MUDr. Marta Špániková

Poradňa dojčenia a výživy

MUDr. Marta Špániková

Počet otázok: 3862

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Témy
Odkaz na otázku

Nespokojné bruško

JankaM, 06.04.2015 (13:29)
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Máme 7 mesačného synčeka, od 4teho mesiaca papá umelé mlieko plus materské mlieko v pomere pol na pol občas má materského viac ( viem presné množstvo lebo mlieko si odsávam, keďže sa malý neprisáva). Príkrmy dávame od 6teho mesiaca, začínali sme s mrkvou, pridali jablko, neskôr polievočku( mrkva, zemiak, petržlen, alebo brokolica či karfiol) už sme skúšali aj mäsko kuracie alebo ovsené vločky pridané do jablčnej kašičky. Drobec je velký papkáč, denne spapá aj 1000ml mlieka plus kašičky. Jedálniček vyzerá približne takto: raňajky mlieko buď materské alebo umelé od 150 do 200ml, desiata banán alebo kašička jablko zemiak, potom mliečko 150-200ml, obed kašička zeleninová(polievočka), po dvoch hodinách mliečko 150-200ml, potom pred večerou ovocná kašička, alebo už len večera mliečko 160ml, podla toho ako krpec pýta papať, zaspinká okolo siedmej a do rána ešte papá dvakrát mliečko čiže 2x 160ml... myslím si že papká dosť vela, ale ak mu vynecháme jednu porciu je nespokojný a proste chce papať, priberá pekne, nie veľa, tak optimálne podla dr,máme okolo 8kg a je dosť aktívny,stále by sa len plazil a už sa vie aj postaviť, takže sa v podstate nezastaví... problém máme taký, že posledné dva týždne sme si všimli, že je v noci strašne nepokojný častejšie sa budí a plače, pripisovali sme to tomu, že mu idú zúbky, no vyskúšala som mu jeden deň obmedziť kašičky a teda papal väcčšinou mliečko a na obed kašičku desiata banán olovrantovú kašičku sme vynechali, v noci spinkal kľudne, nevieme či je to len náhoda a práve v tú noc ho zúbky neboleli, alebo je naozaj ten nepokoj spojený s bolesťami bruška spôsobenými papaním... máme obmedziť kašičky, alebo nejakým spôsobom zmeniť jedálniček ? Malý má aj problémy s kakaním, najprv mal zápchy, potom sme vymenili umelé mlieko a teraz zas kaká aj tri krát denne, už nevieme, čo robiť, je to extrémista. Je to normálne ? Za radu ďakujem ...
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa nemá dobrý jedálníček. Má veľa všelijakých kašičiek ale chýba mu to podstatné: mäso. Nemá mať polievku, má mať mäsosozelneinový príkrm. Okrem toho, ak má brokolicu, kaleráb alebo karfiol musí byť uvarený v inej vode a hotový ridaný k príkrmu, mäsosozelneinovému. Tiež by som nepodávala banán/ sama vidíte, že ke%´d ho nemal spal lepšie/. Banány obsahujú určité látky, ktoré môžu spôsobiť nespavosť a excitovanosť. Takže: ráno mlieko, dopoludnia ovocie / bez banánu, môže obsahovať bezmliečnu kašu baby love hafer, gries, 3korn/ na obed mäsosozelninový príkrm / denne 30 až 50 gramov mäsa, vareného, striedať zeleninu, ako závarka zemiak, krupica, dvakrát týždenne pol uvareného žĺtka, raz týždenne ryža, pridané tri až štyri kvapky olivového alebo slnečnicového oleja každý deň, nie je topolievka ale hladká kašička., Odpoludnia mlieko, večer pred kúúaním mliečna kaša a pred spaním alebo aj v noci ak si pýta tiež mlieko. Po deviatom mesiaci môžete na olovrant pridať biley jogurt s probiotickou florou alebo jogurt od mliečnych firiem / hipp, nestlé hami/ do roka určite nie nič na báze tvarohu/ pribináčik termix a podobne/.
Odkaz na otázku

prikrmy

zuzana, 30.03.2015 (07:47)
Dobry den, mam 7 mesacne dieta, a chcem sa opytat na jeho krmenie. O 5:00 vypije 180 ml mlieka, okolo 7:30 h mu davam ovocie( bud cerstve, alebo detsku vyzivu so susienkou), o 11:00 h mame obed( vzdy masovozeleninivy prikrm), varim ho doma, ale niekedy mu dam aj hotove, kupene, urcene od ukonceneho 6 mesiaca. O 14:00 vypije 90 ml mlieka, a o 17:30 h po kupani este 180 ml mlieka, po 18:00 hod ide spavat, a okolo 23:00 h sa este zobudi a dam mu 60-90 ml mlieka, viac nechcem, lebo sa ho snazim odnaucit od nocneho jedenia. Neviem, ci toho mlieka ma dost, ma 7 500 g. Alebo mu zacat davat poobede kase? Prosim o vas nazor, ci ten jedalnicek ma spravny, alebo co mam zmenit. Dakujem.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dúfam, že sušienku má určenú pre daný vek, nie bežnú piškotu alebo nebodaj Marinu keks.
Postupne do mäsosozelninového príkrmu pridávajte rôzne druhy zeleniny, ak varíte brokolicu, kaleráb alebo karfiol. je potrebné to uvariť v inej vode a pridať k príkrmu. Ako závarku môžete použiť krupicu, ak dobre kaká tak občas aj ryžu, od ôsmeho mesiaca dvakrát týždenne polovicu vareného žĺtka, nevynechávajte však mäso.
Už teraz by som zaradila mliečnu obilninovú kašu / dostať mliečne kaše , ktoré sa rozrábajú s vodou, ale väčšina z nich má príchute, tak hľadajte radšej bez príchute/, treba ju podávať pred kúpaní, potom pred spaním môže ešte dostať mliečko. Od nočného mlieka je ťažšie odnaučiť v tomto veku, lebo keby bolo dieťatko kojené, tiež by v noci pilo, teda pravdepodobne. Myslím, že príjem mlieka je dostatočný.
Odkaz na otázku

