• absces a incizia prsnika

    , Autor: nikina17

    Dobry den,

    mozno ste moju otazku celkom nepochopili. Mne uz zapal zmizol, bola som liecena aj chirurgicky (robili mi inciziu prsnika a nasledne mi tam dali drenaz), chodila som tri dni na cistenie a prevaz (1 den po zakroku som bola hospitalizovana). Drenaz mi uz vytiahli, hnis mi vytiekol, zacervenanie aj hrce spolu so zapalom zmizli. Lenze ta ranka, ktoru mi narezali sa sice zacala zacelovat, ale stale tam mam ranu asi o velkosti spendlikovej hlavicky, ktora sa zatial neuzavrela, su to uz tri tyzdne od zakroku. Stale mi odtial vyteka materske mlieko, preto by som chcela radu, ze ako si to mam osetrovat, aby sa mi ta rana na dvorci co najskor zacelila, aby som mohla opat kojit.
    Dakujem.

    PS: antibiotika uz neberiem, douzivala som 4 balenia Klacidu, no aj napriek tomu som stale kojila pretoze ma ubezpecovali, ze v tom problem nie je. I ked malicka dost casto po kojeni vracala :(

    Dobry vecer,

    chcela by som sa opytat ohladom mojho problemu. Mala som zapal prsnika(sposobeny streptokokom aureom) z ktoreho sa mi urobil absces, liecili ma antibiotikami Klacid SR 500 mg (vyuzivala som 4 balenia) no aj napriek tomu sa moj stav vobec nezlepsil. Mala som teploty 39 a polovica prsnika bola uplne cervena. Okrem ineho som mala hrce v okoli dvorca a tak mi 18.2. robili inciziu laveho prsnika pricom mi odtial vytiahli hnisave lozisko a doliecovali ma Klacidom. Stav sa postupne zlepsuje, opuch aj hrce zmizli, teploty ustupili aj ranka sa zacala pomaly hojit.Sem tam mam sice pocit akoby ma ten prsnik svrbel, ale myslim, ze to je znak hojenia. No v poslednom case hojenie akosi stagnuje. Stale tam mam otvor velkosti asi ako spendlikova hlavicka z ktoreho neustale tecie materske mlieko. Musim nosti gazu a taktiez vlozky do podprsenky. Rana sa este stale nezacelila, aj napriek poctivemu svieteniu bioptronom. Doktor mi kazal z tohoto prsnika uz aj kojit, tak som skusala ale kedze malej mlieko tieklo nielen z bradavky ale aj z tej rany bola viac mokra ako najedena a navyse ju z tolkeho prudu mlieka dusilo. Neviete mi poradit ako co najrychlejsie doliecit ranu, aby sa zacelila a aby som mohla opat z tohoto prsnika kojit???
    Vopred dakujem za odpoved

    Odpovedá MUDr Jozef Záhumenský

    Dobrý deň,
    bol to stafylokokus aureus, nie streptokok.
    Klacid nie je ideálne riešenie, nie je vhodný pri kojení a je to statické antibiotikum, liekom voľby je oxacylín alebo augmentín, pri alergii na PNC Cefalosporíny.
    Zrejme sa vám vytvorila fistula mliekovodu s kožou, je potrebné vyšetrenie, zmena antibiotika a možno aj chirurgická liečba.

    Dobrý deň,
    pochopil som to, vytvorila sa Vám tzv. fistula medzi mliekovodom a povrchom prsníka. Či už je príčina klacid alebo nie, je momentálne jedno.
    Potrebné je vyšetrenie, lebo sa obávam, že sa to samé nezhojí, a potrebné bude asi chirurgické ošetrenie.