Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Dojčenie

suselina, 25.01.2012 19:13

Naliate prsniky po odstaveni

ahojte dievcata, prave som uspesne odstavila nasu malu, presli sme bez problemov na cerstve plnotucne kravske mliecko (mala ma rok aj tyzden), nema ziadnu negativnu reakciu a velmi jej chuti, ale...
...mam pocit, ze mi roztrhne prsia. dnes je druhy den, co nekojim a mam ich (hlavne ten vlavo) tazky ako kamen, skoro az take hrcky v nom citim a je mi neprijemne mat na sebe aj obycajne tricko, nie ze podprsenku... ani malu si nemozem poriadne pritulit :*-( ...bojim sa, aby som nedostala zapal... co mam robit, aby to prestalo boliet a ako dlho to bude trvat? obmedzila som tekutiny, neviem, co by este pomohlo. odstriekat mi nejde, lebo ma to tak boli a odsavacku nemam (aj tak by bola asi kontraproduktivna, kedze stimuluje tvorbu mlieka)... nepomoze nejaky obklad - a aky, teply ci studeny? poradte, lebo sa asi uz zacnem skriabat po stene :think:

  • anonym
    25.01.2012, 19:23

    Keď som odstavovala môjho 20 mesačného drobca,  mala som po odstavení presne tie isté pocity, bála som sa zápalu, a tak som si sa rozhodla, že to neriskujem. Ešte raz som si ho priložila, nechala som ho vypiť iba toľko mliečka, aby som cítila úľavu v prsníkoch. A už sa mi nikdy nevytvorilo toľko mlieka, aby som mala prsníky ako kamene, postupne sa mi mlieko prestalo tvoriť a predišla som zápalu.  A dokonca aj drobček to toleroval, vôbec mu to nezaškodilo, nedomáhal sa viac prsníka, a bolo to také "bonusové" kojenie naposledy. Myslím, že mi to pomohlo za 5 12 ako sa hovorí. No ak by si takto stimulovala prsia dlhšie, tak sa mlieko bude donečkonečna tvoriť, ale to už vieš.

  • anonym
    25.01.2012, 19:57

    Mne pomohlo odstriekať v sprche. Pod prúdom vody to nebolelo. A mne v noci samovoľne vtedy vytekalo. Obalila som si prsia s látkovou plienkou a nechala a ono to tam vytekalo. Prešlo to asi za týždeň. Prvé tri dni boli ako opisuješ. Občas som si aj poplakala od bolesti. Ale nemala som z toho žiadny zápaľ ani nič.

  • anonym
    25.01.2012, 21:21

    Ja som obe dcérky odstavovala postupne. Napríklad prvá dcérka bola riadny jedák, okolo ôsmych mesiacov cez deň už moje mliečko nechcela a do  10 mesiacov som ju kojila len večer a v noci, potom už prespala celú noc tak sme s kojením skončili úplne. Takže moje postupné odstavovanie trvalo asi dva mesiace. A bolo to úplne bez problémov. Sestra odstavila malého zo dňa na deň, ale viem že jej dal doktor nejaké lieky na zastavenie tvorby mlieka. Skús sa na to popýtať svojho gynekológa, určite ti poradí, držím palce.

  • anonym
    25.01.2012, 21:45

    mne velmi pomohli homeopatika na znizovanie tvorby mlieka, daju sa kupit v lekarni. Ale aj tak som nevydrzala a musela som si maleho aspon na chvilku prilozit, aby sa mi ulavilo.

  • anonym
    25.01.2012, 21:49

    treba odstavit postupne, nie zo dna na den......ja som moju malu odstavila v 7 mesiaci a zacala som postupne par dni som vynechala jednu davku (samozrejme som ju nharadila umelym mlieckom), potom dve davky atd , nakoniec som ju dojcila iba vecer pred spanim, pripadne v noci, ale cez den uz vobec.....neskor uz iba pred spanim uplne na zaver som jej dal pred spanim flasu, ak nechcela dala som jej prsnik, ale po par dnoch si na flasu zvykla.....bolest, napatie a naliate prsniky som nastastie vobec po odstaveni nezazila

  • anonym
    25.01.2012, 21:52

    ja som pouzivala homeo na zastavenie, trvalo to presne dva tyzdne a veru mozno sa to bude zdat cudne, ale musela som dat "cucnut" muzickovi (kedze mala sa uz nedozadovala, nechcela som ju provokovat) ...ked mi to hovorila kedysi laktacna (ze treba aj muza poprosit, aby rozcucal, ked nejde), tak som si to nevedela predstavit, ze by som mu to niekedy dovolila - bolo to pre mna posvatne miesto malej, ale veru, ked tlaci a boli.. dala som ....super ulava.... a manzelovi sa to nesmerne pacilo ;)) doteraz na to krasne spomina ;))) a aj viac ;))

  • anonym
    25.01.2012, 22:00

    tak najprv by bolo najlepšie odstavovať postupne, vynechávať dávky, ak už je dieťa odstavené a máte grčky a napnuté prsia, tak možno skúsiť trošičku odstreknúť aj len prstami, aby sme uvolnili tlak, a potom je najlepšie zo všetkého čo mne dvakrát pomohlo, stiahnuť sa elastickým obväzom cez prsia a obmedziť prísun tekutín na minimum, najlešie byť stiahnutá celý deň a aj počas spania, len pri umývaní sa uvolniť, umyť a naspäť zviazať, takto sa prsia prestanú nalievať :lol: , a už potom čo najmenej stimulovať bradavky, aby sme ich zbytočne nedráždili a netvorilo sa mlieko, takto to možno potrvá pár dní, pokiaľ sa tlak v prsiach neuvolní :D

  • Nnati
    25.01.2012, 23:01

    Suselina, v prvom rade Ti blahoželám! Tiež súhlasím s tým, že stačí ísť na to postupne. Ak tehotenstvo nie je rizikové, nemusíš sa báť potratu. Niektorí lekári kážu odstaviť na základe teoretického poznatku, že pri kojení sa vyplavuje hormón oxytocín, ktorý zároveň spôsobuje sťahy maternice pri pôrode. Tento prístup je ale už prekonaný, keďže 1/ maternica je schopná reagovať na oxytocín sťahmi až v treťom trimestri a 2/ množstvo oxytocínu, vylučovaného pri kojení je príliš malé na to, aby spustilo pôrod.

    Navyše, ako bude tehotenstvo postupovať, množstvo a kvalita mlieka sa Ti zmení. Už v 14.-16.TT sa Ti začne znova vytvárať kolostrum - mlieka bude menej, prsia zďaleka nebudú tak naliate a bude aj inak chutiť, dosť detí takéto nové mlieko dokonca odmietne. Takže z vlastnej skúsenosti Ti radím nechať tomu kľudne voľný priebeh.

    Ešte čo sa týka rizika rozvoja alergie - je dobré, keď dieťa dochádza do kontaktu s novými potravinami vrátane kravského mlieka postupne a to v čase, keď je ešte dojčené. Aj z tohto hľadiska by preto bolo optimálne, keby si malú ešte kojila a popri tom ju zvykala na bielkoviny kravského mlieka - ponúkala jej jogurty, acidko, syr, tvaroh... neupravené mlieko by som si nechala ako poslednú možnosť. No a ktovie - keď sa nenaučí na fľašku, možno ju budeš môcť kojiť zasa po pôrode (aspoň nebudeš potrebovať odsávačku :D ).

  • anonym
    25.01.2012, 23:14

    odstrekovat pri nahriati postaci horuca plienka teraz ked su prsniky silno naliate treba pritlacat celu dlan aj ked to boli ale pomoze neskor ked citis nalievanie dostriekat len velmi male mnozstvo tak sa ti tvorba zacne pomaly ale isto znizovat

  • anonym
    25.01.2012, 23:23

    mamicky, mam otazku - kde ste prisli na to, kedy je treba odstavit babetko od kojenia? Alebo,ake ste mali dovody, ako ste poznali, ze treba odstavit???
    Moja prva dcerka sa odstavila sama po 9 mesiacoch. Momentalne kojim uz 11 ty mesiac, ale vobec to nevyzera na odstavenie. Ako dlho mam este kojit?

  • anonym
    25.01.2012, 23:49

    ahoj, ja som maleho zacala odstavovat postupne, neskor ked som ho uz nekojila napr. 3 dni a mala som naliata prsniky, prilozila som si maleho, aby mi stiahol mliecko, ale len na taku dobu, aby som citila ulavu.... pomaha aj pitie salvie - caju, ja som sa snazila pit 3 az 4 salky denne, znizuje tvorbu materskeho mlieka.... teraz uz dva tyzdne nekojim a ani nemam mlieko... drzim palce ;)

  • anonym
    26.01.2012, 05:53

    Sem- tam treba malého este prilozit a dajsi homeopatika na zastavenie laktacie Lac caninum 200CH, 3 dni za sebou 1x 5guliciek pripadne pridat aj Ricinus communis 30, alebo 200CH v rovnakom davkovani. Pomôže to. Tie hrcky znamenajú upchate mliekovody, čo sa moze ľahko zapalit. Ja som s nimi bojovala počas celého korenia oboch dcérok. Držím palce! Ildiko

  • Nnati
    26.01.2012, 09:00



    Pravda je taká, že pre "ľudské mláďa" :D  je prirodzené dojčiť sa až do veku asi 4 rokov. Takže v našich podmienkach je drvivá väčšina detí odstavených predčasne. Príčin je veľa, bývajú o tom celé konferencie, väčšinou ide o rôzne predsudky a komerčné tlaky. Pokojne dojči aj naďalej, kým budeš cítiť, že to Tebe i drobcovi vyhovuje. 