7 mes-

Barbara , 27.12.2014 (17:16)
Dobry den p. doktorka, malá bude mať 07.01 ukončený 7 mesiac. Som trochu už popletená z tých všetkých časových intervalov kedy čo má mať. Zatiaľ sme dobrali rôzne druhy zeleniny a masa (kralicie, hov. holuba, morku, telacie), poobede sme zaviedli už aj ovocie. A samozrejme lepok vo forme bieleho rožku. Inač je plne dojčená. Papá veľmi dobre i tuhú stravu. Prospieva dobre. Čo mám dať ako ďalšie, mám na mysli kedy sa dávajú jogurty (neviem konkretne ake), maslo čerstvé, strukoviny už môžem a pod.? čo ešte všetko môžem zaradiť do jedálnička po tom 7 mesiaci. ĎAKUJEM!
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ovocie preferujem dopoludnia, teda keď sa ráno nakojí, potom by mohla dopoludnia ovocie, na obed mäsosozelneinový príkrm. Lepok v žiadnom prípade nie vo forme rožka / je tam aj všeličo iné/ ale ako závarku do obedného príkrmu / dve kávové lyžičky krupice, predtým chvíľu namočené vo vode na zmäknutie a zavarené do príkrmu asi 5 minút alebo bezmliečnu babylove kašu zamiešať do hotového príkrmu/. Medzi siedmym a ôsmym mesiacom aj kojeným deťom zavádzam mliečnu kašu, obilninovú, z umelého mlieka formuly, alebo mliečnu kašu, ktorá sa rozrába s vodou, lebo už obsahuje umelé mlieko. Po ôsmom mesiaci dvakrát týždenne polovicu žĺtka / uvarené vajce na tvrdo, z neho vylúpnuť polovicu žĺtka a dať do mäsosozelninového príkrmu, mäso nevynechávame/ po deviatom mesiaci jogurt: biely jogurt s probiotickou vlorou, čerstvý ale môže byť aj jogurtový dezert od rôznych detských firiem, v žiadnom príade nie pribináčik, termix a podobne. Po desiatom mesiaci šošovicu, červenú lúpanú tiež do obedného príkrmu zavariť. Po jedenástom mesiaci niektoré mamičky ponúknu avokado, naškrabané, čerstvé ako ovocný príkrm.
Odkaz na otázku

Množstvo príkrmu

Jarka, 15.12.2014 (13:39)
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na množstvo príkrmu pre nášho synčeka. 7.12. mal pol roka. Do vtedy bol výlučne dojčený, sem-tam dostal šťavu z jablka, keď mal problémy so stolicou. Narodil sa pomerne veľký - 52cm a 4360g a v pol roku vážil 9630g. Je dobrý papkáč :) Takže prikrmujeme od minulej nedele - prvé 3 dni mal mrkvové pyré, potom 2 dni tekvicové pyré a 2 dni zeleninovú polievku (v 1/2 l vody uvarená 1 mrkva, 1 petržlen a 1 zemiak). Včera som mu uvarila opäť polievku (cca. 3/4l vody, 1 mrkva, 1 petržlen, 1 zemiak a mäso z kuracej nožky). Príkrm dostane vždy na obed cca. 75 ml (sopčiatku to bolo asi 50 ml) a potom ho ešte dodojčím, pretože má stále málo a je jedno koľko mu toho príkrmu dám. Od kedy dokrmujeme papá 6-krát denne (predtým to bolo 7 krát, jedna nočná dávka vypadla). Chcela by som sa spýtať, či mu nedávama veľa, resp. málo príkrmu. A takisto, či keď ešte bude chcieť, môžem mu dať viac príkrmu, alebo ho vždy radšej dodojčiť?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Keďže si už na príkrm zvykol, nemá po ňom žiadne ťažkosti, môže spapať príkrmu koľko zvládne, pokojne 150 aj 200 ml,. následne ho nemusíte dokrmiť materským mliekom. Denne má mať mäso, kuracie, morčacie/ z nohy ako ste to správne spravili/ teľacie alebo králičie.
Odkaz na otázku

začíname s príkrmami

Andrea, 02.12.2014 (21:48)
Dobrý deň, pani doktorka. Synček Samko je narodený predčasne v 34. týždni, 19.12.2014 bude mať pol roka..nemá žiadne zdravotné problémy (našťastie) a zatiaľ papá len mliečko. Cez deň má MM a na noc Nutrilon 1 HA - lebo pýta až 270 ml - 280 ml, inak mi nezaspí. Prespinká celú noc. V poslednej dobe odmieta prsko, čiže väčšinou si mlieko odsajem a dám z fľašky. Váži 7000 g a meria 62 cm. Od budúceho týždňa by sme mali začať s príkrmami. Naša dr. mi nadiktovala ako prvý mäsovo-zeleninový príkrm na obed. Čiže, ak som to správne pochopila, dostáva mliečko a na obed mu namiesto mliečka ponúknem napr. kuracie mäsko s mrkvičkou (po 4 dňoch mäsko so zemiakom, po ďalších mäsko s brokolicou....atd...) po vystriedaní u nás dostupnej zeleniny, začať zeleninu miešať? Po koľkých dňoch mám zaviesť na desiatu ovocie a na večeru ryžovo-mliečnu kašu? Možno na obed variť aj polievočky, napr.vývar z mäsa s rozmačkanou mrkvičkou? Kedy zaviesť do jedla lepok? Koľko tekutín má vypiť také 5,5 mes. bábätko, mám mu dávať aj vodičku? Za odpovede veľmi pekne ďakujem..
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Vodičku ani inú tekutinu do mesiacov nepotrebuje.
Odstiekavate preto, že ste prekonali štraj kojenia a treba to znova skúsiť s prikladaním: v kľudnej atmosfére, žiadne zvuky, žiadne vnemy z okolia, najlepšie po ležiačky, v spálni, v prítmí a tichu.
Príkrmy vám pani doktorka presne povedal, treba začať s mäsoszeleninovým príkrmom, uvidíte koľko spočiatku spapá, dala by som prvé dní cca lyžičiek, potom dokojíme, ale potom môže spapť koľko bude chcieť a mlieko podľa požiadavky dieťatka dať alebo nie. V druhej fáze zaraďovania príkrmov by som odporučila lepok, teda obilninu: keďže už má umelé mlieko môže to byť večerná mliečna obilninová kaša / ryžovú môžete dať na vystriedanie, ale v každom prípade už má dostať lepok/. asi potýždni od zaradenia lepku podávame dopoludnia ovocie: to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Spočiatku / asi 3 -4 dni/ dusené, potom možno aj čerstvé nastrúhané na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle. Môžete podávať aj komerčne vyrábanú ovocnú svačinku.
Odkaz na otázku

