• Hellpsyndrom

    Dobrý deň, pán doktor,
    prosím o radu k mojim problemom. Pred dvomi mesiacmi som porodila prvé dieťa s Hellpsyndromom.Tri týždne pred očakávaným pôrodom mi v poradni pri pravidelnej kontrole zistili tlak 220/120 a všetky ostatné výsledky /krvné, pečeňové testy, bielkoviny..../ boli hrozné. Ihneď ma pripravili na pôrod a o niekoľko hodín som sekciou porodila zdravého chlapčeka s váhou 2300 g. Ja som na tom bola horšie.
    Teraz, po 2 mesiacoch sa cítim dobre a keďže mi lekári v žiadnom prípade neodporúčajú ďalšie dieťa, chcela som antikoncepciu. Môj gynekolog mi totiž žiadnu hormonálnu antikocepciu neodporúča a tiež ani vnúmaternicové teliesko, vzhladom na to, že som nerodila prirodzeným spôsobom. Odporučil mi jedine sterilizáciu.
    Pán doktor, čo si myslíte o tom Vy?
    Je isté, že ďaľšie tehotenstvo musí skončiť s HELLPSYNDROMOM?
    A naozaj neexistuje nejaká spoľahlivá ochrana okrem sterilizácie?
    Ďakujem

    Dobrý deň,
    1. ak ste aj mala Hellp syndróm a závažné komplikácie, riziko opakovanie je menej ako 10% a kľudne po roku možete otehotnieť, vhodné je predtým dokladné interné vyšetrenie.
    2. Hellp syndróm je tehotenská komplikácie a nesúvisí s antikoncepciou, kľudne možete brať tabletky
    3. sterilizácia nech Vás ani nenapadne, je to nevratné

    Takže skonzultujte iného gynekológa, nech Vám predpíše antikoncepciu.