny roztok.Chcem vedieť či tento roztok je vhodný podávať,keď je slaný a hlavne poradte mi vhodnejší sirup,nemám z lekárnikovej ponuky dobrý pocit, ďakujem za rýchlu odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Lekárnik presne stanovil, čo dieťa potrebuje, hlavne vzhľadom na to, že je aj zachrípnuté. Ešte odporúčam c vitamin, zvlhčiť prostredie. Samozrjme po víkende je vhodné navštíviť lekára.
Odkaz na otázku

grganie

Michaela Mudronova, 30.01.2014 (14:31)
Dobry den pani dr,chcem vas poprosit o radu.moja 5mesacnadcerka je od druheho mesiaca krmena nutrilonom ha,problem je v nadmernom grgani po krmeni a neustale mrncanie je nespokojna.a nespi kludne,pospi 20 min. Aj to nie poriadne len tak driemka s otvorenymu ocami.flasu pouzivame avent,cumel 1,pocas pspania ho ma vzdy plny.psps velmi rychlo a hltavo,ani prestavku na idgrgnutie nemozem spravit lebo sa rozplace.papa po 120-150ml 6x za 24h.s trojhodinovymi intervalmi.zacali sme s prikrmom mrkvickou na obed a hned za tym ju dokrmim um,je to spravne.ja uz neviem co robit,stale jz nosim na rukach a stale pogrgava alebo pogrckava.v com moze byt problem.od narodenis je takato aj ked som ju dojcila.dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Môže mať samozrejme gastroesofageáln reflux. Skúste mlieko antirefluxové. V tomto veku by som už začala postupne s viacerými príkrmami, treba ich dávať v kašovitej forme. Dopoludnia ovocný príkrm. Na obed mäsosozelninový príkrm. Odpoludnia mlieko. Večer obilninová mliečna kaša. Bude mať viac hustejšej výživy, to jej môže zabrániť v grckani. Ak grganie pretrváva, konzultujte lekára.
Odkaz na otázku

chválenie sa dojčiacej matky :-)

sonik, 29.01.2014 (00:09)
týmto príspevkom len chcem vyjadriť, že vaše rady ohľadom dojčenia, jeho doležitosti sú naozaj na mieste a "fungujú" naštudovala som si ich ešte pred porodom a brala ich ako za svoje...:-) ...od porodu som bola presvedčená, že mám dosť mlieka, budem mať dosť mlieka a budem dojčiť....často som prikladala detičky na prsník /krvavé a zmodreté bradavky, veľkú bolesť zo začiatku som jednoducho neriešila/, oddych, veľa tekutín, čaje pre kojace matky, voľné podprsienky, vlažné sprchy....bolesť rýchlo zmizla a dcérka sa akosi spontánne odstavila sama v dvoch rokoch keď som čakala malého /len tak na margo veci-okrem jednej krátkej laringitídy ešte chorá nebola/, maličký má teraz mesiac a ukážkovo priberá, zo začiatku chcel piť každú chvíľku, myslel si, že vonku je to ako v maternici-jedlo non stop, ale teraz už si vie aj dlhšie pospinkať, takže je to v pohode...ja mám úžasný pocit, maličký je spokojný, manžel je rád....a všetci sme šťastní...:-)aj vďaka vaším radám a tak chcem všetkým mamičkám odkázať, nech dojčia, nech vás počúvajú a všetko bude o.k. :-)
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ďakujem veľmi ma to potešilo prajem veľa šťastia a radosti v rodine.,
Odkaz na otázku