Prikrmovanie

Erika, 01.12.2014 (11:56)
Dobrý deň, dočítala som sa tu veľmi cenné rady ohľadom prikrmovania, za čo veľké ,,Ďakujem". Moja dcérka má 4 mesiace a týždeň, váži 5700 g, pôrodná váha bola 3660g. Dojčila som ju tri mesiace aj trošku. Teraz sme už skoro mesiac na Sunare, zo začiatku bolo všetko ok, ale potom začala po papaní dosť grcať a málo piť mlieka. Jej denná dávka bola 510 -620 ml.Boli sme na vyšetrenie na gastroenterológii. Grcanie ustúpilo,no denné dávky mliečka nezvýšila. Bojím sa aby nebola dehydrovaná, čajík úplne odmieta, niekedy sa mi podarí jej dať zopár lyžičiek prevarenej dojčenskej vody. Dosť sa potí a slintá. Plienky máme denne 5-6 ale spozorovala som, že ranná plienka po noci nie je taká plná ako inokedy.Od začiatku máme problém aj so stolicou, je pravidelná raz za deň, niekedy obdeň, ale je zelená a veľmi, veľmi vodnatá. Pani doktorka mi poradila podávať malej 20-30ml mrkvového odvaru osladeného glukopurom aby sa konzistencia stolice zmenila. Zmenila sa, no farba je stále rovnaká. Takže mrkvu jej už podávam 2x denne, mám to už pokladať že je to príkrm? Nechcela som začať s príkrmom tak skoro, chcela som počkať aspoň do piateho-šieteho mesiaca. Ale nezdá sa mi, že je dobré ostať iba na mrkve a mlieku. Ak jej mrkvu nedám, hneď sa zmení stolica na redšiu. Poraďte mi prosím, ako mám postupovať. Mam začať s príkrmom kvôli tomu, že pije málo mlieka? Myslím si, že s príkrmami sa zmení aj konzistencia stolice. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
S príkrmami sa určite zmení konzistencia stolice a môžete s nimi začaž po štvrtom mesiaci, pokiaľ dieťa dobre priberá, tak po piatom mesiaci, čo je myslím si váš prípad a nazoaj nie je správne zavedenie príkrmov odďalovať. .
Podľa vašich informácií podľa mňa dieťaťu vôbec nič nie je!!!!!!!!!!!!!Grcanie je v tomto veku normálne, je potrebná konzervatívna liečba, dieťa po jedle veľmi nehojdať, nemanipulovať s ním, prípadne po napití podať jednu kávovú lyžičku gastrotus, niekedy to pomôže niekedy nie. je potrebné ho ukladať do zvýšenej polohy, teda podložiť predné nohy postieľky. Gastroesofageálny reflux majú takmer všetky deti a nie je potrebné vyšetrenie na gastroenterológii!!!!!pokiaľ to samozrejme nie je ochorenie, spojené s problémami , hlavne dýchacieho systému.
Čo sa týka množsatva vypitého mlieka, to nie je potrebné tiež riešiť, v tom čase mala cca 5000 gramov, a dávka 620 ml je dostatočná. Možno by chcela mlieko piť časejšie, aj v noci, ako keď bola kojená. Je potrebné ho podávať aj v noci, ak to dieťa v tomto veku vyžaduje.
Stolica akoo ju popisujete je tiež celkom v poriadku, kojenec môže mať stolicu riedku, niekedy zelenú, ba dokonca aj spenenú. Je to podľa toho, ako rýchlo prejdú zbytky zažívacím traktom, ako sa jednotlivé živiny vstrebávajú a vo vašom prípade to bolo pravdepodobne aj ukončením kojenia a prechdom na celkom umelúvýživu. Určite by som nepodávala čaj!!!!!!!!!!!!!ani mrkvový odvar, ak by ste chceli riešiť zažívací trakt je vhodné podávať probiotika, dlhdobo, niekoľko mesiacov.
Odkaz na otázku

Papanie 5-mesacneho syna a mnozstvo mlieka denne

Tea, 25.11.2014 (22:20)
Dobry den,

Dakujem za Vasu odpoved. Upresnujem a upravujem predoslu otazku nasledovne.

Syn od 3,5 mesiaca postupne prechadzal na umelu stravu, pricom cast mlieka az doteraz tvori aj moje odsate mliecko.

Od poradne po troch mesiacoch sa dostal z vahoveho podpriemeru na nadpriemer a pri cca 66 cm vazil na 5-mes poradni 8200 g. Nasa pediatricka mi teda odporucila znizovat davky, a kedze sa syn v noci jedla dozaduje 3-4x, riedit umele mlieko tak, ze budem davat len polovicnu davku Nutrilonu na obvykle mnozstvo vody.

Nezabralo to vsak a dieta sa v noci prebudzalo aj 5-10x, preto som z danej rady upustila.

Aktualne je nas jedalnicek nasledovny:
ranajky - 120 ml mlieka, desiata - ovocie (jablcko, hruska), obed - masovozeleninovy prikrm, olovrant - 120 ml mlieka, vecera - 120 ml mlieka zahusteneho s 2 lyzicami krupicovej kase Babylove. Noc - 3 x 120 ml mlieka. Z toho obvykle 2 davky MM denne. K tomu ponukam cajik alebo vodu, ktorej vypije okolo 60 ml denne a pripadne pridavam o 20-30 ml viac vody na davku pri UM, aby mal dostatok tekutin.

Aj pri pokuse o znizenie celkoveho denneho poctu davok tak, ze som mierne zvysila porcie mlieka, sa maly jedla nadalej dozadoval 3-4x v noci. Obavam sa jeho dalsieho razantneho priberania na vahe, ale situaciu momentalne neviem riesit.

Je aktualny jedalnicek z Vasho pohladu v poriadku? O 10 dni budeme mat 6 mesiacov.

Vopred dakujem za odpoved

Tea

Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Pomer mlieka a vody sa má dodržiavať tak ako udáva výrobca!!!!!!!!!! V žiadnom prípade nie je vhodné podávať riedšie mlieko.
Bezmliečne výrobky sa podávajú najskôr po ukončení štvrtého mesiaca, v žiadnom prípade nie skôr.
Aktuálny jedálníček nie je v poriadku. Nie je dôvod dieťaťu ponúkať vodu v tomto veku! Nie je prípustné riediť umelé mlieko inak, ako odporúča výrobca.
Je normálne, že sa dieťa v tomto veku dožaduje pitia aj v noci, ideálne je kojiť ho alebo podávať materské mlieko.
Neviem prečo treba znižovať počet dávok, dieťa vôbec nepije veľa mlieka, ml nie je žiadna nadmerná dávka
Neviem už celkom kontext, hlavne hmotnosť a dĺžku miminka, keď tak mi ešte raz napíšte všetko do jednej otázky.
Odkaz na otázku

