• dôvody sekcie

    Dobrý deň.
    Zasielam Vám svoju otázku do poradne gynekológa a prosím o Váš názor.
    Mám 30 rokov, v máji 2010 sa nám narodil prvorodený syn. Bolo to spontánne otehotnenie po 2-ročnej liečbe neplodnosti. Ku koncu tehotnosti ma môj lekár upozorňoval, že bábätko bude veľké a preto mám vzhľadom k tomu a aj vzhľadom na môj vek (29) počítať so sekciou. Doplním, že mám 155 cm, 50 kg a bábätko malo mať okolo 4 kg. Na príjme v pôrodnici UZV ukázal, že dieťatko má 3900 g a naozaj vzhľadom na pomer jeho a mojich rozmerov a aj kvôli tomu, že mám úzku panvu a vraj som bola málo elastická, urobili sekciu, aby predišli komplikáciám. Malý mal nakoniec 3600 g. Na kontrole po šestonedelí mi môj lekár povedal, že aj 2. pôrod bude určite sekcia, lebo v našej nemocnici (Nové Zámky) sa to tak robí vždy, keď bol 1. pôrod sekciou kvôli veľkosti bábätka. Vraj ich nezaujíma, že dieťa je menšie ako bolo prvé, robia to automaticky. Druhé dieťa plánujeme po odporúčaných 2 rokoch a rada by som mala i tretie a preto chcem rodiť prirodzene, no môj lekár mi to neodporúča.
    Môžem odmietnuť sekciu? Aký je Váš názor na takéto sekcie?
    Ďakujem za Váš názor.

    Dobrý deň,
    je mi veľmi ťažko sa fundovane k danej problematike vyjadriť.
    Ide o to, že ak vám urobili cisársky rez pre hroziaci nepomer medzi plodom a panvou, tak už málokto sa pustí do spontánneho porodu vo Vašom prípade, pretože okrem stálej hrozby toho nepomeru, hrozí k tomu aj prasknutie jazvy.
    Sekciu možete odmietnuť, budete musieť podpísať informovaný súhlas, že beriete zodpovednos´t za následky na seba.
    Inak tretia gravidita po dvoch cisárskych rezoch je možná.