Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Bútľavá vŕba

anonym, 26.02.2010 11:24

My mamičky z Bratislavy vychovavame svoje deti v nakupnych centrách.

Ahojte maminy. Práve sa mi do rúk dostalo marcové číslo mama a ja a hneď pri príspevku v listárni som sa zastavila a zostala som veľmi pobúrená. Mamina Lucka z dediny v Tatrách si urobila aj so svojou rodinkou výlet do hlavného mesta, konkrétne do nákupného centra (Bratislava má totižto málo pamätihodností, tak výlet do veľkého nákupného centra je to pravé orechové) a ostala rozčarovaná že tam videla veľa bratislavských upravených maminiek a ich ratolesti, ktoré jedli hranolky a pili kolu a takto trávili deň. Potom sa celá šťastná vrátila do prekrásnych Tatier, kde jej dcérka môže dýchať čerstvý vzduch. K tomuto vysoko fundovanému názoru len toľko. Minule som cez víkend vybehla do Ikei kupiť si zopár drobností. Podobne ako Lucka som nemohla zaparkovať, lebo parkovisko praskalo vo švíkoch. Darmo by ste tam však hľadali bratislavskú ŠPZ-tku. Vo vnútri to praskalo vo švíkoch - samé rodiny z deťmi. Samozrejme najviac ľudí bolo v  "reštauračnej časti" a šokujúco aj tam deti jedli hranolky a iné nezdravé jedlá. A evidentne neboli z Bratislavy.
Takže milá Lucka. Neviem čo ťa tak veľmi rozčúlilo, či to že ste nemohli zaparkovať, že tam boli upravené maminy,  že deti jedli nezdravú stravu, alebo si si len ako veľa ľudí potrebovala okomentovať nás bratislavčanov. Ja sama občas zbehnem s krpcom do nákupného centra, dokonca si tam aj sadneme na kávu alebo obed.  Samozrejme chodíme aj veľa von, plávať alebo cvičiť s ostatnými detičkami. Takže možno, milá Lucka, veľa tých mamičiek tam bolo z rovnakých dôvodov ako tam chodím aj ja. Ale smutné je, ak si tam rodiny z detičkami robia celodenný výlet. Tak ako ty milá Lucia.
Dana

  • anonym
    26.02.2010, 12:22

    mila mamina
    neviem preco sa takto zbytocne rozculujes :?:
    aj pod tatrami a skoro uz aj na dedinach maju nakupne centra :green:
    je kazdeho osobna vec kde a ako travi cas s detmi a ako si to kto vie zariadit .
    preco sa ta to tak strasne dotklo????? ved sama vies ze to tak nie je tak???? 
    dotycna mamina bola uchvatena krasou mamiciek  :green: a sikovnstou ako vedia deti nakrmit bez varenia v starych teplakoch :green:
    no ako sa vravi nehas co ta nepali a to je pripad pisatelky :shock:

    tak mavni rukou a pousmej sa ;-)

  • anonym
    26.02.2010, 13:01

    :green: :green: :green: Vraj bratislavske deti....ja som z BB a tu je to rovnake!! Tiez ked idem do nakupneho centra vidim mamicky z detmi..aj tam chodi s dcerkou vybabvovat-do banky, kupit jej nieco, nakup domov....
    Je pravda ze velakrat vidim tie iste tvare, tie iste deti no ale co je na tom? Lucia s pod tatier nieje na taketo nieco zvyknuta....som si takmer 100%ista, ze keby zila vo vascom meste kde je nakupne centrum, robila by presne to iste. A nevidim nic na tom ked ide mamicka s dietatom par krat na stretnutie s kamoskou.
    levicaiva

  • anonym
    26.02.2010, 13:03

    Milá pisateľka Danka, fakt sa nad tým nepozastavuj, veď v každých nákupných centrách na slovensku je to rovnaké. Vy mamičky z Bratislavy máte tú nevýhodu, že všetci akože múdri ľudia vás kritizujú, že to tak robíte a chodíte s deťmi len po nákupných centrách. Veľa krát sa mi stalo, že som v telke videla ako tá a tá psychologička alebo doktorka to kritizovala, a ešte vačšiou pravdou je, že nikto neskúma ako to naozaj je. Takže hlavu hore to, že ty to tak nerobíš je dobré a nech ťa hreje pri srdiečku to, že ťa niekto označil za peknú upravenú maminu. Jedine nad čím mne zostáva rozum stáť je to, že mamička z Tatier kritizuje niekoho za niečo čo aj ona sama urobila, že išla na výlet do Bratislavy do nákupných centier. :-D