Kojenie a pitný režim

zelenoocko, 25.11.2014 (11:14)
Dobrý deň, pani doktorka, chcela by som sa opýtať ohľadne syna. Má 7,5 mesiaca. Stále ho kojím a popritom papáme príkrmy. Ako sme zaviedli príkrmy, tak mu ponukam vodu na pitie. Problém je v tom, že počas dňa sa radšej napije vodičky ako MM. Taktiež keď ho uspávam cez deň, tak mu ponuknem prsník ale sa odtiahne, a keď mu dám fľasu s vodou, tak tu hned vypije. Skúšala som si mliečko odstriekať a to som mu ponukla vo fľaši, ale ked zistil, že to nie je voda, tak to odmietol. V noci sa budí kazdé 2-3 hodiny a MM pije bez problémov - vypije naraz aj 150 ml., takže nechápem, prečo ho cez den nechce. Bojím sa, že ked cez den nepije MM, alebo len málo, že budem mať málo mliečka pre neho. Pretože v noci ho pije bez problémov. poradte mi prosím, čo robiť. ďakujem Vám.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Keď v noci pije dostatočne, myslím, že sa nemusíte obávať o stratu mlieka alebo jeho nedostatok pre dieťa. Je to možno aj určitý druh štrajku kojenie, cez deň ho totiž zaujíma všetko okolo, možno aj to pitie vody sa mu zdá zábavnejšie ako sa kojiť. Snažte sa byť pokojná, prsník mu ponúkajte, najlepšie aj cez deň v prítmi, v spálni, pokojne. Zväčša tieto problémy behom pár dní odoznejú. Ak by dobre a pil a má dosť mokrých plienok, v tomto veku ešte nie je potrebné podávať inú tekutinu, ani vodu nie. Stačí okolo desiateho mesiaca.
Odkaz na otázku

dodatok k otaske

Veronika, 21.11.2014 (00:00)
zabudla som napísať že sme dnes jedli prvý krát na obed mrkvu a večer nemliečnu kašu ochutenú s marhuľami kedy je vhodné dať prichutenú kašu a ako mam ďalej postupovať
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Práve som vám všetko napísala, nezačali ste dobre. V jeden deň len jedno nové jedlo a počkať 4 dni najmenej ako zareaguje. Ochutené kaše nemám rada, dieťa by mohlo alergicky zareagovať aj na príchute a budete si myslieť, že je to na umelé mlieko. Ideálne sú babylove kaše, buď mliečne alebo bezmliečna gries.
Odkaz na otázku

príkrm

Veronika, 20.11.2014 (23:37)
Dobrý večer. Mam syna ktorý ukončil 4 mesiac života a pani doktorka nám povedala že nakoľko je na umelom mlieku môžem mu dávať príkrm a keď som sa spýtala čo mu môžem dať akú zeleninu nakoľko som počula že sú 4 základné ale neviem aké tak my dala brožúrky od hami a to bolo všetko a kupovať výživy nechcem na koľko nie som presvedčená že sú naozaj tak zdravé ako oni píšu lebo viem o to svoje nakoľko mam s takouto firemnou výrobou potravin skúsenosti ako to chodí. tak by som sa chcela spýtať akú zeleninu mu
masko kasu ovocie vajíčko a olivový olej do jedla ak je vhodný ako som čítala kedy mu môžem dať a v akom množstve . Dakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Po štvrtom mesiaci môže ale nemusíte začať s prkrmami. Stačí aj po piatom. Začíname mäsosozelninovým príkrmom / kuracie, morčacie králiečie, teľacie mäso, cca 30 až 50 gramov denne, plus mrkva, zemiak, neskôr cukina, tekvica a iná bežná zelenina, ktorá sa varí/, do hotového rozmixovaného pridáme 3 až 4 kvapky olivového alebo slnečnicového oleja. Keď si na to dieťa zvykne / trvá to rôzne dlho, ale treba sa obrniť trpezlivosťou a príkrm denne ponúkať/ pridáme do príkrmu lepok / ako zavarenú krupicu do príkrmu alebo instantnú bezmliečnu kašu babylove/, navečer môžete začať podávať aj mliečnu obilninovú kašu. Vždy, keď zavediete niečo nové čakajte najmenj 4 dní ako dieťa zareaguje / vyrážka, hnačka podobne/. Potom pokračujete ovocným príkrmom : dopoludnia, jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, len to ovocie, čo rastie u nás a nemá červenú dužinu. Žĺtok zavádzame polovicu uvareného 2x týždenne po ôsmom mesiaci / nevynechávame mäso/, od deviateho mesiaca jogurt, od desiaeho mesiaca šošovicu červenú , lúpanú za dve čajové lyžičky do mäsosozelninového príkrmu. Do roka nesolíme
Odkaz na otázku

Odmieta Sunar

Katarína, 20.11.2014 (20:52)
Dobrý deň,
dcérka má 6mesiavov, od 4 mesiace sme na Sunare. Jedálniček má nasledovný: ráno cca 9:00 Sunar (150ml), 11:30 príkrm( mrkva,zemiak, mesko,karfiol,brokolica),15:00 rozmixované jablko, banán, marína keks(alebo piškóta)16 mliečna kaša, 19:30 150 ml Sunar. Posledný týždeň mi odmieta piť sunar. Na raňajky vypije 50-100ml, a keď jej dávam poobede a večer hrozne sa jeduje odtláča fľasku. Skúšala som jej dávať s pohárika a trochu vypila.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Prechodné odmietanie mlieka vidím, netreba dieťa do mlieka nútiť. Koľko vypije, s tým sa uspokojte. Jedálničke je v zásade dobrý, ale interval od 19.30 do 9.00 je naozak dlhý. Nevypije mlieko náhodou niekedy okolo sidmej? potom by som okolo deviatej dala ovocie / v žiadnom prípade nie marina keks!!!!!!!!!!!!!!!!!!ale keksík špeciálne pre tento veku od niektorej firmy/. Okolo obeda mäsosozelninový príkrm, odpoludnia ponäúdknite mlieko / uvidíte koľko vypije/ alebo mliečnu kašu a večer potom mieko.
Odkaz na otázku

Papanie 5-mesacneho syna (doplnenie dnesnej otazky)

Tea, 18.11.2014 (21:32)
Dobry den,

ospravedlnujem sa za nepresny popis poslany cca pred 2,5 hod. Uviedla som informaciu, ze som synovi davala 4 odmerky a potom uviedla celkove mnozstvo mlieka 1000 ml denne.

Upresnujem - syn mal vacsi pridel mlieka pred zavedenim nemliecnej desiaty a bolo to spolu minimalne 1000 ml. Priberal podla nasej pediatricky privela. Po zavedeni ovocia sa prijem mlieka zmensil a syn sa budi v noci min 5-10x, pricom tri razy papame. Pridala som teda pocet odmeriek na papanie s tym, ze pocet nocnych krmeni by sa mal znizit. To sa vsak nedeje, a tak koncime s este vacsim mnozstvom mlieka.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Ale teraz noazja už neviem nájsť pôvdonú otázku a táto informácia neviem ako mení jej zmysel. Ak nebola odpoveď dostatočná, napíšte mi prosím všetko znova.
Odkaz na otázku

