Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • nie je este zrela na skolku?

    , Autor: teada

    Dobry den pani doktorka, mam dve deti, syn bude mat v novembri 5 rokov a dcerka ma 3,4 roka..Obaja nastupili od septembra prvykrat do skolky..syncek to celkom zvlada,zatial, ale dcerka, tam place a je ticho , len tak sedi pri pani ucitelke a je smutna a stale sa pyta na mna a to po celu dobu co tam je, nehra sa tam.viem, ze je to len druhy den, ale aj tak neviem, co mam robit, ci si ju radsej mam nechat doma, aby sa mi tam neutrapila?obaja su tam na dve, tri hodinky, viac nie, aspon zaciatky, kazdy v inej triede..dcerka, ked pridem domov, hned vravi, ze uz tam nepojde, nechce a ked hovori pocas dna o skolke je placliva....nerada pocuvam slova, ze zvykne a je to normalne, u mna nie je normalne, ked sa dieta trapi a prestane plakat, lebo si naozaj uz len musi zvyknut., ale som v pomykove, lebo uz neviem, ci je to naozaj normalne a ja len prehanam ako matka, alebo co...prosim, poradte, co mam robit..je tam len dva dni a ako vravim, len tie dve hodinky, viac nie a na viac hodin ju tam ani neplanujem nechat, ked tam takto trpi..ucitelka vravi, ze je to prirodzeny adaptacny proces, tym si prejst viacmenej musi a ze je lepsie, ked to prejde na zaciatku ako ked to pride neskor..ze to trva tak mesiac..co mi poradite Vy ??nechcem byt prehnane uzkostliva, ale ked uz ani neviem, ci prehanam, alebo nie..kolko trva taky adaptacny proces, kolko ju tam este mam nechat alebo po troch dnoch uz vziat domov a nedavat ju tam az buduci sk.rok?.moze ju to nejako negativne poznacit?..dakujem za Vasu radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie každé dieťa je v tomto veku zrelé na odlúčenie, separáciu, od matky. Myslím, že to správne tušíte, lebo ste citlivá a vnímavá matka. prešiel prvý týždeň škôlky, ak vidíte, že dieťatko stále plače, je smutné, možno aj prestáva papať, môže sa stať , že ochorie, považovala by som to za signál, že je lepšie nechať ho doma. Chodievajte spolu pre syna do škôlky, možno sa tam chvíľu pohrá, brat jej môže rozprávať, ako to v škole je, čo zaujímavé tam robia a dieťa s prirodzenou zvedavosťou možno bude mať čoskoro záujem o tieto zážitky. Uisťujem vás, že nie ste žiadne nadmieru precitlivelá matka ani dieťa nerozmaznávate, len poznáte svoje dieťa a cítite, že nie je v novom prostredí, separované od vás, spokojné. Môže trvať rôzne dlho a zistíte, že pobyt v materskej škole je už pre vašu dcérku prijateľný.