Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Teplotky

    , Autor: re

    Dobrý deň. Chcem sa opýtať na moju dcérku. Má dva a pol roka a zhruba pred necelými troma týždňami sme doužívali antibiotiká kvôli tomu, že mala angínu. Posledné dva dni užívania ATB dcérka opäť dostala teploty. Prvý deň mala rovných 38 a potom ostatné týždne až doteraz len také malé 37,1 - 37,5. Keď sme boli na kontrolu tak moč mala v poriadku a doktorka povedala že má v hrdle afty a môže to byť z toho. Vytierali sme hrdlo tinktúrou mirhe jeden týždeň, lenže doteraz má stále v hrdle malé bodky, skutočne len veľmi malinké malé biele bodky a nezdá sa mi že by to boli afty, lebo ju nič nebolí, papá pekne, nemá soplíky ani nekašle, proste stále má tie teploty a to cca 4 dni ich má a jeden dva dni nie a potom zas 4-5 dní ich má a zas jeden dva dni nemá. Rastie jej stále nový zúbok, stolička, ale nemá ďasno ani červené ani zdurené a ani sa nesťažuje na bolesť. Už polovica zúbku vyšla von. Chcem sa preto opýtať, čím to môže byť spôsobené tieto neustále teploty a či mám ísť pre istotu ešte znovu ku pani doktorke, aj keď jej nič iné okrem toho nie je, či sa dá na takéto teploty, ktoré sú vždy iba večer urobiť vyšetrenie CRP? Od teploty som jej nedávala ešte žiaden liek a do rána jej vždy prešla a objavila sa až večer hodinku, dve pred spaním. Naša pani doktorka, ktorá mi dcérku dôkladne poznala, žiaľ Bohu pred dvoma mesiacmi umrela a tá, ktorá ju zastupuje nie je dostatočne dôkladná k nám novým kvôli tomu, že má teraz naraz veľa pacientov. A tak neviem čo urobiť. Veľmi vám Ďakujem za váš čas a rady.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak sú teploty len nad 37 st. C, dop 37.5 nie je potrebné nič riešit, je to pravdepodobne v rámci rekonvlescencie. Taktiež mohla aj po preliečení antibiotikami dostat virózu, tak zatepltovala, čomu nasvedčujú aj afty. Bile povláčiky iste nie sú afty, můžu to byt povláčiky sooru, žabky. Je potrebné dat príslužnú liečbu/ nie vytieranie! to nie je účinné a dlráždi sliznicu dutiny ústnej!, účinný je diflucan v príslužnej dávke.
    Ak teploty budú pretrvávat ešte via ako týždeň, alebo budú vyššie ako som uviedla je namieste znova vyhladat lekára.