zeleninove stavy a dojcenie

Zuzana, 25.01.2014 (00:22)
Dobry den,
mam 4mesacne dieta, plne dojcene. Doteraz kakala raz za tyzden a tvarila sa spokojne. Pribera krasne, vazi okolo 7kg, pritom porodna vaha bola 2980g (39tt).
Zhruba dva tyzdne dozadu som zacala pit doma odstavene cerstve stavy - kombinacia jalbko-mrkva, pripadne mrkva-cvikla. Vypijem max.2dcl denne. Ale presne od toho casu nasa dcera kaka zrazu 3x denne a je to zelenej farby. Pritom mlieka je urcite dost, ona je spokojna, pyta papat v rovnaych inertvaloch ako predtym. Ale stolica je kriklavo zelena. Mam pokracovat v piti stiav? Musi si jej organizmus na to zvyknut? Alebo je chyba niekde inde?
Inak ja uz dlho jem uplne vsetko - aj orechy, aj citrusy. Dieta nikdy nemalo koliku, nikdy nebolo vyhadzane.
Dakujem pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Stolica dieťatka sa mení, aj podľa toho koľko vypije materského mlieka aj podľa toho, čo konzumuje matka. Pokial je inak zdravá, čulá, bez teploty, nezvracia, keď pôjdete do poradne, tak aj priberá, zelená stolica neznamená ochorenie.
Na druhej strane ak sa to stalo naozaj po konzumácii ovocných štiav / vinila by som hlavne cviklu/, tak je veľmi jednoduché na 14 dní šťavy vysadiť a potom znova skúsiť konzumovať. Uvidíte, ako bude reagovať stolica dieťatka.
Odkaz na otázku

Kryolipolyza

Zuzana, 20.01.2014 (15:17)
Dobry den, plne kojim svojho 3 mesacneho syna (druhorodeny, prospieva vyborne), bez problemov. Chcem absolvovat kryolipolyzu, fotoepilaciu i fitness s elektrostimulaciou.
Zaujima ma, ci je nejake a ak ano, ake velke, riziko straty mlieka pri kryolipolyze a fotoepilacii ( alebo ine riziko, teda, co sa vlastne bude s mliekom diat), a ci mozem mat zapojene elektrody na prsnikoch pri tom fitnesse, tiez ma zaujima ako je to s iontovymi napojmi pred cvicenim, ci ich mozem v malom mnozstve ( v akom) a ak ano, s akym casovym odstupom mozem po takom cviceni ( s napojom) kojit.
Dakujem Vam velmi pekne.
S pozdravom
Zuzana
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pri kojení iste tieto procedúry neodporúčam. Doprajte si ich ale prestaňte kojiť, dieťa vyrastie aj na umelom mlieku.
Bežné cvičenie je možné, ale frekvencia srdca, teda tep nesmie vystúpiť na d150 úderov za minútu.
Pri kryolipolýze, kedy dochádza k ostráneniu tuku, tento sa dostáva do krvnho obehu, ve´d ako inak by sa odstránil z tela, v tuku sú uložené mnohé látky v tuku rozpustné, hlavne polychlorované bifenyly a soli ťažkých kovov a tie sa dostávajú do mlieka a dieťa je nimi neprimerane zásobené / preto nedoporúčame kojacim matkám chudnúť, ani konzumovať morské ryby a huby/.
Odkaz na otázku

Ako ukončiť dojčenie

Vladimíra, 09.01.2014 (21:26)
Dobrý deň,
mám 18 mesačnú dcérku,ktorá je stále dojčená. Už by som chcela pomaly ukončiť dojčenie, ale dcérka je naučená zaspať pri tom.Inak nevie zaspať iba na prsníku. V noci sa asi 1-2krát budí,a vyžaduje prsník. A aj cez deň si hocikedy vypýta,poobede tiež zaspáva na prsníku. Chcela by som poprosiť nejaké rady ako odučit od prsníka. Kamarátky mi radili dať flašu s mliekom, ale ona už pije z pohárika,tak sa mi nezdá správne naučit ju na flašu. A umelé mlieko mi tiež nechce, denne vypije cca 3-4dcl kravského mlieka (+materské 2-3x denne).
Ďakujem za rady.
S pozdravom
Vladimíra
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Kravské mlieko v tomto veku ešte neodporúčam, určite radšej umelé. Treba vyskúšať, ktorú značku by vypila.
Kojiť prestanete tak, že ju nebudete prikladať. Môžete aj menej piť, stiahnuť si prsia, bude sa tak tvorba mlieka strácať.
Môže ju ukladať manžel, tak sa zmení situácia a nebude vyžadovať prsník.
Odkaz na otázku

