Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Otázka ohľadom očkovania proti HPV

    Dobrý deň, dostalo sa mi do rúk decembrové číslo časopisu MAMAaJA a je tam uverejnený článok (str. 97), kde čitateľke odpovedáte na otázku ohľadom očkovania proti HPV a v závere uvádzate citujem: Pokiaľ tehotenstvo plánujete v krátkom čase, očkovanie je potrebné odložiť do ukončenia gravidity.
    Mám to, prosím Vás, chápať tak, že je MOŽNÉ očkovať proti HPV aj po tehotenstve? Zarazilo ma to, lebo keď som bola tehotná (r.2008) a spytovala som sa na túto možnosť u mojej lekárky, tak mi bolo povedané, že žien, ktoré už rodili, sa očkovanie už netýka.
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď! S pozdravom Lea

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie ani infekcia nemá s pôrodom nič spoločné / samozrejme, že ak je žena už chorá na rakovinu krčka maternice, jej prípadné tehotenstvo to veľmi komplikuje. Očkovanie je možné aj po pôrode / aj počas dojčenie/ u žien, ktoré spadajú do vekovej hranice danej odporučniami výrobcu.