Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,708 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • otazka

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den. Mozte mi napisat ze zhruba kolko percent prvorodiciek rodi bez nastrihu? U nas sa tvrdi ze je lepsi nastrih kvoli moznemu roztrhnutiu a naslednym problemom so stolicou a tak preco sa v zahranici nenastrihava. Tam to asi vedia tiez a predsa to nerobia,takze to natrhnutie az po konecnik je asi veeelmi zriedkave. Viete mi to vysvetlit preco sa za hranicami nerobia nastrihy? Dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toto je pomerne veľký problém, zahraničné štúdie udávajú poranenie zvierača konečníka až u 25 % porodov, v našej štúdii to bolo okolo 2%.
    Píšem za českú republiku (ale čiastočne to platí aj pre Slovensko), naše porodníctvo je o triedu lepšie než v západnej európe vo všetkých ohľadoch. Je to inak zaujímavý fakt, keď si uvedomíme, že napríklad v Holandsku a Nemecku sa do zdravotníctva dáva 4x viac peňazí, pričom všetky prístroje a lieky stoja rovnako. Aj tak je České porodníctvo vo všetkých parametroch lepšie (perinatálna úmrtnosť, počet kliešťových porodov, počet poranení zvierača atď).

Podobné otázky

  • Otec pri pôrode a poplatky

    , Autor: blabla

    Dobrý deň,

    rada by som mala pri pôrode manžela, ale zaujíma ma, ako prítomnosť otca vníma pôrodník :). Ako sa lekári a aj Vy konkrétne staviate k tejto téme. Dúfam, že budem rodiť prirodzene, ale ak by sa niečo skomplikovalo - ako je to v prípade cisárskeho rezu? Môže byť otec tiež pri pôrode cisárskym rezom a je jeho prítomnosť spoplatnená? Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toto je veľmi zaujímavá otázka. Zažil som na začiatku svojej kariéry, že sa zavádzala prítomnosť otca dieťaťa pri pôrode a mnoho starších kolegov vtedy na to nazeralo veľmi negativisticky. V tých časoch prevládal paternalistický prístup k rodiacej žene, nikto s ňou nediskutoval o možnostiach a všetko pevne riadili zdravotníci. Prítomnosť sprievodnej osoby zmenila tieto pravidlá, pretože táto osoba je aj svedkom celej situácie na pôrodnej sále.
    Ja osobne som veľkým zástancom prítomnosti sprevádzajúcej osoby počas celého pôrodu, rodička nesmie ostať osamotená, pretože sa tým zvyšuje napätie a stres, čo sú nepriatelia pôrodu. Okrem toho napríklad pri epidurálnej analgézii môže sprievodná osoba poskytovať rodičke oporu pri chôdzi, ak by mala oslabené nohy. Ak sa pôrodu nechce alebo nemôže zúčastniť otec dieťaťa, isto je vítaná aj iná osoba, sestra rodičky, kamarátka, mama alebo dula.
    Čo sa týka prítomnosti sprievodu pri cisárskom reze, naráža to na viacero komplikácií ale viem, že niektoré pracoviská to umožňujú. Na operačnej sále sa stretávajú tri tímy lekárov - pôrodníci, anesteziológovia a lekári starajúci sa o novorodenca, čím sa zmenšuje fyzický priestor pre prítomnosť sprevádzajúcej osoby. Ak to však priestorové možnosti kliniky umožňujú umiestniť sprevádzajúcu osobu tak, aby neprekážala v práci žiadnemu tímu, určite to je benefit. U nás v Ružinove sa snažíme aj o bondig pri cisárskom reze, ale partnera z priestorových dôvodov na operačnú sálu nemôžeme zatiaľ pustiť.
    Niektoré nemocnice za prítomnosť sprevádzajúcej osoby vyberajú poplatky, poistenkyne Dôvery si môžu nájsť na stránkach poisťovne spôsob, ako tieto poplatky im poisťovňa refunduje. U nás v Ružinove je prítomnosť jednej osoby bezplatná, za druhú osobu sa nejaký poplatok vyberá.

  • dystokia ramienok

    , Autor: zuzkvc

    Dobry den pan profesor,
    chcela by som sa opytat, aky postup odporucate pri druhom porode, ak pri prvom doslo k dystokii ramienok. Dieta malo 3770g, diabetes som nemala. Porod bol vyvolavany, nepostupujuci, pouzity VEX. Momentalne som v 16.tt. Je pri dalsom porode odporucana planovana sekcia, alebo je ponuknuta rodicke ako moznost? Pripadne ako sa postupuje v pripade prirodzeneho porodu?
    Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    to je zložitá otázka, riziko opakovania ak nebudete mať diabetes je veľmi malé. Ale na druhej strane, ak má Vaše dieťa trvalé následky, potom by som nad cisárskym rezom uvažoval. Ak je dieťa v poriadku, rozhodoval by som sa aj na základe odhadu pôrodnej váhy.

  • Vyvolávaný pôrod po sekcii

    , Autor: Lula56

    Dobrý deň pán doktor. Môj prvý pôrod bol vyvolávaný 9dní po TP, no nakoniec po 20hodinách skončil akútnou sekciou. Teraz budem rodiť po 6,5roku, u nás v pôrodnici nie je automaticky ďalší pôrod sekciou, takže budú chcieť aby som rodila prirodzene. No chcem sa spýtať, lebo jedna známa mi hovorila, že ak by sa to samo nerozbehlo ako pri prvom, nemôžu mi po sekcii vyvolávať pôrod. Je to pravda?
    Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toto je veľmi dôležitá otázka a mali by ste ju prekonzultovať vo zvolenej pôrodnici. S prirodzeným pôrodom po cisárskom reze musíte v prvom rade Vy súhlasiť a rovnako aj s vyvolávaním pôrodu. Na oba tieto pôrodnícke stavy máme u nás v Ružinove informovaný súhlas, ktorý rodička podpisuje.
    Po cisárskom reze sa pôrod vyvolávať môže, niektoré látky sa však neodporúča použiť. My sa v prvom rade sústreďujeme na prípravu krčka maternice mechanickými metódami (pomocou zavedeného balóniku). Minulý rok sme vyvolávali u žien po cisárskm reze 29 pôrodov, z toho úspešne prirodzene porodilo 20 žien. Nemali sme žiadnu vážnu komplikáciu.

  • Spontánny potrat a Rh negatívny faktor

    , Autor: Luciolka

    Dobrý deň, prosím Vás pán doktor chcela by som sa opýtať na váš názor. Bola som v 10tt (9+5), ale včera som začala jemne špiniť. Po následnom sone mi bol zistený MA, kedy vývoj plodu sa údajne zastavil niekedy v 6-7tt. Mala som ísť na kyretáž, ale do dnešného rána mi začal spontánny potrat. Moja otázka sa týka ale toho, že toto bolo moje prvé tehotenstvo a ja som skupina Rh negatívna, zatiaľ čo môj partner je Rh pozitívny. Pani doktorku som o danej situácií samozrejme hneď dnes ráno informovala. O moju krvnú skupinu sa zatiaľ nezaujímali, pretože na vstupné krvné testy som mala ísť až budúci týždeň. Po mojom dopytovaní mi ale dnes ráno vzali krv na potvrdenie Rh faktora. Nerada by som niečo zanedbala, rozhodne rodinu ešte plánujeme. Moja otázka teda znie: Je potrebné podať injekciu na protilátky už teraz? Na koho sa ešte môžem prípadne obrátiť? Kto by mal podať túto injekciu? Viem že je potrebné ju podať do 72 hodín. Čo by ste mi poradili ako ďalší postup? Na koho sa obrátiť? Ďakujem!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    pri spontánnom potrate niektoré zahraničné odborné spoločnosti podanie anti D injekcie neodporúčajú, pretože ak sa nerobí chirurgický výkon je riziko prestupu fetálnej krvi k matke malé. U nás, ak bol ultrazvukom potvrdený plod sa u RH negatívnej ženy podanie injekcie odporúča. Injekciu podáva lekár na ambulancii a stačí ju podať do 14 dní.

  • Menštruačné bolesti pred pôrodom

    , Autor: Tymena

    Dobrý deň dnes som 40+0tt. Od soboty pociťujem menštruačné bolesti, ktoré sú však nepretržite. Nie sú teda v intervale - začne a skončí. Bolesť trvá aj tri/ štyri hodiny vkuse a je veľmi silná, kŕčovita presne ako pri menštruácii. Moja otázka znie či to môže znamenať začínajúci pôrod, alebo je to len príprava tela...

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    takéto bolesti môžu byť spôsobené tlakom naliehajúcej hlavičky na pôrodné cesty. Pôrodné bolesti sú v intervaloch a nielen v podbruší, bolesti vznikajú aj pri kontrakciách svaloviny maternice v celom bruchu (kontrakcia spôsobí znížený tok krvi, zníži sa prísun kyslíka a svalovina bolí kvôli neokysličenosti).