Clapček sa ohýba ako luk

Dagmar, 08.01.2014 (20:23)
Dobrý den chcela by som sa opýtať, na synčeka narodil sa 24.11. 2013 a tento týždeň je po 6 t začína 7t sa mi začal ohýbať ako luk keď ho dám do postieľky ale aj na rukách. Máme ho v dupačkách a väčšinu dna ho nosíme na rukách lebo nechce spinkať v postieľke - plače a začne sa v nej "pučiť". keď je ako luk- tak ma hlavičku skoro na chrbáte... Niekedy je veľmi nervózny ale robí to aj keď nie je nervózny a potom znervóznie. (má dni kedy to robí veľa takmer celý deň keď je hore, ale su aj take kedy to urobí len cca 3-4x)
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite je potrebné dieťatko skonzultovať s lekárom, ktorý ho pozná od narodenia, vyšetrí ho a ak bude potrebné odošle na neurologické vyšetrenie.
Odkaz na otázku

Stravovanie podľa Mačingovej

Jarka, 06.01.2014 (16:02)
Dobrý deň, pani doktorka,

mám 8-mesačného synčeka. ktorý bol plne dojčený do 5,5 mesiaca a odvtedy už aj prikrmujeme. Stále ho aj dojčím na požiadanie. Dozvedela som sa o stravovaní podľa A. Mačingovej (Najedzte sa do štíhlosti). Na začiatku zmeny stravovacích návykov je 28-dňový "detox" (je sa do sýtosti, nie je to redukčná diéta, ale potraviny sú denne: zelenina, ovocie, med, orechy, biely jogurt, olivový olej, vajíčko natvrdo alebo nízkotučný syr, občas tuniak... Teda bez mäsa, pečiva a sladkostí okrem medu). Keďže sa počas tohto detoxu odbúravajú tuky, chcela by som vedieť, či to nejako neuškodí môjmu synčekovi, myslím tým, či sa toxíny dostanú aj do mlieka. Podrobnejšie informácie o tomto stravovaní sú na www.lahkechudnutie.sk. Na mamile mi odpovedali, že sa pokojne môžem takto stravovať. Je to naozaj tak?

Ďakujem krásne za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Počkala by som do roka, pretože odbúrané látky z tukov sú látky v tukoch rozpustné, čo sú najčastejšie polychlorované bifenyly a soli ťažkých kovov a je nevhodné, aby sa tieto látky dostali vo zvýšenej miere do mlieka, pretože sa potom môžu ukladať u dieťatka. Materské mlieko je na tuky bohaté. Neexperimentovala by som s takouto diétou, skôr môžete znížiť energetický príjem, teda pestrú stravu s menžím množstvom rukov a sacharidov / teda menej zemiakov, cestovín / stravu bohatú na ovocie, zeleninu, mäso. Z vlastnej skúsenosti viem, že pri nastavení na diétu sa zmení aj chuť mlieka a dieťa ho môže odmietať. okrem toho pri detoxikácii sa niekde musia splodiny metabolizmu vylúčiť, a je to do moči, stolice a samozrejme aj mlieka.
Odkaz na otázku

