MUDr. Marta Špániková

Poradňa dojčenia a výživy

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 3932

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

Kedy začať prikrmovanie

Julia, 19.08.2015 (21:14)
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať ohľadom môjho 4 a pol mesačného synčeka, pri narodení mal 2660 g, momentálne váží 7100 g. Od narodenia bol anemický,ale je to už v poriadku.Synček je kojený, ale bol aj prikrmovaný umelým mliekom, nakoľko si po prvom mesiaci pýtal viac papať. Po treťom mesiaci veľmi umele mlieko nechce, naša pediatrička mi povedala,že po 6 mesiaci môžem začať s prikrmami, keďže bol stale viac kojeny ako prikrmovany umelym mliekom. Na hematologii pani lekarka povedala,že minimalne od 5 mesiaca ho mam prikrmovať,aby mu nechybali vitaminy a železo.Mam ho začať teda prikrmovať až od 5mesiaca,alebo už môžme pomaly začať? Ešte sa chcem opytať, či mu postačuje materske mlieko,pretože umele piť už nechce, a sem tam ked ho prevažim tak raz vypije 120ml, inokedy 50ml, 90ml, ale pocikane plienky ma aspoň 5 a je spokojny. Ak by vypil denne okolo 600-700 ml stači to na jeho vahu? Alebo mame prejsť na umele mlieko, bojim sa ,aby nebol dehydrovany. Ďakujem za odpoveď!!!
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ste šikovná a trpezlivá, že ste nakoniec zvládli prlné kojenie. Je to pre vaše dieta to najlepšie.
Bezmiečne príkrmy treba začat najneskůr od šiesteho mesiaca ale vzhladom na to, že bol chudokrvný, súhlasím s hematologičkou a začnite po ukončenom piatom mesiaci. Odporúčam začat masovozelninovým príkrmom, potom pridat obilninu, potom mliečnu kašu a až po šiestom mesiaci ovocie.
Co sa týka zistovania množstva vypitého mlieka, sama vidíte, že vždy vypije inak, čo je normálne a ked to velmi sledujete, tak vás to zbytočne znervozni. Ak priberá, má dost mokrých plienok a je spokojný, nevidím dovod prikrmovat umelým mliekom teraz
Odkaz na otázku

Ako s prikrmovaním?

Bee, 17.08.2015 (09:12)
Ešte raz ďakujem za odpovede. Zvykla som ho večer odvážiť pred a po dojčení, keďže tak horšie papal. Pekný deň.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
To je štastie, že celkom dobre vypapal, keby to bolo práve vtedy menej, tak by ste boli nervozna. Váženie pred a po kojení používam úplne výnimočne!
Odkaz na otázku

Ako s prikrmovaním?

Bee, 15.08.2015 (23:15)
Ďakujem za podrobnú odpoveď. Snažím sa dojčiť, ale poobede a večer už mávam menej mlieka. Za posledný (5ty) mesiac malý pribral len 350 g., momentálne má 7100g.,večer po dojčení vidím,že by ešte pil, len už nemá čo, vypije len asi 110 ml, ale neplače, aj V pohode zaspí...je teda lepšie počkať s prikrmovaním až do 6 mesiaca aj keď je priberanie na váhe takto pomalé, alebo začať skôr, prípadne, či ho nemám večer dokrmit...A ak áno, čím by ste odporučili? Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Neviem ako viete, že vypije 110 ml, ale to nie je podstatné, Pokojne začnite už teraz s príkrmami, určite však do šiesteho mesiaca nedávajte ovocie.
350 gramov z amesiac zase nie je také zlé, jeho hmotnost je normálna.
Odkaz na otázku

Jogurty 2

Simona, 14.08.2015 (21:27)
Dakujem za odpoved ohladom podavania jogurtov 9 mesacnemu chlapcekovi. V odpovedi ste mi napisali, ze vy osobne kupujete slovenske alebo grecke jogurty. Mozem vas poprosit aj akej znacky nakolko je ich na trhu vela. Dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Odpovedala som
Odkaz na otázku

Jogurty 2

Simona, 14.08.2015 (21:27)
Dakujem za odpoved ohladom podavania jogurtov 9 mesacnemu chlapcekovi. V odpovedi ste mi napisali, ze vy osobne kupujete slovenske alebo grecke jogurty. Mozem vas poprosit aj akej znacky nakolko je ich na trhu vela. Dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Kupujeme naše bio z billa, potom myslím, že je dobrý pro bio a grécke jogurty som už dávno nevidlea, myslím, že je nemecký.
Odkaz na otázku

Ako s prikrmovaním?