prve prikrmy

Mirka, 18.11.2014 (10:56)
Dobry den,

mam 7 mesacnu dcerku, plne dojcenu ,ktoru prikrmujem od ukonceneho 6 mesiaca. Zacinali sme zeleninovým príkrmom, postupne som pridala do zeleninky aj maso (kralicie) a raz za tyzden aj zltok. Tento tyzden som skusala zaviest ovocie na desiatu (banan) ale dcerke to nechuti a vôbec ho nechce zjest. Nas denny jedalnicek : ranajky - materske mlieko, desiaca - ovocie(prave sme zacali), obed - zeleninovo - masovy prikrm, olovrant - materske mlieko, vecera - materske mlieko + umele mlieko Nutrilon. A samozrejme pocas dna je dokrmovana materskym mliekom nakolko nie vzdy chce papat prikrmy.
Chcela by som sa spytat kedy mozem zacat davat ryzu, mliecne/nemliecke kase.
Dakujem vopred za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Mäso má mať denne, ja zvyknem pridávať žĺtok až po ôsmom mesiaci dvakrát týždenne pol žĺtka, ale mäso nevynechávame.
Banán nie je práve najlepšie ovocie, ktoré dieťa potrebuje. určite by som začala jablkom, hruškou a v komernčne vyrábanom ovocnom príkrme aj marhuľu alebo broskyňu. V zásade platí, že dávame to ovocie, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu
Ak má dobrú stolicu, môžete občas ako závarku do mäsosovzelninového príkrmu zavariť ryžu, neskôr aj detské bezvaječné cestoviny.
Mliečnu kašu , obilninovú, môžete začať podávať navečer, buď tak, že do nutrilonu zamiešate instantnú bezmliečnu kašu / nestlé osemzrnná, babylove gries, hafer, 3 korn, dostať v DM/ alebo kúpite mliečnu kčašu, ktorá sa rozrába vodou / pozor na príchute!/. Samozrejme vždy podajte jedno nové jedlo a čakajte 4 dní ako dieťa zareaguje.
Odkaz na otázku

Prikrmy a zvracanie

Maria, 16.11.2014 (15:49)
Dobry den,

mam 9-mesacnu dcerku, ktora je od 4. mesiaca prikrmovana. Ovocne aj zeleninove prikrmy znasala dobre bez akychkolvek reakcii a alergii. V 9. mesiaci nastala zmena - dcerka zacala kaslat a zvracat. Zvracanie nie je pravidelne a obcas zvracia z vyzivy, obcas zo zeleninoveho prikrmu. Mliecne prikrmy a vecerne kase zje dcerka bez problemu a nezvracia z nich. Vsetky krvne testy su v poriadku. Boli urobene vytery z hrdla a tiez s negativnym vysledkom. Dcerke v 9. mesiaci diagnostikovali silny selest srdca s defektom, ktory sa ale zaceluje a nie je potrebna operacia ani lieky. V 9. mesiaci vyrastli dcerke prve dva zubky. Zhruba od 2-3 mesiaca ma diagnostikovany hemangiom - absolvovali sme vysetrenie ocneho pozadia, sono dutiny brusnej a neurologicke vysetrenie - vsetko s vysledkom - dieta je v poriadku - vysetrenia su bez nalezu. Dcerka je aktivna, sedi, stvornozkuje, pokusa sa stavat. Dieta je po cely cas kojene. Prosim o radu ako vyliecit kasel a nasledne zvracanie, kedze lekarsku pricinu nikto neodhalil a dcerka nema ani soplik ani teplotu? Dakujem

Maria
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Možno len skonzumuje viac stravy a zvracia preto. Možno sa po jedle veľa hýbe, skáče, natriasa sa / hojdá a pdobne/ a to môže byť príčina, že vyvráti obsah žalúdka. Aj v tomto veku sa môže prejaviť gastroesofageálny reflux a ten môže byť príčinu tohto zvracania. Ak je kašeľ len súčasťou zvracania, nerozkašle sa pre to, že byť čas obsahu zvratkov vdýchla, tak pravdepdobne pri režimových opatreniach / menšie a častejšie porcie, pokoj po najedení/ problém čoskoro ustúpi.
Odkaz na otázku

Mliečne kaše

zelenoocko, 13.11.2014 (20:38)
Dobrý deň, pani doktorka. Chcela by som sa spýtať, synček má 7 mesiacov. Stále ho kojím a papáme príkrmy. Na večeru, príp. aj do ovocia na ranajky mu dávam ryžovú, obilninovu, ovsenu bezmliečnu kašičku. Píšete, že je potrebné dávať aj mliečne kašičky. Mne bolo povedané, že keď bábo kojím, netreba mu dávať iné mliečko než moje. Preto tie bezmliečne kaše.Tak ako to vlastne je? A keď je potrebné dať mliečne kašičky, tak ktoré? Čítala som, že v mliečnych kašiach je zbytočne veľa cukru. Poraďte mi prosím. Ďakujem
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa sa má najlepšie do siedmeho mesiaca veku zoznámiť so základnými zložkami potravy, teda aj s bielkovinou kravského mlieka, ktorá sa nachádza v umelom mlieku. Nemám rada kaše s príchuťami. Sú dve možnosti, buď kúpite mliečnu kašu babylove, ktorá je od šiesteho mesiaca a je bez príchutí alebo kúpite umelé mlieko, formulu a do neho budete zamiešavať bezmliečnu kašu, ktorú už asi poznáte.
Odkaz na otázku

potravinova alergia? alebo je vsetko normalne...

esfir, 11.11.2014 (22:58)
dobry den. moja dcerka ma tri mesiace. prvy mesiac som nemala dost svojho mlieka a tak som pridavala bebu 1, ktoru podavali malej uz v porodnici. Od druheho mesiaca plne kojim a vtedy zacala mat mala hlenovitu hnacku, ktora prakticky trva doteraz. K tomu sa pridali krce v brusku a neustale tlacenie plynov a stolice, niekedy doslova cely den aj noc zo spania tlaci, niekdy bolestivo place, inokedy jej to nevadi. Na infekcnom vylucili bakterie aj virusy a nasa doktorka prepoklada, ze sa jedna o reakciu na nieco v mojom mlieku, teda potravinovu alergiu. Uz mesiac nepijem mlieko ani nejem mliecne vyrobky, ci produkty so srvatkou a podobne. K tomu som mala dva tyzdne ryzovu dietu / ryza natural a varena mrkva, petrzlen, tekvica/. Stav dcerky sa ale nijako nezmenil. Mala stale tlaci a tlaci, napina brusko, malokedy je kludna. Neviem vobec na zaklade coho mam indikovat skodlive potraviny, kedze sa jej stav nezlepsil. Jedine, co sa mi zda, ze sa jej okolo ust a na brade niekedy objavia male cervene vyrazky, vacsinou ale do pol dna zmiznu. Nie je to ale zihlavka, ani ekzem. Moze to byt prejav alergie? Ako dlho trva, kym sa v mlieku prejavi zjedena potravina? Skratka, neviem vobec identifikovat, co jej vadi a teda jej neviem ulavit. Alebo mam pockat do stvrteho mesiaca? Zeby sa jednalo o beznu koliku a nie alergiu? Nasa doktorka tvrdi, ze malej nic nie a nadherne pribera, ale mne doporucila dalej nepit mlieko /robila som si food detective test na jej odporucanie a vysli mi tam protilatky v krvi na kravske mlieko, v malom mnozstve aj na lepok, vajce, psenicua kesu/. Uz som z toho zmatena. Navyse moj stav sa po tychto zmenach mojho stravovania zhorsil, velka unava. tocenie hlavy a problemy so stolicou, navyse som k tomu od malicka anemicka. Poradte. Chcela by som, aby mala dostavala vyzivne mlieko a tiez musim trochu davat pozor na seba. Ako na to?
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Upokojte sa. Je ťažké radiť na diaľku, dieťa som nevidela ani vás. Al e keďže ani po diétnych opatreniach vo vašom jedálničku nedošlo u dieťatka k úprave, vy konzumujte zdravú , racionálnu výživu bez akýchkoľvek obmedzení, možno trocha menej mlieka a mlliečnych výrobkov, vyhnite sa tvarohu, pamezánu a pdobne. Dávajte si pozor na látky, ktoré nafukujú a samozrejme nepite kávu, nejdzte huby, nejedzte morské ryby. To však radím mamičkám všetkým a nie z dôvodov koliky.
To, že malá sa pučí, prdká, mrví sa, tlačí sú normálne životné prejavy dieťatka a nie je potrebné to riešiť. Je dobré podávať probiotika / swis lactobacilky pre deti/ a občas coli prev. Sledujte hmotnosť, stolicu / ale hlavne či sa pravidelne vyprádzdňuje, farba a konzistencia stolice môže byť rôzna/tešte sa z bábätka, mojkajte sa a všetko bude v poriadku.
Odkaz na otázku

