Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Spánok

    Dobrý deň, dcéra má 7 týždňov, je plne kojená, papáme každé 2 hod. cez deň, v noci vydrží aj dlhšie. Nás ,,problém" je ten, je dcére cez deň vôbec nespí. Zobudí sa ráno medzi 8-9 hod., papá každé 2 hod. Cez deň je kľudná, sem tam poplače. Púšťam jej pesničky, spievam jej, cvičím s ňou a vôbec nie je unavená. Na prsníku po kojení zavrie očká na 15-20 min., trošku si oddychne a to jej stačí. Skúšala som už aj ľahnúť si s ňou, a poležiačky dojčit, ale tak isto sa zobudí po 20 min. ked zaspí na prsníku. Tiež kočíkujem s ňou aj vnútri. Chodíme aj na predchádzky,vonku spí, ale akonáhle prídeme dnu tak je už hore. Ako by som to mohla zmeniť, či je normálne že nespí, len ked sme vonku. A ako často, resp. koľko odporúčate s ňou byť vonku. A večer o 19:00 s ňou cvičím, nasleduje kúpanie a papanie a niekedy je už 21:00 hod. a malá ešte stále nespí. Večer papá poležiačky. A asi už 5 dní robí to, že večer pri papaní pustí plač n 5 min, plače dosť intenzívne, potom sa ukludní a papáme dalej. To je tiež normálne. Dakujem Vám za odpovede. S pozdravom Marietta

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ten večerný plač pri kojení si neviem vysvetliť, ale keď potom papá, tak to určite nebude nič vážne, možno jej chcvíľu mliečko netečie.
    Podľa vašich informácií dieťa nemusí spať aj preto, že ho veľmi stimulujete a zamestnávate. Dieťa v tomto veku potrebuje hlavne kľud. Neviem čo cvičíte ale so zdravým dieťaťom cvičiť nie je potrebné. Púšťať pesničky jej netreba, bežne majte na ticho pustené rádiou, ktoré ju nemá vyrušovať. Rozprávajte s ňou hodne, hlavne pri prebaľovaním, prelzliekaní, pri a po kŕmení, ale len ticho , nevýrazne. Dieťa môže byť unavené zo zbytočnej záťaže. Treba na neho hovoriť, chvíľu mu spievať. ale nie ho stále niečím zaujímať. Nemá schopnosť koncetrácie na dlhšie ako pár minút.