Bee, 09.08.2015 (22:55)
Dobrý deň. Pani doktorka, chcela by som sa Vás spýtať, či ste náhodou nezverejnili nejaký článok ako správne zavádzať príkrmy, ktoré potraviny sú vhodné v akom veku atď...syn mal práve 5 mesiacov. Plne dojčený, už pomaly študujem prikrmy.Dojčiť plánujem aj naďalej.
A ešte jednu otázku ohľadom materského mlieka...zo začiatku som mala viac mlieka,tak mám v mrazničke nejakú zásobu, časom by som ho chcela využiť pri prikrmovaní na zarábanie kaše, len neviem, ako dlho je použiteľné, bo niekde som našla údaj,že 3 mesiace a niekde, že až 6 mesiacov...A či je to vôbec vhodné. Ďakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Mlieko zamrazené v mrazničke pri teplote 18 st. C. je použiteľné tri mesiace. Obilninovú kašu budete robiť do formuly, umelého mlieka, na to materské mlieko nepotrebujete.
Keď je dieťa plne kojené a dobre priberá, nie je potrebné začať s príkrmami skôr ako po šiestom mesiaci. Ja začínam mäsovozelneinovým príkrmom / kuracie, králičie, morčacie alebo teľacie mäso, cca 30 gramov denne, plus mrkva, zemiak uvaríme do mäkka, rozmixujeme, pridáme 3 až 5 kvapiek slnenčnicového alebo olivového oleja a podávame jemnú kašičku lyžičkou. Ak dieťa vypľúva, neznamená to, že mu nechutí ale len to, že to nevedelo prehltnúť, čo je v tomto veku normálne. Podávame prvé dni cca 5 dní 5 lyžičiek, potom toľko, koľko dieťatko chce spapať. Behom 14 až 21 dní môžeme prejsť na bezmliečny príkrm - teda už nedokojíme-/, asi o 7 až 10 dní pridáme do príkrmu obilninu, aby sme dieťa zaťažili lepkom / dve kávové lyžičky krupice dáme do malého množstva vody cca na 20 min a pred dovarením príkrmu tam napučanú krupicu zavaríme. potom rozmixujeme, prídáme olejom a podávame ako uvedené vyššie, namiesto krupice môžeme do hotového príkrmu pridať ca dve kávové lyžičky bezmliečnej obilninovej kašeč - nestlé osemzrnná, gries alebo 3korn babylove/. Znova počkáme 7 až 10 dní a potom ako dopolud)najší príkrm podávame ovocie - len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Prvé dni podávame udusené, rozmixované, cca po piatich dňoch aj surové, nastrúhané na skelenom alebo umelohmotnom strúhadle, nesmie byť kyslé. Asi o 7 až 10 dní začneme mliečnu obilninovú kašu pred kúpaním / mliečnu kašu rozrobenú s vdou alebo bezmliečnu kašu zamiešanú v umelom mlieku, formule//, vyhnite sa kašiam s rôznymi príchuťami/. Od ôsmeho mesiaca múžete podávať 2x týždenne uvarené žĺtok, polku, nevynechávate mäso. od deviateho mesiaca biley jogurt s probiotickou florou, od desiateho mesiaca červenú lúpanú šošovicu do mäsovozelneinového príkrmu, od jedenásteho mesiaca avokado do ovocného príkrmu. Samozrejme zeleninu do príkrmu obmieňame, všetkú, ktorú zvykneme variť. Do roka deťom nesolíme. Od desiateho mesiaca ponúkame prevarenú, ochladenú vodu cca 1/80 ml denne. Žiadne čaje!!!!Žiadne chrumky!!!! Od siedmeho mesiaca môžu detské keksíky / nie marina ani vaječné piškóty/ ale ako súčasť nejakej porcie nie medzi jedlami. Chystám sa napísať knihu ale na to treba veľa času!
Odkaz na otázku

Jogurty

Simona, 08.08.2015 (20:12)
Dobry den rada by som sa opytala ake jogurty mam davat 9 mesacnemu syncekovi. Vo vasej poradni som nasla odpovede vo forme, ze od znaciek nestle alebo hero. Lenze tieto jogurty su vsetky s prichutami ako napr. banan, malina a pod. Mohla by som mu davat napr. activiu alebo som potom nasla od raja probioticky jogut. Dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Odporúčam biely jogurt, osobne kupujem naše bio alebo grécke jogurty. Nikdy nie nízkotučné, activia sa mi vidí, že obsahuje hodne škrobu. Môžete aj detské ovocnomliečne jogurty od rôznych firiem, do roka určite nie pribináčik termix a podobne výrobky na báze tvarohu.
Odkaz na otázku