  • anonym
    26.02.2010, 13:18

    Ja mam tiez nervy z toho,ze ked nahodou potrebujem ist cez víkend do NC tak nemam kde zaparkovat,lebo su tam samí mimobratislavsky s autami.No co my si robime vylety cez vikendy na chalupy a mimo Ba a oni  ostatni do Ba nakupovať.Ale hlavne ,že budu potom na Blavakov nadavat,že travia vikendy v NC.A tíst na výlet do BA kvoli NC tak to je podla mna cudne.Ved aj Ba má vela pekných miest a muzeií ktore sa daju navstíviť

  • anonym
    26.02.2010, 13:29

    Ďakujem baby.. mate pravdu.. nebudem sa nad tým rozčulovať. Len ma to vie vždy strašne vytočiť, že nás všetci takto vždy hádžu do jedného vreca. Dotklo sa ma to hlavne preto, lebo som sa s tým nestretla po prvý krát a tie komentáre mali hlavne osoby, ktoré tu nikdy ani neboli a majú informácie z druhej ruky. Želám vám aj vaším deťúrencom krásny dník. Dana

  • anonym
    26.02.2010, 14:45

    čaute baby:-), nedá mi nezapojiť sa do takejto veselej debaty :green: . takže, my bývame v Piešťanoch, a každý, kto tam bol vie, že je to mesto, kde skapal pes. teda hurá krásna Bratislava, alebo Trenčín, poprípade Trnava, ale...miest na prechádzky je tu ozaj neúrekom :D , ale keď chce človek niečo normálne zaobstarať svojmu prckovi, alebo prckom, tak mi asi krásna príroda nepomôže. preto sa teším, že tu konečne stavajú Aupark, hoci pri piešťanských cenách nákupy v našom OC lacné asi nebudú :green: :green: . a keď sme pri tej strave - zájdeme si veru aj do nejakej tej reštiky, aj na tie hranolky, a veru ich niekedy spravím aj doma, ba aj pizzu objednám - a čo:-) :D :D , ani dospelým sa nechce stále jesť zeleninka a zdravá strava...
    asi toľko o tom - Lucka je zvrchu, autorka príspevku zo spodu, a ja som niekde v strede nášho krásneho Slovenska (v tomto ponímaní), a presne ako to bolo spomínané, skoro všade je to rovnaké :lol: :lol:

  • anonym
    26.02.2010, 15:04

    Ahojte, citala som ten clanok v casopise, mamicka co ho pisala spomenula, ze boli v BA na vikend a mimo ine navstivili aj nakupne centrum. Isteze su mamicky, co aj mne pripadaju prilis - upravene ako na modnu prehliadku ale je to ich vec. Ja chodim upravena stale, ale primerane tomu, aby som mohla aj bez problemov vybehnut za drobcom keby bolo treba. Fakt je, ze tiez vidavam vo zvysenej miere cez vikendy mimobratislavske spz-tky. Myslim ze mamicka z listarne z casopisu ma velmi vela casu na riesenie nepodstatnosti. Hlavne ked sudi na zaklade jednej skusenosti, aj to iba odpozorovanej, cize pravdepodobne sa nepytala mamiciek, ktore kritizuje preco a ako casto chodia s detmi do nakupneho centra. Ja osobne som z BA, do nakupneho centra ideme so syncekom 1-2x do mesiaca. Dovodom je v prvom rade detsky kutik. Popravde ma taketo jednostranne nazory a obvinenia dost zarazaju.

  • anonym
    26.02.2010, 19:56

    priznám sa, ked u nás na našom malo krásnom Slovensku vyrástli prvé hypermarkety, tiež sme tam trávili nejednu nedelu ... dovtedy tu nič také nebolo, boli sme maldá rodinka, stále sme potrebovali niečo do domácnosti, niečo pre prvorodené bábo a kedže sme pracujuci rodičia, cez týžden fakt nemáme čas na nákupy. No nabažili sme sa toho postupne a už nás to až tak nebaví.

    Teraz už idem do obchodu nie na "okuky" a nedelné prechádzky, ale len ked fakt niečo potrebujeme. Cez víkend radšej chodievame plávať, do prírody, alebo sa stretneme s priatelmi. 1x za mesiac sa aj rada niekam vyveziem do väčšieho mesta na nákupy, vtedy to je poldenný výlet, aj sa tam najeme, decká sa pohraju v detskom kútiku (pre ne to je vzácnosť), my kupime čo potrebujeme podstatne lacnejšie a lepšie ako v našom meste ...  

    že su tam aj iní nakupovania-chtiví ma nijako nerozčuluje, je to každého vec. Len vo Viedni som raz mala taký nepríjemný pocit, ked ešte o 21:00 mamičky sa "kulturne vyžívali" v obrovskom nákupnom centre s detičkami v kočíkoch, evidentne unavenými, niektoré plakali, iné v neprirodzenej polohe v mini-golfáčoch pospávali. Deti žužlali sladkosti alebo nejaké hranolky a maminy vobec netrápilo, že deti v tom čase mali byť už dávno doma v posteli.

     

  • anonym
    26.02.2010, 20:48

     Ahojte,

    neviem, čo sa nad tým rozčulujete ? Pani napísala svoj názor a ten snáď má právo . Koho sa to netýka, ten sa podľa mňa nad tým zamýšlať nemusí a koho sa to týka ten si myslí, že robí dobre.

    Ja tiež "obdivujem" ženy ktoré dajú deťom v kočíku mastný langoš, alebo hranolky do ruky a oni sedia v in oblečení na káve. Mám dve deti /2,5 a 6,5/a či mi budete veriť, alebo nie ešte kúpené hranolky nejedli a od mala ani jedna nechcela zdravú flaštičkovú stravu a tak sme museli všetko prispôsobiť im a vôbec mi nevadí, že im pripravujem domácu stravu v teplákoch a nechodím po OC.

     

     

  • anonym
    26.02.2010, 22:05

    uz cez 10 rokov a SPZ nemam BA, pretoze mam tu nemam trvaly pobyt. A podobne mam takych kopec znamych. a musim suhlasit, je to pravda, vacsina rodin v Bratislave travi vikendy v nakupnych centrach.

  • anonym
    26.02.2010, 22:37



    Pravo na nazor ma kazdy, to je pravda, podla mna to vsak nemali zverejnovat. To uz je ale vec redakcie. Je to prilis odsudzujuce a subjektivne a mnohych citlivejsich sa to naozaj moze dotknut.

  • anonym
    26.02.2010, 22:48



    Inak zaujimala by ma statistika, ci skutocne vacsina rodin v BA travi vikendy v nakupnych centrach, nakupne centra si mozno aj robia taky prieskum navstevnosti podla frekvencie navstev a oblasti odkial su navstevnici... Urcite by to bolo velmi zaujimave citanie...

    Byvam v Bratislave v Petrzalke, je tu velka vodna plocha, akonahle je krajsie pocasie, vidim nespocetne vela ludi - a hlavne s detmi podotykam - vonku sa prechadzat a kocikovat. Nc byvaju podla mojich skusenosti plne hlavne v dnoch ked je skaredsie pocasie - teraz v zime samozrejme viac. Co sa tyka Auparku, maju rozlahle vonkajsie ihrisko a velky park - kulturnu pamiatku - kde vidavame tiez hravat sa rodicov s detmi - byciklovanie, s loptou, korculovanie, frisbee a vselico, alebo aj sedenie na deke a nielen rodiny, ale aj mladych... Cize, ideme sa von riadne vylietat a vysantit a potom na obed do nakupneho centra a zaroven nakupy, ktore nemame v blizkosti bydliska.

  • anonym
    26.02.2010, 23:15



    prečo by nemali?  Našťastie sme väčšinou "normálni" rodičia, ktorí na to už prišli, čo je v živote podstatné a nenechaju sa len tak zmanipulovať reklamami a trikmi predajcov.

    Ale možno sa nad sebou niekto aj trošku zamyslí, či jediná kultura, ktorú dokáže dieťaťu ponúknuť je nákupná horúčka a jediné miesto na hranie, ktoré pozná, je detsky kutik v IKEA. Završi to trápna detská oslava v McDonalds, kde vrchol programu je návšteva kuchyne :-S o ničom :roll: :roll: :roll:

    Nehovorím, že každý tak žije, ale sú aj takí ... a nie je ich tak málo, ked sa prejdete po hypáčoch presne viete odhadnúť tie typy ...   mamina v handrách najnovšej mody  a z našpúlenými perami á-la Paris Hilton tlačí pred sebou svoj najnovší modny doplnok - dieťatko v trendy kočíku :roll: Porodila, lebo aj jej kamošky porodili a materská sa jej práve zdal celkom dobrý nápad. A tak predala čivavku a zaplatila všetky nadštandardné služby v porodnici. Má dieťa, ale "svojho života" sa vzdať nemieni. Nejaké vyváranie v teplákoch ... ó nie, to sa do jej predstavy o šťastí nehodí. Ved v Ikea predavaju hotovky a prihriať sa to dá v pristavenej mikrovlnke :green:  Miesto jednotvárnych dní doma trávi rána i popoludnia na kávičke s podobne naladenými kamarátkami. A dosť ju začína rozčulovať, že jej 4-mesačný drobček nechce už len nehybne ležať v kočíku a začína sa dožadovať svojich práv.

     

  • anonym
    27.02.2010, 10:34

    panecku baby ale ste sa rozohnili...

    v BA si spokojne zijem od r 1998  a tiez som uz na toto mesto a jeho obyvatelov pocula vselico :)

    musim sa pousmiat...

    podla toho, kedy vysiel tento prispevok v mame (mimochodom citala som ho tiez skor ako tuto diskusiu) povedala som si ze dalsia rodinka, ktora si vybrala zly termin na vianocne nakupy, lebo typujem ze sa vybrali niekedy v novembri  decembri a vtedy je to v NC bez pardonu na infarkt... ja osobne sa NC v tom exponovanom case vyhybam, ale ved vtedy je milion ludi aj v potravinach... tak co sa cudujeme

    zaoberat sa tym, ze niektore maminy vyzeraju ako modelky je asi zbytocne... je pravda ze take si clovek vsimne skor, ale vacsinou su to take normalne baby ktore tvoria dav... ani nie manekynky ani nie sede mysky...treba len najst tu spravnu hranicu a tu si musi kazdynajst sam ...

    ina vec ma ale zaujala, a v tom ma pisatelka pravdu ... niektore podniky ktore sa hrdia titulom babyfriendly maju naozaj rozne poskodene hracky a smykalky a veru nepripadaju mi BF... marcela

  • anonym
    27.02.2010, 18:09



    Ahojte. Dnes doobeda som citala tuto diskusiu a potom som sla do NC. Nie kvoli diskusii, planovala som tam ist uz tyzden. Ale na podnet tohto clanku som si prave vsimala EČ aut a musim objektivne povedat, ze znaciek BA tam bolo najviac. Tych cezpolnych si myslela SC, PK, TT ? Lebo aj to su vacsinou len Bratislavcania ktori sa odstahovali do okolitych dedin. A aby som bola objektivna, tak ano, boli tam aj BB, TN, PN, MT, KE, ... 

    K detskym kutikom, ano je to dobry napad, ale chodime tam len vtedy ked je vyslovene otrasne pocasie a neda sa byt von. Syna (3) som tam sameho nikdy nenechala, bola som tam s nim a hrala sa s nim, a nie sup dieta do kutika a hura na nakupy.

    CITAT:  

    "Nehovorím, že každý tak žije, ale sú aj takí ... a nie je ich tak málo, ked sa prejdete po hypáčoch presne viete odhadnúť tie typy ...   mamina v handrách najnovšej mody  a z našpúlenými perami á-la Paris Hilton tlačí pred sebou svoj najnovší modny doplnok - dieťatko v trendy kočíku Porodila, lebo aj jej kamošky porodili a materská sa jej práve zdal celkom dobrý nápad. A tak predala čivavku a zaplatila všetky nadštandardné služby v porodnici. Má dieťa, ale "svojho života" sa vzdať nemieni. Nejaké vyváranie v teplákoch ... ó nie, to sa do jej predstavy o šťastí nehodí. Ved v Ikea predavaju hotovky a prihriať sa to dá v pristavenej mikrovlnke   Miesto jednotvárnych dní doma trávi rána i popoludnia na kávičke s podobne naladenými kamarátkami. A dosť ju začína rozčulovať, že jej 4-mesačný drobček nechce už len nehybne ležať v kočíku a začína sa dožadovať svojich práv."

    S tymto nazorom suhlasim. A tych mamiciek je velmi vela (netvrdim, ze vsetky ktore sa ocitnu v Auparku)

    A este si myslim, ze tato kultura pre rodinky (vikend v NC) sa uz znacne rozsirila aj v inych vacsich mestach, kde maju NC.


     

+ -
Príspevkov: 34