Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,811 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • inkompatibilita

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,
    som tretikrat tehotna a zistili mi v krvi protilatky. Po prvom porode, kedy babatko bolo Rh pozit som dostala anti D-imunoglobulin. Po druhom porode, kedy babatko bolo opat Rh pozit som sa pytala kedy mi pichnu anti D-imunoglobulin. Bolo mi povedana, ze to staci ak sa poda po prvom porode. Vtedy som bola kludna, ved lekari vedia co treba robit aby bolo v buducnosti vsetko v poriadku. Dnes viem, ze som mala dostat anti D-imunoglobulin aj po druhom porode. Dnes uz s tym neurobim nic, len sa mozem modlit a cakat ze to dopadne najlepsie ako je mozne.
    Docitala som sa, ze je mozne u nas zistit neinvazivnou metodou Rh faktor plodu. Nebolo vsak uvedene, kde sa taketo vysetrenie vykonava konkretne. Rada by som taketo vysetrenie podstupila, uz len pre upokojenie, co ak by bolo babatko Rh negat. Vtedy by bolo vsetko v poriadku?
    Viete mi poradit, kde konkretne na Slovensku sa da krva skupina plodu vysetrit neinvazivnou metodou? Dakujem za odpoved
    Gabika

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak je naozaj pravda, to čo píšete, zvážil by som, či nie je potrebné upozorniť oddelenie, kde ste rodila, že robia takéto závažné pochybenia.
    Rh plodu z materskej krvi stanovujú myslím v Martine a v Bratislave na Kramároch, mali na to grant z Nórska, ale neviem, či v tom pokračujú, je to zatiaľ iba v štádiu skúmania.
    Ak je plod Rh negatívny tak sa nič nedeje a nič nehrozí.
    Ale riziko, že sa Vám tvoria protilátka pretože Vám nepodali Anti D je pomerne malé, nie vždy sa matka senzibiliuje, preto ešte nie je čas na stresy a obavy.

Podobné otázky

  • tretie dieta

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň. Po pôrode druhého dieťatka bola zistená inkompatibilita v ABO systéme- ja mám Oneg,syn A neg. Mal veľmi silnú žltačku a infekciu. Na aké vyšetrenia sa treba zamerať v prípade tretieho tehotenstva, aby nedošlo ku komplikáciam? ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    žiadne vyšetrenie preventívne sa nedá spraviť, respektíve dá sa zistiť či nemáte nepravideľné protilátky proti A, ale aj tak to moc nepomože, lebo ich hladina sa mení až v gravidite, kedy sa protilátky budú sledovať, ale liečba na to neexistuje.

  • potraty

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý večer pán doktor.Čítam takmer všetky rady,ktoré sú uverejnené v poradni gynekológa a asi by som ani nepotrebovala toľko vedieť,čo viem...ale vaše odpovede sú častokrát tak poučné,že bez ich čítania by so asi každú chvílu pociťovala nutkanie položiť otázku.Takže ďakujem,že tu ste,pre nás vystrašené a častokrát aj bez príčiny paranoidné ženy:-))
    Aleee,predsa len jednu otázočku súvisiacu s mojim 4tým tehotenstvom nepriamo(len jedno úspešne ukončené sc 36tt)
    Ostatné MA prevažne do 12tt.....momentálne 13tt....nepodstatné v súvislosti s otázkou....
    TAKŽE,prosím Vás,aké príčiny spôsobujú potraty v II.trimestri(viem,že ich je veľa,ale najčastejšie)?.....Dá sa im vyhnúť?Ako?....no to sú už tri otázočky,takže pre istotu končím:-)))vopred s vďakou Bibiana

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    závisí, či sa jedná o jeden potrat alebo opakované. Jeden potrat je najčastejšie sposobený genetickou anomáliou (aj v druhom trimestry) sú vady, ktoré sa prejavia neskor, nemusí to byť už v 6.-8. týždni.
    Ďalšou príčinou, ale strašne neistou sú infekcie, niektoré vírusy napádajú plod a sposobia jeho odumretie.
    Čo sa týka opakovaných potratov, tam je príčin viac, a často sa ani nepríde, ktorá z nich je na vine.
    Skrytá genetická vada rodičov (ktorá sa prejaví až u plodu), vrodené vady maternice, hemtologické, autoimunitné ochorenia, vzájomná imunitná inkompatibilita rodičov (otázna príčina).

    Vyhnúť sa dá iba po vyšetrení, kedy sa stanoví možná príčina, a podľa toho sa nasadí liečba. Treba však povedať, že liečba nemusí byť úspešná, ale aj tak 60% žien s opakovanými potratmi donosí zdravé dieťa.