Prikrmovanie

Miriama, 06.08.2015 (11:08)
Dobrý deň pani doktorka, prečítala som si veľa Vašich odpovedí na otázky mamičiek ohľadom prikrmovania bábatiek. Ale keďže každé bábatko je iné, chcem sa Vás taktiež opýtať na jedálniček. Nás drobec má 5,5 mesiaca. Od 3. mesiaca bol bohužiaľ čiastočne dojčený a čiastočne na UM. Od 5. mesiaca je výlučne na UM. Podávame mu antirefluxový nutrilon, nakoľko nám grckal. Následne sa to upravilo. Približne 3 týždne už ochutnávame zeleninku a začali sme už aj s ovocím. Začali sme trošku neskôr, pretože nám to odporúčila kožná doktorka, pretože máme problém s ekzémom. Každé jedlo nám odporúča vyskúšať o mesiac neskor ako sa odporúča zdravým detičkám. Najskôr sme skúšali len ochutnávať, ale posledný týždeň sme už začali vynechávať mliečko a papáme zeleninku. Chcela som sa spýtať či som správne pochopila ako má vyzerať jedálniček skoro 6M bábatka. My papáme každé 3 hodinky a papáme takto:
keď vstaname okolo 7, 30 - 8,00 hod vypije Luky 195 ml mliečka
okolo 11,00 hod - vypije 195 ml mliečka
okolo 14 hod - spapká zeleninovú kašu
okolo 17 hod - vypije 195 ml mliečka
okolo 20 hod - vypije 195 ml mliečka a celú noc spinká.
Navrhujete to tak, aby okolo 8,00 hod vypil mlieko, okolo 11,00 hod spapal ovocie, o 14 hod zeleninku, o 17 hod mliečko a o 20 hod mliečnu kasu? Cez deň mu dáme spapať ešte 2 kukuričné chrumky a ochutnáva po lyžičke ovocie. Posledné dva dni dostal aj mliečny keksík, ktorý je pred deti od 6. mesiacov :) A ešte ma napadá jedna otázočka, či je vhodné do zeleninky už od teraz pridávať aj lyžičku masla? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
No určite tieto informácie o papaní príkrmov nie sú odo mňa.
Chrumky vôbec nemá čo papať, sú to prázdne kalórie, ktoré akurát z dieťaťa urobia zlého jedáka, lebo im chutia a bude chcieť chrumkať chrumky a nie papť zdravé mäsko a zelneinku!
Ovocie odporúčam až po ukončení šiesteho mesiaca, len to , ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu a nie je chuťovo výrazné, hlavne kyslé.
Keďže má ekzém, začala by som , tak ako ste to aj správne spravili jednozložkovým obedným príkrmom, teda: zemiak, po štyroch dňoch pridať mäso / kuracie, králičie, morčacie, teľacie, cca 30 gramov na dávku, podávame každý deň/, poďalších štyroch dňoch aj mrkvu. Takto pokračova ť cca 10 až 14 dní, spočiatku pár lyžičiek, postupne koľko je ochotný spapť. Asi po 14tich dňoch pridať do stravy lepok vo forme zavarenie detskej krupice do mäsosozeleninového príkrmu alebo ak už je na umelom mlieku, tak ako večernú obilninovú kašu. Až potom asi o 14 dní pokračovať zavedením ovocia. Spočiatku ho udusíme ale keď dieťatko na neho neraguje negatívne / vyrážka, hnačka/, môžeme podávať aj surové ovocie, nastrúhané na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle.
Odkaz na otázku

lepok

nanka, 29.07.2015 (09:48)
Dobrý deň pani doktorka, potrebovala by som sa poradiť ohľadom príkrmov a najmä zavádzania lepku a ak by bolo možné nejaké presné dávky. Mám celiakiu, tiež môj otec. Mám 6 a 1/2 mesačnú dcérku plne kojenú do 5 a 1/2 mesiaca.Veľmi sa bojím, aby nemala celiakiu. Príkrmy dávam denne zeleninu mrkva, cuketa, hokaido a polievky vypiť a každý druhý deň pridám do toho mäso ( to sme začali papať pred týždňom). Poobede papá broskyňu, jablko. Nič iné som jej nedávala z dôvodu, že toto sú veci z našej záhrady a sú nestriekané, nehnojené. Neviem či to zatiaľ stačí, či treba už aj brokolicu, karfiol... kupované sú striekané. A tiež je treba aby mala 2 príkrmy denne keď kojím? Lekárka tvrdí striktne kojiť len ráno a večer a keď tak 3 krát denne maximum. V noci sa budí veľmi často, preto funguje "nočný výkrm". Inak prospieva výborne a papáva tak 100 ml príkrmu. Ona by chcela stále mliečko a neviem tiež či je vhodné po papaní ju kojiť. Snažíme sa bez, ale niekedy to nejde. Ešte by som spomenula, že užívame digoxin. Ďakujem za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Jednoznačné odporučenie gastroenterológov je, aj deťom, kde sa v rodine vyskytuje celiakia podávať lepok najneskôr do konca siedmeho mesiaca veku.
Strava v tomto veku by mala vyzerať celkom inak. Netreba polievočky a kašičky, je to v podstate jedno: denne má dostať na obed mäsosozelninový príkrm/ teľacie, králiečie, kuracie alebo morčacie mäso, cca 30 gramov, mrkva, zemiak, neskôr iná zelenina, ak dáte karfiol, brokolicu a kaleráb, treba ho uvariť v inej vode a do príkrmu pridať uvarené. .
Mlieko môžete podávať na požiadanie, spočiatku aj po každom príkrme bezmliečnom, teda mäsoszelninový alebo ovocný, asi po troch týždňoch už nemusíte po príkrme podávať mlieko, ak si to dieťa vyslovene nevyžaduje. Kojiť v zásade môžete koľko chcete, ale nie na úkor bezmliečnych príkrmov. Tie musí papať najprv. Mäso má mať denne. Do mäsosozelninového príkrmu dáte pred jedlom 4 až 5 kvapiek olivového alebo slnečnicového oleja.
Čo sa týka podávania lepku, keď už si dieťa zvyklo na mäsosozeleninoý príkrm, tak do neho začnete dávať buď krupicu / dve kávové lyžičky detskej krupice namočíte do vody , necháte zmäknúť a tesne pred dovarením mäsoszelninového príkrmu to v ňom uvarite asi 4 minúty alebo môžete kúpiť bez mliečnu kalšu / babylove gries alebo nestlé osemzrnnú/ a do hotového príkrmu dáte asi dve kávové lyžičky a zamiešate.
Asi o 10 až 14 dní začnete dopoludnia dávať ovocie: len to, ktoré rastie u nás, nemá červenú dužinu. Spočiatku ho trochu poduste a rozmixujte, asi po piatich dňoch môžete podávať čerstvé, nesmie byť kyslé.l
Asi po 10 až 14tich dňoch začnete večer podávať pred kúpaním mliečnu kašu. Buď mliečnu kašu, ktorá sa rozrába s vodu od rôznych bábätkovských firiem alebo môžete spraviť bábätkovské mlieko, formulu cca 100 ml / sunar, francais lait a podobne/ a do neho zamiešate bezmliečnu obilninovú kašu/ babylove, nestlé, tú čo dávate do mäsosozelninového príkrmu/. Takže dieťa bude mať behom mesiaca: ráno kojenie, dopoludnia ovocie, na obed mäsoszelninový príkrm denne mäso,lepok, odpoudnia kojenie, pred kúpaním mliečna kaša, pred spaním a v noci kojenie.
Odkaz na otázku

Kedy začať s prikrmovaným

Reni, 07.07.2015 (11:15)
Dobrý deň prajem pani doktorka.