Beba

katka4586, 11.11.2014 (14:12)
Dobry den,chcela by som sa spytat na UM Beba 1.doteraz sme pili Beba 1 PRO,ale priatel omylom kupil tri krabice Beba 1 comfort..Mame to ist vymenit,alebo mozeme normalne davat malej aj tuto inu? vraj su tam ine bakterie,dakujem za odpoved
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Musíte sa pozrieť na krabicu, ak je toto mlieko vhodné pre dieťatko vášho veku a vašej hmotnosti, tak mu ho pokojne môžete dávať.
Odkaz na otázku

ranajky

Beata Babisova, 11.11.2014 (09:20)
Dobry den pani doktorka. Poprosila by som Vas velmi pekne o radu. Mam 8 mesacne dietatko. Je dojcene. Plus desiate ovocne. Obedy zeleninovo masove. Co mozem pripravit syncekovi na ranajky. Po prebudeni si da moje mliecko ale to ke casto uz aj rano o 6.00. Do podavania desiatoveho prikrmu je to este daleko. Co mu mozem podat ako neskore rnajky. Ovocie mi pride take agresivne na rano. Lepok este nekonzumuje. Co take je uz pre 8 mesacne dieta vhodne pripravit na ranajky? Desiatu mame vzdy ovocie. Obed maso so zeleninou. Potom dojcenie. Ked sa poobede vyspi tak mame mliecny prikrm...je to nieco ako jogurt z predajne dm bud bananovu alebo vanilkovy. Je vhodny od 6 mesiaca. Vecer ma uz len moje mliecko a aj pocas noci je asi 3 krat dojceny. Len tie ranajky neviem vymysliet. Chlebik sa mu bojim dat...alebo biele pecivo. Chcem aby mal tu stravu uz pestrejsiu a sytejsiu. Kedze vzdy ked nas vidi jest...tak mlaska a ide na po tanieroch;))

Dakujem velmi pekne za vasu radu.

Pekny den
BEATA
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
V tomto veku mal už dávno dostávať lepok!!!! Taktiež, aj keď je kojený, mal sa už stretnúť s mliečnou bielkovinou vo forme umelého mlieka, ideálne v kaši. Takže práve je tu priesto raňajok na podávanie mliečnej kaše a to buď tak, že kúpite mliečnu kašu, ktorá sa rozrába s vodou alebo kúpite umelé mlieko / formulu/ a do nehozamiešate instatnú kašu, bezmliečnu, vhodnú pre deti do jedného roka. Kašu môžete tiež podávať pred kúpaním ako večernú kašu.
Odkaz na otázku

uplne odmieta mlieko

Silvia , 09.11.2014 (21:33)
Dobry den, pani doktorka znova sa na Vas obraciam s prosbou o radu. Mam 6 mesacnu dcerku, krasne papame prikrmy (postupovala som podla vasich odporucani co som tu vycitala). To znamena na ranajky BOLO mliecko Beba, desiata ovocny prikrm cca 100ml, obed masovozeleninovy cca 160-180 ml ( masko ma denne cca 40-50g), olovrant BOLOmliecko a vecera mliecna kasa cca 140ml.
A teraz ten problem. Postupne si malinka zmensovala davky mliecka, co bolo v poriadku, zrejme bola zasytena z prikrmov, ale momentalne uz 3 den odmieta mlieko UPLNE. Ked jej ponuknem mliecko doslova dostane nervy a vybije mi flasu z ruky. Dalej ju nenutim, nema to zmysel. Takze teraz jej na ranajky zarabam kasu, olovrant opat kasa a na veceru zemiakova kasa. Neviem uz co mam robit aby zacala opat pit mlieko. Ponukam jej aj vodicku, bojim sa aby sa nedehydrovala. Vypije za den cca 150ml, viac nechce. Sledujem plienky, mame ich 5-6. Viac nie. Prosim Vas poradte mi co mam robit, velmi sa bojim aby jej nic nechybalo a hlavne tekutiny. Ako jej mam nahradit mliecne zlozky? A este mam jej ponukat mlieko ked aj tak ho stale len vylejem a ak ano tak kedy? Alebo dat pauzu a neponukat vobec?Dakujem za odpoved.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Robíte to veľmi dobre. 150 ml vody jej stačí, mlieko nahraďte kašou, tak ako to robíte, do tej zemiakovej kaše môžete tiež vpašovať umelé mlieko, formulu. Aspon týždeň jej mlieko neponúkajte, a aj keď to radím málokedy, skúste zmeniť značku mlieka, dobrú mliečnu chuť má sunar.
Odkaz na otázku

prikrmy

barborka, 08.11.2014 (17:22)
Dobry den,

chcela by som sa opytat na zavadzanie prikrmov. Mame doma 6 mesacnu plne dojcenu dcerku a akurat zaciname s prikrmami. Uz sme zacali so zeleninkou a chcela by som vediet, po akom case a v akom poradi mozem pridat masko, ovocie a hlavne kedy zaradit lepok.

Dakujem pekne
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
U zdravého dieťaťa som zástancom toho, že sa má začať mäsosozelninovým príkrmom. Ak je to tiž niečo alergén, tak je to skôr zelnina a ovocie ako mäso, mäso je mlieku bližšie svojim zložením a mäso je aj to, čo dieťa hlavne potrebuje / železo a bielkoviny/. Takže začíname mäsosozelninovým príkrmom / králičie, kuracie, morčacie, teľacie mäso, denne spočiatku len pár lyžičiek celkového príkrmu ale po pár dňoch pri dobrej tolerancii cca 30 až 50 gramov mäsa denne/. Keď si dieťa neho neho zvykne/ 10 až 14 dní/, podávame ho okolo obeda, pokračujeme pridaním lepku do tohto príkrmu. Buď zamiešame jednu až dve kávové lyžičky bezmliečnej kaše vhodnej pre daný vek / babylove/ alebo zavaríme na konci varenia predtým vo vvode namočené asi dve kávové lyžičky detskej krupice. Lepok v každom prípade zavádzame do ukončeného siedmeho mesiaca nejneskôr. Potom / znova po 10 až 14 dňoch/ zavádzame ovocný príkrm: len ovocie, ktoré rastie u nás, nemá červenú dužinu. Prvé dni ho udusíme, potom môžeme podávať aj surové. Hlavne jablko by nemalo byť kyslé. Ovocie strúhame na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle. Po ďalších asi 10 až 14 dňoch podávame večernú mliečnu kašu: zásadne z umelého mlieka, formuly alebo mliečnu kašu, ktorú urobíme s vodou. Bezmliečne príkrmy aj kašu podávame lyžičkou.
Odkaz na otázku

dojcenie

Viktoria , 07.11.2014 (13:57)
Dobry den pani Doktorka!
mam 5 tyzdnoveho chlapceka, je druhorodeny. Prvu dcerku som dojcila do polroka, od 4 mesiacov aj dokrmovala. po druhom porode som nemala problem s laktáciou, mlieka mam dost, ale pozorujem od 1tyzdna u neho nespokojnost po kojeni, place rovnako ako pred nim, neukludni sa ani po hodine kojenia. vyskusala som mu dat umele mlieko a po nom kludne spinka. Je mozne, ze moje mlieko ho nenasyti? Kojim ho stale iba kvôli svojmu dobremu pocitu, ze dostane aj materske mlieko. Ma to zmysel kojit ho aj nadalej, aj ked mu vzdy musim dat umele mlieko, aby nehladoval? Mohli by ste mi prosim aj poradit co sa tyka umelého mlieka, nejake doporucit? Vybrat to spravne pomedzi tolkych je tazke.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Vždy ma prekvapí, keď sa stretnem s niečim novým. Aj váš príbeh je pre mňa nový: keď máte mlieko, nie je možné, aby vaše dieťa hladovalo. Kojenie má zmysle, aj keby ste naozaj museli stále prikrmovať. Ale pri správnom vedení, by sa mala laktácia tak rozbehnúť, nadôvažok, že sama tvrdíte, že máte dosť mlieka, že by ste prikrmovať nemuseli. Problémy s kojením sú takmer vždy v psychike!!! Spočiatku ste videli problém : po nakojení nepokojné dieťa a ten vás tak rozrušil a stresoval, že sa nepokoj dieťaťa stupňoval a mlieko, ktoré tečie vlastne samo od seba z fľašky, ho upokojilo a aj nasýtilo.
Takže: upokojte sa, neviem aké je staré staršie dieťa, ale so starostlivsťou o neho by vám mal niekto pomôcť, aby ste sa mohli aspom týždeň venovať len bábätku a kojeniu. Kojiť kedy si dieťatko zapýta, 8 až 20 x denne je normálne. Kojiť v polohe, ktorá je pre vás príjemná a oddýchnete si pri kojení, je to aj pre vás príjemná nie stresujúca chvíľu, že po kojení bude znova vrešťať. Dostatočne oddychovať nie byť unavená zo starostlivosti o deti a celú domácnosť. Pri každom kojení kojiť z oboch prsníkov, následne dieťatko zodvihnúť, odgrgne si alebo aj nie, ale nehojdať ho , nehajkať a uložiť do plohy so zvýšenou hlavičkou / podložiť nohy postieľky/. Nikdy nepodávať len umelé mlieko namiesto kojenia, to znižuje produkciu mlieka. Podávať mu umelé mlieko, len keď je dobre nakojený z oboch prsníkov. Závisí aj koľko toho potom vypije, ak je to cca 30 ml nepotrebuje prikrmovanie. Držím palce, ak chcete znova sa ozvite, ako sa vám darí s kojením.
Čo sa týka umelého mlieka, nemám vyhranenú značku, všetky sú kvalitné. Možno len z nostalgie: starý, dobrý sunar.
Odkaz na otázku

pitny rezim

Beata Babisova, 05.11.2014 (17:46)
Dobry vecer pani doktorka. Mala by som na vas jednu otazku. Syncek ma pomaly 8 mesiacov a je dojceny. Priblizne od 6 mesiaca sme zacali prikrmovat zeleninovo masovym prikrmom a na desiatu ovocim a na olovrant nejakym mliecnym prikrmom. Zaujimalo by ma, ci mam malemu podavat aj vodu. Syncek totiz vobec nevie pit z flasky a ani z poharikov. Skusame mu davat vodicku lyzickou...no nie je to velmi velke mnozstvo, co vypije. Tak by som naozaj chcela vediet, ci mu staci to, ze je pocas dna minimalne 4-5 krat nadojceny plus v noci asi 2 krat. Viem ze mliecko obsahuje nieco cez 80% vody..ale obavam sa, ze to uz jeho organizmu nestaci. Inak krasne prospieva. Ma skoro 8500 gramov. Je vitalny a vesely. Plienky ma pocikane...v noci az precikane;)). Prosim vas touto cestou o radu. Ci mu to moje mliecko zatial staci, alebo mam do neho tu vodicku nejakym sposobom dostavat. Ked aj nasilu. Dakujem velmi pekne za vas cas a za vasu odpoved. S pozdravom Beata
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Určite má dostatok tekutín z vášho mlieka a inej stravy. Zatiaľ nie je potrebné vodu podávať. Vodičku, prevarenú ochladenú, začnite podávať okolo desiateho mesiaca.
Odkaz na otázku

nechce papať

Katarína, 02.11.2014 (17:38)
Dobrý deň,
pani doktorka chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 7 mesačného synčeka (keď sa narodil mal 50cm a 3020g, teraz má cca 68cm a 6800g) ktorého som nekojila, asi od jeho 3 týždňov je na umelom mlieku. Cca od 5 mesiaca sme na príkrmoch. Začali sme klasicky mrkva, zemiak, ... naša pediatrička nám poradila, aby na večer som mu už dávala tú mliečno-ryžovú kašu s rôznymi príchuťami. Mala som snahu variť mu obedy, ale nechcel ich, a tak som mu začala kupovať príkrmy vo fľaštičkách (190ml), najprv zjedol polovicu, neskôr 3/4 a už som sa začala tešiť, že asi v jeho 6.mesiacoch už skoro celú fľaštičku zjedol, To isté aj na desiatu a olovrant som mu dávala ovocné výživy rôznych chutí a s rozdrvenou piškótou, taktiež zo začiatku pomaly jedol no postupne už som sa začala vytešovať že takmer celu fľ. zjedol. No moja radosť netrvala dlho, od kedy mu išli prvé dva zúbky, tak začal odmietať papať. tak na desiatu som mu zrušila úplne ovocnú výživu a je na mlieku, obed som sa snažila už potom prejsť znova na moje varené( zapraženú polievku so žĺtkom, zeleninovú polievku s krupicou, zemiakovú kašu s čerstvým jablkovým kompótom a nakoniec som skúsila dať aj klasickú detskú krupicu -aj na husto cez lyžičku, aj na riedko do fľašky) ale on nechce nič jesť. Všetko odmieta. Plače ako by sme ho rezali. Ani tie ovocné výživy s piškótou na olovrant nechce jesť. S odretými ušami doňho dostanem pol fľaštičky. Jedine čo chce jesť a na čo mi bez problémov otvára ústa je tá večerná mliečna kaša. Už som zúfalá,už neviem čo mu mám dávať jesť. Poraďte mi prosím.
Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem,
pekný zvyšok dňa
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Nebuďte vôbec zúfalá! Niektoré deti naozaj preferujú komernčne vyrábanú detskú výživu, iné zase doma pripravovanú, iné papjú oboje.
Odmietanie príkrmov môže byť prechodné, napríklad pri prerezávaní zúbkov. Treba len trpezlivo ponúkať vhodnú stravu a keď dieťatko odmieta, zachovať chladnú hlavu a podať po určitom čase ďalšiu porciu / napíklad mäsosozelninový obedný príkrm, stačí ak zje dve ri lyžičky, potom odpoludňajšie mlieko a podobne/. Podstatné je sledovať , čí má dieťa dosť mokrých pleinok čo je dôkaz toho, že má dosť tekutín.
Urobili ste však zásadnú chybu, chápem, že v snahe, aby aspoň niečo zjedol. Podávali ste mu na obed jedlá, ktoré by ešte nemal konzumovať. Jedálniček v tomto veku má byť v zásade dosť jednotvárny: ráno mlieko, dopoludnia ovocie / vo vašom prípade by som nedávala kekesíky do ovocia/ na obed mäsovozelninový príkrm, odpoludnia mlieko, pred spaním mliečna kaša / niektoré mamičky dávajú mliečnu kašu aj ráno, je to jedna z možností/ a večer pred spaním, ak si praje tak znova mlieko. Takto postupujte, trpezlivo, aj keby spapal jednu lyžičku. Nesnažte sa dávať iné, nevhodné potraviny. Ak by odmietanie stravy bolo trvalé, výrazné, dieťa nepriberá, je na mieste poradiť sa s lekárom.
Odkaz na otázku

lepok

Silvia , 02.11.2014 (08:37)
Dobry den, pani doktorka opat si idem po radu ku Vam. Dcerka ma ukonceny 6 mesiac ( na UM ) pekne uz papame masovozeleninovy prikrm(140-160 ml) na obed, dostava morcacie, kuracie, telacie masko varene spolu so zeleninou, zemiaky, mrkva, petrzlen, cuketa, batat, brokoloica, proste striedam to, pomixovane. Papame aj ovocie a pred kupanim mliecne kase ( 120-140 ml). Je cas zaviest lepok, tak sa chcem opytat ako. Do masovozeleninoveho prikrmu zamiesat instantnu krupicu babylove? Do kazdeho obedu alebo len raz? A pockat? Proste v akych intervaloch a ako dlho? Este sa chcemmopytat aku cestovinku by som mohla dcerke podavat? Aby nepapala len zemiaky. Je este nieco o co by som mohla malinkej obohatit jedalnicek? Dakujem pekne.
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Jedálníček bude teraz v zásade do roka rovnaký. Obilninu, teda lepok už má, ak papá obilninovú mliečnu kašu. Do obedného príkrmu môžete zamiešať dve kávové lyžičky práve tej bezmliečnej babylove kaše. Môžete dať aj detské alebo bezvaječné cestoviny, samozrejme tiež rozmixovať. Môžete občas namiesto cestoviny alebo zemiaku dať ako závarku aj ryžu / pozor, len ak má pravidlenú stolicu a nezapeká ju/. Po ôsmom mesiaci odporúčam dvakrát týždenne do obedného príkrmu dať polovicu uvareného žĺtka / ak to bude dobre znášať, nehnačkuje nezvracia po ňom/. Po deviatom mesiaci biley jogurt s probiotickou florou alebo jogurty od firiem, vyrábajúcich detskú výživu. Od desiateho mesaica šošovicu, červenú, lúpanú do obedného príkrmu. Niektoré mamičky dávajú po jedenástom mesiaci naškrabané avokádo, je to vhodné.
Odkaz na otázku

Strava 7 mesačného synčeka

Duska, 01.11.2014 (14:50)
Dobrý deň pani doktorka, náš synček má 7 mesiacov a týždeň. Prikrmujeme ho cca 1a ½ mesiaca. Stále ho kojím. Náš deň vyzerá takto: okolo 7:30 hod papa mliečko, okolo 10 hod papká 100 ml ovocnej kašičky + 3 piškótky. Po dopapaní mu dám ešte trošku mliečka. Odtrhne sa od prsa sám, tak neviem koľko vypil. Okolo 13:00 hod má zeleninovo-mäskový príkrm, alebo niekedy iba zeleninový cca 150ml + ho nakojím. Okolo 16:00 hod má mliečko a tak isto po kupkaní okolo 19:00 hod má mliečko.
Moja otázka je:
Koľko gramov mäska je vhodné pre nášho synčeka na obed?
Posledný týždeň sa mi v noci budí každé 2 hodiny a zaspí mi vždy na prsiach. Je to veľmi vyčerpávajúce. Čo robím zlé? Je naozaj taký hladný, lebo mu dávam cez deň málo? Váži cca 9 kg, keď sa narodil mal 3290g.
Ďakujem Vám za radu. DT
Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
Dieťa v tomto veku má mať mäso denne, cca 30 až 50 gramov.
Hladný pravdepodobne nie je, ale je vo fáze prvej deprivačnej úszkosti, stále potrebuje mať istotu, že ste pri ňom, preto sa budí a hľadá vás.
V tomto veku je potrebné už zaradiť do jedálnička aj obilninu, lepok. Odporúčam večer pred kúúaním podávať mliečnu obilninovú kašu, z umelého mlieka, formuly. Dá sa kúpiť mliečna, ktorá sa rozrába s vodou alebo do jeho mlieka / formuly/ dať bezmliečnu kašu / babylove krupica, ovsená, trojzrnná, nestlé osemzrnná/. Pred spaním ho ešte nakojíte.
Neviem aké piškóty mu dávate do ovocia, ja osobne v tomto veku ešte odporúčam bezvaječené, bábätkovské.

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa