• prenasanie?

    Dobry den,
    mam prave 10 dni po termine porodu urcenom podla poslednej menstruacie. menstruaciu som vsak vzdy mala nepravidelnu, na co som aj upozornovala lekarov, cyklus nikdy netrval pod 35 dni, napriek tomu bol moj termin porodu vypocitany podla standardneho 28dnoveho cyklu. Podla ultrazvuku v 8tt a v 12tt bola velkost plodu vzdy o 10 dni mensia nez mala byt, takze by teoreticky mal byt termin porodu o 10 dni neskor. Po 20tt uz dieta zaostavalo o 14-16 dni (co je pochopitelne kedze sme obaja s manzelom velmi nizki a stihli, dieta asi bude trosku mensie). Dnes som bola na kontrole, uzv, prietoky, ozvy, rast babatka - vsetko vyzera v poriadku, napriek tom ma uz chceli hospitalizovat z dovodu prenasania, a vyvolat porod. nikto nebral do uvahy ze termin porodu by mal byt mozno prave dnes, a teda este mozno vobec neprenasam. odmietla som to s tym, ze o 2 dni pridem opat, myslim ze uz sa vyvolavaniu nevyhnem. chcem sa opytat, ktorym terminom porodu by ste sa riadili Vy, a ci je podla vas spravne vyvolavat porod za takychto okolnosti uz o 2 dni.

    Dobrý deň,
    najpresnejší je termín podľa prvého ultrazvuku a je pravdepodobné, že termín by sa mal podľa toho upraviť.
    Na druhej strane však ja osobne som zástanca čo najskoršej indukcie porodu. Podľa mnohých štúdii, má dieťa už v čase termínu má omnoho nižšiu šancu na úmrtie mimo maternice ako v nej. Je to logické, pretože ak je v maternici, nemáme šancu nijako ovplyvniť jeho zdravie a prípadné pupočníkové a placentárne komplikácie sa nedajú predvídať. Ak je dieťa už porodené, tak už ho možeme vyšetriť a aj niektoré komplikácie predvídať a vyhnúť sa im. Preto sa indukcii nebránte.