Malý má 5 mesiacov a od samého začiatku sme na UM. Zhruba pred 2 týždňami nám obvodná kázala začať s prikrmovaným. Len chcem poznamenať, že malý s pribereným problémy nemal takže mliečko mu vyhovovalo. Zatiaľ sme len na zeleninke, ale ešte ani po dvoch týždňoch z príkrmov nie je nadšený, je skor ešte mliečkový. Nebolo by v takomto prípade lepšie ešte počkať do ukončenie 5 mesiaca? alebo mám skúšať príkrmy s postupným zavadzaným mäska, ovocia, a malý si pomaly zvykne? Mimochodom ani kaša mu nejde, to ho zvyknem okabátiť a dať to do fľašky.

Dakujem za odpoved, krásny den.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Umelo živené dieťa by malo po dovŕšení piateho mesiaca začať s bezmliečnymi príkrmami, potrebuje ich pre správny vývoj. V každom prípade netreba oddalovať podávanie mäsa. Spočiatku teda mäsovozeleninový príkrm, potom do neho prídáme lepok vo forme krupice, potom dopoludnia ovocie a nakoniec večer mliečnu kašu / podľa možnosti bez príchutí/.
Odkaz na otázku

Prikrm

Olives, 27.06.2015 (10:47)
Dobry den,
Ked dcerku 10 mesacnu po spapani prikrmu do pol hodiny nadojcim, mozem to povazovat za jednojedlo? Kedy zacina proces travenia? dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Proces trávenia začína hneď ale keď si to dieťatko takot žiada, nie je problém ju v tomto čase dojčiť.
Odkaz na otázku

Jedalnicek

Sofia, 24.06.2015 (21:38)
Dobry den,
Dcerka ma rok a chcem sa spytat ohladom prechodu na stravu rodiny. Moze papatpolievky so zasmazkou, so smotanou, mliekom? Na veceru puding, krupicovu kasu v normalnom mlieku? Rano po dojceni vianocku s maslom? A co bravcove masko napr. v rizote? kuracie prsia pripravene na troche oleja na teflonke....je taketo jedlo vhodne? Samozrejme okrem toho ovocie, jogurty a dojcenie. Dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Môže apapť polievky ako udvate, aj s mliekom a smotanou, vtedy je možné mlieko použiť bežné, konzumné aj smotanu. Ale do dvoch rokov odporúčam puding alebo krupicu robiť do umelého mlieka, formuly, podobne po skončení dojčenia do roch rokov mliečnu porciu podávať vo forme umelého mlieka, formuly.
Nemasné bravčové mäso môže. Môžete mierne soliť, môže vianočku s maslom, maslo pravé, nie margarín. Môže jedlá na baze tvarohu, syry mäkké, čerstvé, taktiež celé vajce, najskôr v jedle. Nemôže: pálivé jedlá, do dvoch rokov žiadne tavené syry, do troch rokov žiadne údeniny / ani detskú šunku a detské párky/ žiadne konzervy/ tuniak, paštéta/ nič čo obsahuje glutaman sodný / vegeta, masox/ a neodporúčam nič z nespasterizovaného mlieka, žiadne kozie, ovčia syry , mlieko, hlavne nie zo salaša, opakovane sme mali infekcie rôzne. Taktiež syrové korbáčiky do troch rokov neodporúčam. Do šiestich rokov žiadne huby ani zrejúce syry typu camembert alebo rocfort.
Odkaz na otázku

Mliecko

Olives, 24.06.2015 (07:13)
Dakujem za odpoved.pekny den.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dúfam, že všetko bude ok
Odkaz na otázku

otazka

Denisa, 24.06.2015 (06:00)
dobryden..mam 2 mesacnu dcerku ktoru dojcim ale uz som ju zacala aj prikrmovat umelym mliekom HIPP kedze mlieka mam pomenej..moja otazka znie ze ci je dolezite aby malo dieta po zavedeni aj umeleho mlieka stolicu kazdy den lebo poslednu dobu ma stym problem..naposledy mala stolicu taku mensiu teraz v pondelok a odvtedy nic tak neviem do akej miery je to normalne...obcas si sem tam poprdkava a plyny odchadzaju.umele mlieko moc menit nechcem zatial lebo aj mojmu prvemu synovi HIPP zapasoval lepsie po vyskusani nutrilonu a inych mliek ktory ho zapekal a mal problem s kakanim...a este otazka:treba ponukat pri dokrmovani umelym mliekom aj prevarenu vodu?dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Myslím, že ste spravili zásadnú chybu, keď ste začali prikrmovať. Presne v tomto veku nastáva prvá laktačná kríza, kedy dieťatko potrebuje viac mlieka ako sa mamičke tvorí. Cesta k tomu, aby dieťatko malo dosť mlieka nie je umelé mlieko, ale časté prikladanie dieťatka, kojiť 8 až 20 krát denne počas tejto krízy je znova normálne, tak ako to bolo na začiatku laktácie. Viem, že nie je jednoduché pri dvoch deťoch aj často kojiť aj si oddýchnuť, čo je pre tvorbu mlieka tiež veľmi dôležité. Takže moja rada pre Vás: snažte sa umelé mlieko vôbec nedávať ale pri každom hlásení sa dieťatka o jedlo ho kojiť dostatočne dlho, ako si praje. Kojete vždy z oboch prsníkov, a ak si dieťa praje, môžete pri jednom kojení prsníky aj viackrát prestriedať. Behom dvoch troch dní by sa mala tvorba mlieka zvášiť a nebudete musieť prikrmovať. Je dôležité sledovať počet mokrých plienok, malo by ich byť 5 až 8 za 24 hdoín.
Čo sa týka podáívania čaju alebo vody nie je to potrbné pri plnom dojčení ani pri prikrmovaní umelým mleikom, dokonca ani pri plnej umelej výžive do desiateho mesiaca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!LLen pri letných horúčavách výnimočne je možno podať cca 20 ml prevarenej ochladenej vody a to maximálne dvakrát denne ak ste aj vy pri dostatočnom prívode tekutín stále smädná.
Aj umelo živené aj kojené dieťa nemusí mať pri plnej mliečnej výžive stolicu každý deň. Musí však mať vetry, nesmie byť enormne nekľudné a nesmie prúdom zvracať ani mať krv v stolici.
Odkaz na otázku

Mliecko

Olives, 19.06.2015 (23:13)
Dobry den,
Dcerku 11 mesacnu chcem prestat dojcit ale odmieta um. Raz ste pisali, ze v Rakusku sa da kupit detske mlieko ako tekutina nie v prasku. Vedeli a mohli by ste mi napisat jeho znacku? Odkedy odporucate do jedla pridavat obycajne mlieko? A ked uplne odmietne um mozem podavat aj obycajne ako mliecnudavku alebo radsejnie? dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Myslím, že som videla mliekio značky HIPP ale neviem, či nemajú aj alnatura.
Odporúčam umelé mlieko, formulu do troch rokov, určite by som ho nepodávala do roka, niektorí autori udávajú, že je možné ho podávať po druhom roku veku. V žiadnom príade to nemôže byť trvanlivé, krabicové mlieko, treba podávať mlieko s čo najkratšou trvanlivosťouk prevarené, čerstvé. aktiež v žiadnom prípade nepodávame nízkotučné mlieko. Sú deti, ktoré mlieko ako také nechcú piť. Ak majú plnohodnotnú stravu: mäso, strukoviny, ovocie, zeleninu, obilniny a mliečne výrobky, nie je potrebné im mlieko vnucovať.
Odkaz na otázku

Kupované kaše vs. domáce

mozarella, 17.06.2015 (23:12)
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, ešte som chcela k tým detským kupovaným kašiam. Staršiemu synovi som zvykla dávať odmalička tieto kaše na večeru, ale pri dcére ( 7,5m) by som sa tomu rada vyhla a z toho dôvodu, že sú chuťovo veľmi sladké. Rada by som jej robila kaše sama, kúpila som napr. 100% instantnú ovsenú, pšenovú, atď. a zmiešala by som to napr. s banánom a doplnila pár odmerkami umelého mlieka. Bolo by to vhodné namiesto kupovaných? ( staršiemu synovi (2r) tak robím každé ráno. Čo sa týka mäsa, vychádzala som z knihy Mudr. Bukovského, kde podľa "najnovších" trendov sa mäso odporúča až vtedy, keď dieťa pravidelne konzumuje zeleninu a obilniny, plánujem jej dať cca od 8. mesiaca. Je veľa rôznych názorov a je ťažké sa v tom orientovať..Ďakujem Vám za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Podľa fyziológie detí je dieťa schopné tráviť mäso už v piatom a šiestom mesiaci, dva mesiace po podaní mäsa je táto schopnosť významná. Veď ja neodporúčam jesť samostatné mäso. Dr. *Bukovského si vážim ako odborníka na výživu ale nikdy nebol detský lekár.
Bežnú krupicovú kašu alebo ovsenú kašu / vločky musia byť rozmixované/ môžete uvariť aj do umelého mlieka, napríklad sunaru, recept nájdete na www.detskalekarka.sk v bočnom okienku na konci. Pšeno, pohánka kukurica a iné kaše majú byť doplnkom spestrením, aj to len občasným základnej krupicovej alebo ovsenej kaše. Dieťa potrebuje dostávať po šiestom mesiaci pravidlene malé množstvo kvalitného mäsa kvôli obsahu železa a bielkovín.
Odkaz na otázku

