• otazka

    Dobry den. Mozte mi napisat ze zhruba kolko percent prvorodiciek rodi bez nastrihu? U nas sa tvrdi ze je lepsi nastrih kvoli moznemu roztrhnutiu a naslednym problemom so stolicou a tak preco sa v zahranici nenastrihava. Tam to asi vedia tiez a predsa to nerobia,takze to natrhnutie az po konecnik je asi veeelmi zriedkave. Viete mi to vysvetlit preco sa za hranicami nerobia nastrihy? Dakujem

    Dobrý deň,
    toto je pomerne veľký problém, zahraničné štúdie udávajú poranenie zvierača konečníka až u 25 % porodov, v našej štúdii to bolo okolo 2%.
    Píšem za českú republiku (ale čiastočne to platí aj pre Slovensko), naše porodníctvo je o triedu lepšie než v západnej európe vo všetkých ohľadoch. Je to inak zaujímavý fakt, keď si uvedomíme, že napríklad v Holandsku a Nemecku sa do zdravotníctva dáva 4x viac peňazí, pričom všetky prístroje a lieky stoja rovnako. Aj tak je České porodníctvo vo všetkých parametroch lepšie (perinatálna úmrtnosť, počet kliešťových porodov, počet poranení zvierača atď).