Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Odvyklo si spávať v postieľke

    , Autor: zuziqua

    Dobrý deň, pani doktorka. Nedávno som bola so 17-mesačným synom v nemocnici. Tam som si ho z ľútosti, aký bol chorý, dávala spať do svojej postele. Predtým bol naučený spávať v postieľke, aj tam sám zaspával s tým, že niekto bol v jeho blízkosti. Odvtedy však v postieľke spávať nechce, podarí sa nám ho tam večer dať až keď tuho zaspí, no keď sa v noci zobudí, čo je vždy, dožaduje sa prenesenia do mojej postele. Skúšala som ho nechať vyplakať, ale on sa v postieľke postaví, dokáže plakať aj hodinu a snaží sa vyskočiť von, čo sa mu aj 2x podarilo, zachytila som ho vo vzduchu. Je to teda nebezpečné nechávať ho tam plakať. Už neviem, čo mám robiť, ako ho naučiť znova spávať v postieľke ako predtým? Ďakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Presne tento prípad sa stal aj mne s malými detmi: vždy, keď boli choré, dala som si ich k sebe do postele, aby som ich mohla pozorovat 24 hodín denne a potom tam vždy na určitý čas zostali. Uistujem vás, že je to prechodná zálažitost, pre dieta bol pobyt v nemocnici zátažou aj po psychickej stránke a vidí teraz bezpečné miesto len v bezprostrednej blízkosti matky! Je to vlastne pozitívne hodnotenie vás ako matky, ste pre neho tá jediná istota. Nebráňte sa tomu, pokojne ho po zaspaní dajte do postielky ale keď sa zobudí, znova si ho vezmite k sebe, nech ten pocit bezpečia má!!!!! Výchova a je úskalia je proces, niekedy je potrebné urobit aj kompromis, aby bolo dieta spokojné. Ten čas kompromisu nastal teraz práv u vás, nebráňte sa mu, všetko sa znova / nevedno však presne kedy/ dostane do bývalých kolají. Teraz dietatko potrebuje byt stále vo vašej blízkosti, doprajte mu to.