Lepok v mäsovozeleninovom prikrme

Lucia, 15.06.2015 (19:53)
dobrý den, chcem sa opýtať ohľadne zavádzania lepku do masovozeleninoveho prikrmu. radite po cca 14 dňoch pridať detskú krupicu do vareného prikrmu alebo hotového prikrmu. Akurát nie je mi jasne či použiť bežne dostupnú detskú krupicu bez vekového určenia alebo nejakú konkretnu ktorá je určená pre daný vek samozrejme neochutena.. A co sa týka toho hotového prikrmu, tak doňho len zamiešať tu dm kasu napr. Hofer, Korn, gries ktorú urobiť podľa návodu a tak zamiešať? prosím napíšte mi presný postup pridávania toho lepku. A keď sa zaradí lepok do masovozeleninoveho prikrmu tak ho podávať denne v obednom prikrme?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Môžete ho už potom podávať denne. Krupica: bežná detská dehydrovaná krupica, necháme krátko zmäknuť namočenú vo vode a na konci varenia pridať do príkrmu a ešte cca 5 minút povariť.
Bezmliečnu kašu babylove, nestlé len pridať dve kávové lyžičky do hotového príkrmu, netreba variť, netreba rozrábať s vodou, ten prášok kašový pridať do príkrmu.
Odkaz na otázku

prikrmy

slavka, 14.06.2015 (08:54)
Dobrý den pani doktorka chaly by som sa opýtat zacali sme prikrmovat už vyse troch týždnov začali sme zeleninkou a postupne som pridavala masko a ovocie papal aj špenat a chcem sa opýtat stale malý ma stale taku tmavšiu zelenu stolicu lebo aj ked mi papal špenat v stredu a stolicu mal este aj v nedelu taku zelenu medzi tým už nemal špenat čitala som že zelena stolica je zlým znamenim chcem sa opýtat čo to može znamenat dakujem velmi pekne za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Zelenú stolicu mohol mať aj potroch dňoch zo špenátu. Zeená stolica nie je žiadne zlé znamenie. Niekdy sa objaví ale ak nie sú iné príznaky ochorenia, nič to nezanamená. Nenapísali ste ako je dieťatko staré, takže neviem viac poradiť.
Odkaz na otázku

7 mesačná dcéra odmieta príkrmy a vodu

mozarella, 04.06.2015 (22:00)
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom mojej dcérky. Má 7 mesiacov aj týždeň, prikrmovať som ju začala v 6. mesiaci, začala som postupne rôznymi druhmi zeleniny, neskôr ryžu a zemiak. Po dovŕšení 7 mesiaca som zaradila 2. príkrm - ovocný a na obed som začala zavádzať lepok vo forme kaše z ovsených vločiek - 4 dni, kaše z jačmenných krúpov - znova som chcela 4 dni a potom pokračovať, raž. pšen., špald. kašou. Kaša je čistá, nepridávam do nej nič. Problém je v tom, že dcéra kaše odmieta jesť, má pevne stisnuté pery a nevpustí do nich lyžičku. Ako mám prosím postupovať? Mám jej ich ponúkať spolu so zeleninou, či sa mám vrátiť späť k zemiaku a ryži so zeleninou...? Okrem toho dcéra je dojčená, na olovrant a večeru ju len dojčím. Tiež mi odmieta piť vodu z fľaše, občas do nej dostanem pár lyžičiek. z pohára nechce piť. V noci sa na pitie nebudí, odmalička prespí celú noc. Mám pocit, že pije strašne málo tekutín. Od mala má len 3 x denne mokré plienky, aj to nie veľa. Inak priberá ok. Má 8200g. Je to podľa vás v poriadku? Ako to riešiť? Ďakujem veľmi pekne za radu.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Mokré plienky sú nedostatočné, mali by ste dojčiť aj v noci. Tekutiny v tomto veku ešte nemusí mať ale ak má málo plienok a je leto, je potrebné ponúkať prevarenú ochladenú vodu po lyžičkách.
Neviem, kedy ste zaviedli mäso, malo to byť už hneď po začiatku podávania príkrmov! Kuracie, králičie, teľacie alebo morčacie: denne cca 25 až 35 gramov!
Kaše, ktoré uvádzate by som nejedla ani ja, tak sa nedivím, že ich dieťa nechce. Podávajte lepok vo forme závarky do mäsosozelninového príkrmu: bezmliečnu krupicovú alebo ovsenú alebo troj alebo osemzrnnú kašu alebo čistú detskú krupicu najskôr krátko namočenú vo vode a potom dovarenú v príkrme. Na večer podávajte mliečnu kašu od niektorej detskej firmy, ideálne bez príchutí / babylove gries/ , pohánková, špaldová a pdobné kaše nie sú v tomto veku potrebné ani vhodné. Sú len doplnkom a psestrením výživy a kaší, určite skôr pre deti po jednom roku života. pohánka lepok neobsahuje.
Odkaz na otázku