nervozne dieta pri kojeni a papani

Mariana, 03.01.2014 (21:43)
Dobrý deň... Mam 5 mesačneho syna ,stale ho kojim, už asi od 2.mesiaca sa mi pri kojeni tak po tych troch minutach kojenia začne tak pučit -tlačiť ako keby chcel naložit do plienky,potom si trochu prdne ,ale tlačiť neprestane ,až sa uplne rozplače a už nechce papať ďalej.... Je to hrozne trapenie neviem čo to môže spôsobovať ? A ešte on počas toho tlačenia pije (papa),ale strašne nervozne hltavo papa a potom všetko vyzvracia. Teraz som ho začala prikrmovať a roby to tiež pri krmeni... Je to hrozne ,lebo potom ako tak hltavo papa tak vśetko vyzvracia. No jedno nechapem ,že v noci keď papa tak to neroby. Akurat v noci sa napapa normalne. Neviete mi poradiť čo mam robiť ? A neviete ,čo to spôsobuje ako mu mam pomôcť ? Za odpoveď Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Deti v tomto veku už zaujíma celé okolie, takže kým sú veľmi hladné, tak pijú tých pár minút a potom sledujú okolie alebo doslova ako to vidíte, vymýšľajú. Vaše mliečko mu chutí vie piť ale potrebuje na to kľud a pokoj. Preto v noci pije dobre. Odporúčam aj cez deň kojiť v kľude, možno aj trocha stlmenom svetle, bez zvuku v okolí. Miekedy je potrebné kojenie pri kakaní prerušiť a pokračovať potom. Tento stav je prechodný a hlavne, v tomto veku môžete začať aj s bezmliečnymi príkrmami, takže kopjenie sa postupne sústredí len na ráno, odpoludnie večer a noc.
Odkaz na otázku

plač

Sofia, 19.12.2013 (09:19)
Dobrý deň
Chcela by som sa opýtať na dievčatko, má 3 mesiace mám ju v profi rodine od 3 týždňov. Mamka jej fetovala.
- nevie sa zobudiť pekne - otvorí oči a ide do strašného plaču. Máme problém sa ukľudniť. Nejde to na rukách ani v kočíku, ani hojdať, ani pritisnúť na objatie...
- začne papať a zaškŕka jej v brušku a strašne začne plakať a už do nej nič nedostanem. Dám ju aj odgrgnúť ale máme problém sa potom ukľudniť. Najhoršie je to v noci robí strašný krik. Trepoce nožičkami aj ručičkami. Má pupček vonku, to črievko. Chirurg nám kázal prísť na kontrolu o 3 mesiace. Pije sunar 1. Vypije do 60ml.
- inak je zlatá keď je v pohode. Usmieva sa, pozoruje okolie, keď spinká "v kočíku uhojdaná" tak spinká kľudne.
- ako by sa jej dalo pomôcť. Všetci mi vravia, že to prejde len treba dočkať. Ďakujem za odpoveď.

Neviem či sa dá nedávať otázku na zobrazenie len poslať mailom.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Na druhú otázku odpoveď neviem.
Prvá otázka je ťažká tiež. Dieťatko má pravdepodobne abstinenčné príznaky, pretože ak matka fetovala aj počas teotenstva, tak dieťatko vlastne bolo pod vplyvom tej drogy. Okrem toho, každé dieťatko je iné, niektoré sú uplkanejšie, iné menej. Priebeh tehotenstva, ktorý iste u tohto dieťatka nebol nijako pozitívne rientovaný vzhľadom k dieťatku, tiež ovplyvňuje správanie dieťatka. Takže prejavy sú pravdepodobne dočasné, je úžasné, že ste sa tohto dieťatka ujali, dávate mu svoju lásku a starostlivosť a to iste pomôže prekonať ťažkosti, ktoré boli pri jeho príchode na svet. Pri nezlepšovaní situácie by možno bolo vhodné vyšetrenie u detského neurológa, ktorý by prípadne mohol naordinovať aj nejaké lieky. V tomto štádiu by som odporučila vitaminy B / Cebion multi, v takom prípade nedávať Vigantol, alebo pyridoxin, pol tbl denne alebo b-komplex podľa dávky v jednom dražé 1/4 až 1/2 dražé denne.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa