Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Zdurená žilka na lýtku

    , Autor: vickyh

    Dobrý deň.
    Poprosila by som Vás o radu. Mojej 1,5 ročnej dcérke /teraz má 2 roky/ som našla pod kolenom na pravom lýtku z vonkajšej strany modrú zdureninku s veľkosťou 1x0,5 cm. Na dotyk nebolestivá vystupujúca žilka. Mení tvar a viditeľnosť, po zatlačení má tendenciu sa skryť. Keď som ju objavila nebola taká plastická, viditeľná ako teraz. Chcem sa prosím spýtať, či ide o prvotnú signál kŕčových žíl. Či je potrebná nejaká liečba alebo zákrok na odstránenie? Alebo ide o prechodný anomáliu, ktorá sa stratí. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem odpovedať na všetky otázky. V každom prípade by to mal vidieť chirurg, ktorý zhodnotí, o aký útvar sa vlastne jedná a ak je potrebné dieťa ďalej dovyšetruje prípadne uvedený útvar odstráni. Pravdepodobne sa môže jednať o zdurenie cievy, pravdepodobne žily.