  • suselina autor
    26.01.2012, 09:07

    ahojte dievcata, dakujem za rady, nakoniec pomohla hned ta prva, vecer som este isla dcerku zobudit, prilozila som si ju a nechala som ju odsat len minimum, len tolko, aby som prsia uz nemala ako kamen. no a tiez som si dala tesnu podprsenku. a do rana sa ziadne nove mliecko nevytvorilo, prave naopak, prsia su mensie a makksie ako vcera. odsavacku nemam ani kupenu, mala je dobry odsavac sama osebe :idance:
    odstavovala som ju v podstate postupne, od nocneho kojenia sa odstavila sama uz v 5. mesiacoch a kojila sa len cez den, od 6. mesiaca dostala prve prikrmy, takze sa pocet kojeni automaticky zredukoval a v 10. mesiaci som jej zacala do stravy pridavat vyrobky z kravskeho mlieko - jogurt, acidko, chlebik s maslom, po 11. mesiaci uz aj syry. posledne 2 mesiace som ju kojila uz len 2x denne, rano a po poobednajsom spanku, takze som myslela, ze u mna odstavenie prebehne uplne bez problemov, tie naliate prsniky ma fakt zaskocili. no a asi dva tyzdne pred planovanim odstavovanim sme zacali zaradovat do stravy aj kravske mlieko priamo, nielen vyrobky z neho (suhlasim s nazorom, ze novinky je lepsie zavadzat pocas dojcenia) - napr. do zemiakovej kase, sosovicovy privarok, vecerne kase (krupicova, spaldova, ovsena a pod.) s mliekom, atd., samozrejme jej mlieko zatial vzdy prevaram.
    Nnati, dakujem za gratulaciu :baby: viem, ze bezne sa z tohto dovodu odstavit nemusi, ale ja som dost chuda, takze ked mi vsetky ziviny "vycuckala" mala, pre dalsie by asi nezostalo... myslim, ze sme pred cca. 2-3 mesiacmi prisli o mimi prave z tohto dovodu, preto som sa rozhodla odstavit. keby nas netlacil cas s dalsim babom, tak by som asi pockala, kym sa mala odstavi sama.


    a k tej otazke z 23:23 - myslim, ze neexistuje vseobecne platny cas, kedy by si mala dietatko odstavit (i ked vela ludi, hlavne tych, co v zivote nekojili, pripadne kojili tak mesiac - Ti dava "mudre" rady typu, dieta place, mas slabe mlieko, daj umele, dieta ma hladovu stolicu, daj umele, potom po 6. mesiaci, ze naco este kojit, ved uz aj insie papa, daj umele - "krasny" paradox: vsetci rozpravaju, ze naco kojit a na druhej strane umele mlieko vyrabaju, ako hovori reklama, podla vzoru materskeho mlieka :idoh: ).
    takze ak Ta nic netlaci, myslim, napr. take veci ako ze sa Ti nedari otehotniet a myslis, ze problem lezi prave v tomto, pripadne ak nepotrebujes ist na nejaku surnu operaciu, po ktorej by si musela brat dlhu dobu lieky nezlucitelne s kojenim... tak si zvesela mozes kojit dalej - mna osobne keby netlacil cas, tak by som kojila asi kym by sa mala prirodzene neodstavila sama. takze, kym je to prijemne Tebe aj dietatku, netrap sa tym, ze kamaratky, susedka... uz nekoja. MM nie je pre dietatko nikdy zbytocne, ci nevhodne, ani po roku... mne to bude tiez chybat, ale tesim sa, ze ten rok nam to vydrzalo.

  • anonym
    26.01.2012, 11:11

    Ja som kojila malu 22m. Teda relativne dost dlho, sama by sa asi neodstavila nikdy, ale uz som musela (moje zdravotne problemy) takze som isla na to radikalne. Jednoducho jeden den uz nedostala nic (postupne sa fakt nedalo). Kedze zo zaciatku kojenia som mavala casto zapal, bala som sa ci opat nebude. Pomohlo mi:
    - homeopatika na zastavenie laktacie
    - stiahnutie prs - tak silno ako sa da
    - obmedzenie tekutin
    - caj zo salvie (v podstate som ine tekutiny ako ten caj nepila, dost to zaberalo)

    + ked sa mi zdalo, ze tuhne prsnik, tak horuca sprcha a odstriekanie tolko mlieka, kolko sa dalo :)

+ -
Príspevkov: 19