Pár otázok o príkrmoch

Kamila, 03.06.2015 (19:51)
Dobrý deň pani Doktorka, čítala som tu veľa Vašich odpovedí na stránke ale aj napriek tomu mám ešte pár doplňujúcich otázok. Na začiatok by som ešte napísala. že dcéra ma 6 mesiacov.
Prvá otázka sa týka kašičiek - v niektorých odpovediach odporúčate do príkrmu zaviesť ako závarku nemliečne v iných mliečne kaše, chcela by som preto vedieť ako to je s ktorou začať? Aký je vlastne medzi týmito kašičkami rozdiel a kedy je vhodné ich zaviesť dieťaťu do jedálnička už ako kašu nie do príkrmu? Tiež by ma zaujímalo kedy túto kašu podávať dieťaťu? Zväčša ju podávajú ako prvú večeru a potom ešte mliečko, my papame 5x do dňa každé 3 hodiny a predpokladám, že by mi mala už kašu nezvládla spapať resp. odmietla by potom už mliečko, keďže na olovrant mame zatiaľ mliečko cca. o 16.00 a potom pred spaním opäť mliečko 150 ml o 19.00 už spime. Mam jej teda nahradiť kašičkou olovrant alebo mlieko pred spaním? Obávam sa, že potom by už vypila veľmi málo ak by pila len mliečko ráno 150 ml a potom na olovrant alebo len večer, to by bolo len 300 ml za deň, bolo by to v poriadku?
2. Ďalej by som sa chcela opýtať na mäsko môžte mi prosím napísať čo ponúknuť dieťaťu, zatiaľ som jej dávala len kur. prsia a nakoľko ja mäso nejedávam a čítala som tu že kur. prsia neobsahujú všetko čo dieťa potrebuje chcela by som vedieť čo bude pre ňu lepšie.Okrem toho by ma zaujímalo tých 30-50g mäsa stačí dieťaťku do kedy? Treba napr. po roku gramáž zvyšovať?
3. Zaujíma ma tiež kedy by som mala začať podávať dieťaťu cestovinu do príkrmu alebo čí môžem nadrobiť trochu rožka? Koľko gramov cestoviny by to malo byť?
4. Čítala som, že dieťaťu by sa od 6 mesiaca mali dávať kúsky zeleniny alebo ovocia do ručky aby papalo samo, je to tak? Kedy s tým začať aby sa dieťa nezadusilo? Chcela by som tiež vedieť aký mate názor na kornútok, môžem malej v lete keď vybehneme na zmrzku dať do ručky alebo radšej počkať?
Zaujíma ma ešte kedy by dieťa malo jedávať na obed polievku aj hlavné jedlo?
Pani Doktorka pokúšam sa malej už týždeň zavádzať ovocie, dávala som jej jablka aj hrušky, marhule všetko jej je ešte veľmi kyslé tak som jej to musela zmiešať trochu s bananom aby to bolo ochotná zjesť, čo mám s tým robiť dá sa nejako to ovocie upraviť aby bolo sladšie nechcela by som malú uplne odradiť, skúšala som jej dávať aj detskú výživú určenú pre jej vek ale taktiež marhuľova jej bola veľmi kyslá tak tiež jedine s tým bananom zmiešanú som to do nej dostala. Dakujem pekne za odpoveď
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Do nemliečneho mäsosozelninového príkrmu môžete pridať bezmliečnu kašu, cca dve kávové lyžičky už 10 až 14 dní po začiatku podávania príkrmov, aby sa dieťa zoznámilo aj s lepkom. Mliečnu kašu obilninovú / občas aj ryžovú alebo kukuričnú/ treba podávať okolo ukončenia siedmeho mesiaca ak je dieťa kojené, ak nie je kojené tak už po piatom mesiaci. Mliečna kaša je zvyčajne večerná porcia, ideálne pred kúpaním.
Tá hmotnosť stačí aj po prvom roku života, myslím mäsko. Mäso: kuracie morčacie ale to tmavšie od kosti a teľacie a králičie, to je stran železa najlepšie. Cestovina je v podstate tá kaša do príkrmu. Cestoviny po deviatom mesiaci, bezvaječné alebo špeciálne detské. Rožok by som do desiateho mesiaca určite nedávala, obsahuje soľ.
Kornäútok ktovie, kto držal v ruke, to by som do roka nedávala. Do ručičiky dávame kúsky, až ke´d dieťa pevne sedí, je v kľude, pozorujme ho, aby sa nedusilo.l Musí to byť malý, mäkký kúsok, postupovať veľmi opatrne, nič mu nedávať v aute!
Zatiaľ prejdite postupne na uvedené príkrmy. Ovocie potom začnite, skúste do neho zamiešať trocha tej bezmličnej kaše alebo bábätkovské piškoty / hipp, her/ nie bežné s vajcom z obchodu. Ovocie sa snažte naozaj nie kyslé. Ak jej banán nespôsobí hnačku alebo z neho nie je nespavá, tak môžete zmiešať ovocie aj s banánom.
Odkaz na otázku

dojcenie a prikrmovanie

Jaruska, 03.06.2015 (09:19)
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci by mohol nastat nejaky zdravotny problem, ked by som dceru zacala na noc krmit len umelou stravou a cez den dojcit? Mala bude mat dva tyzdne a nemam problem, ze by chytila prsnik, aj ked ju dokrmujem z flasky. Ked som ale aj v noci kojila a prikrmovala, mali sme zachvaty placu a nevedela som odhadnut kolko mlieka spravit na dokrmenie, aby bola mala najedena. Budila sa aj kazdu hodinu a pytala papat. Skusali sme 24 hodin davat len bebu a nebol ziadny problem. Cez den spinkala, v noci tiez, zobudila sa po 4 hodinach, najedla a spala dalej. Chcem aj nadalej kojit, ale trapit ju aj seba v noci nechcem. Mozem teda davat na noc bebu a cez den kojit? Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Milá pani, je jasné, že o kojení nič neviete!!! Ak chcete kojiť, musíte kojiť vtedy, kedy si dieťatko zapýta, 8 až 20 x denne kojiť je normálne na začiatku kojenia. Malú v noci vôbec netrápite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Celé kojenie riadia hormóny, ktoré vznikajú v mozgu a dokonca je dokázané, že hlavne na začiatku kojenia, aby sa rozbehlo je lepšie kojiť v noci, lebo sa produkuje viac hormónu, ktorý zvyšuje tvorbu mlieka. Takže sa musíte rozhodnúť: buď chcete naozaj dojčiť a budete dieťatko prikladať, kedy si zapýta, spočiatku naozaj aj každú hodinu a často v noci alebo sa rozhodnete pre umelú výživu, kedy vlastne ani nemusíte byť doma, fľašku podá aj iný člen rodiny. Ideálne pre výživu dieťaťa je najmenej do šiesteho mesiaca kojenie, dodá dieťatku všetko, čo pre vstup do života potrebuje. Výrobcovia umelej výživy sa snažia umelé mlieko, formulu priblížiť materskému mlieko, formuly s naozaj veľmi kvalitné ale materskému mlieku sa nikdy nevyrovnajú...............................
Odkaz na otázku

Natalia

Natália , 13.05.2015 (09:19)
Dobry den,chcela by som sa opytat. Mam 6 mesacnu dcerku ktoru kojim ale aj zavadzame prikrmi. MM mam niekedy dost ale niekedy malo , vtedy sa snazim zahnad hlad dcerky prikrmami . Chcela by som jej davat uz aj UM pretoze sa bojim ze je hladna lenze akekolvek mlieko okrem materskeho odmieta. Skusala som snad vsetky druhy aj kozie ale len co to zacity uz sa odvracia. Z prikrmu sa nevie napapat do sytosti, troska popapa ale po chvilke pyta moje mliecko. Neviem co mam robit prosim poradte co jej mam davat papat ked svojho mliecka mam malo .
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nebojte sa! Základným ukazovateľom toho, či máte dosť mlieka je to, či je dieťatko spokojné, priberá a či má dosť mokrých plienok. Ak priberá / nemusí to byť veľa ale hmotnostná krivka stúpa/, keď sa napapá je veselá, hrá sa spinká a má 5 až 8 mokrých plienok denne, určite nie je hladná. Postupne zavádzajte príkrmy a po každom bez mliečnom príkrme jej ponúknite prsník, aby sa stimulovala stále tvorba mlieka. Môžete je večer pred kúpaním už podávať lyžičkou mliečnu kašu, buď takú , ktorá už obsahuje mlieko a rozrába sa s vodu / radšej kúpte takú, ktorá nemá žiadne príchute, mala by to byť obilninová kaša, ryžovú len výnimočne/ alebo kúpte umelé mlieko a zamiešajte do neho bezmliečnu kašu vhodnú pre daný veku / nepríklad babylove gries, hafer alebo 3korn/. Neskôr samozrejme môžete skúsiť podávať aj umelé mlieko, formulu / určite nie kozie, sojové ani ovčie!/, možnos skúsiť už podávať z hrnčeka.
Odkaz na otázku

Nutrilon AR

13domca88@gmail.com, 06.05.2015 (23:17)
Zdravicko,pani doktorka chcela by som sa opytat,ci je pravda,ze nutrilon AR nemoze pediater predpisat na recept,pokial jeden z rodicov nie je alergik,alebo to plati len pre nutrilon HA?Dakujem velmi pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Najprv musím napísať, že mlieka, ktoré uvádzate a aj iné predpisujem na recept len veľmi výnimočne, pretože majú aj výnimočné indikácie, teda skutočné medicínske dôvody na predpis. Samozrejme, rodičia ak chccú si ich môžu pre dieťa kúpiť, ak si myslia, že to bude pre ich dieťa lepšie ako bežné mlieko. HA mlieko sa podáva jedine pri dokázanej alergii na bielkovinu kravského mlieka u priameho príbuzného dieťaťa teda rodičov alebo súrodenca, ako prevencia tejto alergie. Inak nie je dôvod ho liečebne podávať a teda ani predpisovať. Ak už dieťa alergiu na bielkovinu kravského mlieka má, tak sa predpisujú úplne iné mlieka.
AR mlieko sa predpisuje pri gastroesofageálnej refluxovej chorobe, ktorá sa dokazuje len 24 hodinovou pH metriuou, čo je zavedenie sondy do žalúdka dieťaťa a sledovanie reflux, tiež máva dieťatko okrem bežného zvracania aj iné ťažkosti: záplay dýchacích ciest, zápaly uší. Bežný reflux nie je choroba, nie je potrebné liečiť. Stačí režim. AR mlieko s alergiou v rodine nesúvisí.
Odkaz na otázku

Pitný režim a výživa

many, 03.05.2015 (13:14)
Dobrý deň,

mám 10mesačného syna a chcela by som sa opýtať prečo sa neodporúča podávať deťom čaj? Nie je vhodný ani sypaný napr feniklový čaj? Taktiež sa chcem opýtať či môžem synovi dať cviklu nakoľko niekde som čítala, že sa neodporúča pre vysoký obsah dusičnanov.
ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Do roka by som cviku nedávala, je aj aromatická, dráždi žalúdok.
Čaj, každý, má nejaké účinky, ktoré pri jeho pití využívame. Dieťa nepotrebuje byť ovplyvnené týmito účinkami. Ak dieťatko má problém s nafukovaním, je feniklový čaj určený deťom v tomto veku vhodný. Vždy musíme brať do úvahy účinok a potrebu. Čaj nie je voda, pijeme ho pre jeho blahodarné účinky.
Odkaz na otázku

Iveta

Iveta , 29.04.2015 (13:41)
Dobrý deň mám otázku prosím vás koľko by malo 6mesačné dieťatko spapať na desiatu ovocia ? a príkrmu na obed zvyčajne mu dávam zeleninou so zemiačikom a mäskom ....A čo môže papať ešte okrem toho? Ružu s mäskom ešte nie asi ? Má dva zúbky ešte stále je potrebné mixovať ? ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som odpovedala.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa