Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Ako to prežívam

anonym, 24.06.2011 19:23

Tehotenstvo a štítna žlaza

Dobrý deň, prosím o radu beriem euthyrox 25 koli znizenej funk. asi od 12tt bola som 2x na odbere krvy boli v poriadku ( v january a na konci marca). Potom som mala nejake problemy bola som aj v nemocnici mam som nariadeny kludovy rezim tak som na dalsi odber neisla. Stale beriem ten euthyrox 25 s asi 1-2 tyzdnovym vynechanim. Dnes som volala sestricke ci mam prist na odber teraz ( som v 36tt) alebo az po porode. Postrasila ma, ze mam prist teraz lebo ak mam malo hormonu moze mat babatko nejake problemy!!! Viete co tym myslela? Su to vyvojove chyby alebo co? Ten euthyrox beriem vynechala som asi 2 tyz. Na ten odber pojdem kedze ma uz tak vydesila, ale chcela by som pocut aj Vas nazor. Vopred Dakujem

  • anonym
    24.06.2011, 21:11

    Ja ti pisem z pozicie pacientky. Beriem 100 mg euthyrox. Je dolezite brat to kazdy den, poctivo. Vyrovnava sa ti hladina hormonu stitnej zlazy. Najmä v tehotenstve sa zvysuje dávka kvôli potrebe vyvoja babatka. V 36tt je uz relatívne dozrete babo, ale mala si chodiť ma odbery, mozno treba zvysit davku. Ja napr po porode som skoncila so zvyseniou funkciou a prejavilo sa to rapidnym schudnutim v priebehu mesiaca, mala som menej ako pred tehotenstvom. Metabolizmus isiel na max. Takze aj po porode bud sledovala endokrynologickou. Teraz chod co najskor na odbery. Vela stastia a hlavne klud.

  • Nnati
    24.06.2011, 23:38

    Určite si liečbu nezanedbávaj a dodržuj pokyny svojho endokrinológa. Znížená funkcia štítnej žľazy môže v tehotenstve spôsobiť jednak predčasný pôrod, jednak zhoršenie psychomotorického vývinu dieťaťa - bolo zistené nižšie IQ.

  • anonym
    25.06.2011, 22:33

    Ahoj,vynechanie tabletiek bola podla mňa obrovská chyba,takže to ber pekne poctivo,lebo toto sa nesmie v žiadnom prípade zanedbávať.Ja som pri prvom tehu hne´ˇd mala zvýšenú dávku liekov kvoli babatku,lebo v tehotenstve štitna nevládze sama bez podpory liekov.Navyše ja to mám o niečo komplikovanejšie lebo zo štitnej žlazy nemám skoro nič,len základne tkanivo,pritom mi ju neoperovali.´ˇCiže tabletky makaju aj za tú trošku čo mi tam ostala a aj zmizla.No a každé tri mesiace som chodila na odbery,samozrejme že takáto záležitosť musí byť pod dohľadom.Po pôrode som tiež išla na odbery čo najskor a potom podla výsledkov išla  dávka tabletiek postupne dole.A skoro hne´ˇd to aj bolo v poriadku.Po druhom porode to ale mal doktor trošku so mnou komplikovanejšie,lebo trvalo rok a pol,kým sa mi to vrátilo do normálu.Nevedel prečo,ale ja som vraj medzi jeho pacientmi tak trošku rarita,tak sme z toho nerobili katastrofu,len to bolo vyčerpávajuce pre mňa.
    Takže ak ti možem poradiť,v žiadnom prípade nezanedbávaj užívanie tabletiek a odbery.No a hoci nie som odborník,tak ak sa nemýlim,najhlavnejší je prvý trimester,kedy treba hne´ˇd zvýšiť dávku tabletiek,aby štitna vládala a babatko bolo v poriadku.Na konci tehu už myslím nehrozia žiadne vývojové vady.daj potom vedieť ako si dopadla,len sa nenechaj vystrašiť.držím palce

  • vanlu
    26.06.2011, 09:35

    Dakujem za vase reakcie, ja tie lieky beriem len koli tomu, ze lekarka povedala, ze mi ich da preventivne vysledky som mala FT3-4,08 FT4-15,6 TSH 1,4 ATG-neg. TPO - neg. Lekarka povedala, ze su uplne v poriadku a take ake maju byt, ale ako hovorim dala mi lieky euthyrox 25 mam brat preventivne to bolo v january 2011 koncom marca som bola na odber tiez lieky som brala poctivo vysledky boli tiez uplne v poriadku a davku mi nezvysovali. Potom sa to nejako zvrtlo a ja som tie lieky brala len sem tam som na ne zabudla. Ja viem neospravedlni ma nic, ale zatial ubehli 3 mes od posledneho odberu a zajtra idem urcite a tieky beriem dalej. Cele tehotenstvo pijem mlieko dokonca v 2 trimes. som pila 1l denne, dalej jogurty, Calibrum mami a ine potraviny co obsahujú jod. Dufam, ze to zajtra dobre dopadne drzte palce potom dam vediet

  • anonym
    26.06.2011, 09:53

    Trosku mimo temy, ale napr moj porodnik mi hned ako domu povedala, že beriem calibrum,povedal, že nech to neberiem, lebo je to prilis vitaminov, a netreba takto vykrmovat babo. Potom su casto obrovske deti. Ze pokial nemas nesostatok urcitej zložky, netreba ani preventivne brat.

  • vanlu
    26.06.2011, 10:23

    No kazdy lekar ma asi svoj nazor moj mi tiez povedal, ze ma branie tych vitaminov ma nijako nezachrani, ale ani nijako neublizi. Poznam vela zien co brali calibrum aj ine doplnky.Takze je to vec nazoru... aj tak je divne, ze tazky hovori inak.

  • vanlu
    27.06.2011, 11:11

    Zdravím Vas len pisem, ze som bola dnes na vysetreni a pytala som sa ci to moje vynechanie kontroly a vybech. liekov mohlo nejako ovplyvnit dietatko tak vraj nie ak ma mamicka hodnoty TSH pocas tehotenstva v poriadku cize v norme. Co moje boli. A kedze som bola hospitalizovana v nemocnici tak tie vysetrenia tam robia a keby bola nenaka odchylka tak by mamicku hned informovali a upravili liecbu kedze je to teraz stanovene ako povinnost u tehotnych zien sledovat TSH hodnoty. Nechcem sa tym nejako ospravedlnit, ale pisem to len preto aby mamicky ktore si niekedy zabudnu vziat tabletku alebo z nejakeho vazneho dovodu sa nedostavia v termine na kontrolu nevesali hlavu a nemysleli si hned o sebe ze su zle matky kt.zanedbavaju svoje deti. Drzim vsetkym palce.

  • anonym
    27.06.2011, 17:27

    Tak to je super sprava :D Prajem ti prijemne uzivanie si poslednych dni tehotenstva a nech sa ti narodi krasne zdrave babatko :baby:

  • anonym
    27.06.2011, 20:39

    No takže ak si mala všetko priebežne v poriadku a aj pred tehu,tak to je samozrejme iná situácia.V tom prípade vynechanie tbl babatku neublíži a už vobec nie na konci tehu.Ja beriem tabletky už celé roky a ako som už spomínala,že tam nemám skoro nič a tbl makaju z štitnu tak u mňa by vynechanie dávok bola fatálna chyba.Takže sa teším s tebou a prajem hodne zdravia :D

+ -
Príspevkov: 9