Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • varena zelenina a ovocie

    Dobry den vazena pani doktorka
    chcela by som sa Vas opytat, ci je nutne podavat v prikrme vzdy uvarenu zeleninu a ovocie, kedze niektore z nich su makke a obsahuju tak viac vitaminov- pripadne ktore je nevyhnutne uvarit pred podanim.

    Moje dieta ma skoro dovrsenych sest mesiacov a chystam sa zacat s prikrmovanim.

    A este by som sa chcela opytat na mliecne vyrobky- mlieko sa nema podavat do jedneho roka kvoli tomu , ze je alergenom, kedze ine mliecne vyrobky sa mozu podat?

    Dakujem za odpoved a odbornu radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Na podávanie príkrmov platia určité pravidlá. Začíname mäsosozeleninovým príkrmom, samozrejme všetko uvarené. Potom pokračujeme ovocným príkrmom, spočiatku je možné ovocie,k krátko udusiť, ak ho dieťa dobre znáša je možné podávať surové ovocie, len to, ktoré rastie u nás a nie červené plody.
    Mlieko sa podáva buď materské alebo formula, umelé mlieko určené deťom odľa veku. Mliečne výrobky po deviatom mesiaic, aj to veľmi opatrne a postupne, tvaroh, čerstvé syry až po roku, tavené syry po druhom roku života.