• inkompatibilita

    Dobry den,
    som tretikrat tehotna a zistili mi v krvi protilatky. Po prvom porode, kedy babatko bolo Rh pozit som dostala anti D-imunoglobulin. Po druhom porode, kedy babatko bolo opat Rh pozit som sa pytala kedy mi pichnu anti D-imunoglobulin. Bolo mi povedana, ze to staci ak sa poda po prvom porode. Vtedy som bola kludna, ved lekari vedia co treba robit aby bolo v buducnosti vsetko v poriadku. Dnes viem, ze som mala dostat anti D-imunoglobulin aj po druhom porode. Dnes uz s tym neurobim nic, len sa mozem modlit a cakat ze to dopadne najlepsie ako je mozne.
    Docitala som sa, ze je mozne u nas zistit neinvazivnou metodou Rh faktor plodu. Nebolo vsak uvedene, kde sa taketo vysetrenie vykonava konkretne. Rada by som taketo vysetrenie podstupila, uz len pre upokojenie, co ak by bolo babatko Rh negat. Vtedy by bolo vsetko v poriadku?
    Viete mi poradit, kde konkretne na Slovensku sa da krva skupina plodu vysetrit neinvazivnou metodou? Dakujem za odpoved
    Gabika

    Dobrý deň,
    ak je naozaj pravda, to čo píšete, zvážil by som, či nie je potrebné upozorniť oddelenie, kde ste rodila, že robia takéto závažné pochybenia.
    Rh plodu z materskej krvi stanovujú myslím v Martine a v Bratislave na Kramároch, mali na to grant z Nórska, ale neviem, či v tom pokračujú, je to zatiaľ iba v štádiu skúmania.
    Ak je plod Rh negatívny tak sa nič nedeje a nič nehrozí.
    Ale riziko, že sa Vám tvoria protilátka pretože Vám nepodali Anti D je pomerne malé, nie vždy sa matka senzibiliuje, preto ešte nie je čas na stresy a obavy.