Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Rodina

anonym, 17.12.2008 14:53

Osvojenie dieťaťa novým partnerom

Ahojte mamičky ! Chcem vás poprosiť o radu... :idea:
Mám malú, 3 a pol ročnú dcérku, a som skoro tri roky rozvedená. Exmanžel prestal na ňu platiť alimenty hneď po rozvode, neskôr ju aj prestal navštevovať a kontaktovať nás. V skutočnosti som tomu veľmi rada, lebo dôvody, prečo som sa s ním rozviedla - jeho správanie a postoj k životu - sa neustále stupňovali a zhoršovali, a prejavovalo sa to aj pri jeho návštevách. Osočoval ma, bol hrubý, a určite žiadna žena nechce, aby jej dieťa videlo taký "vzor".
Boli sme teda dva roky úplne samé, pomáhal nám finančne hl. môj otec-dedo (babka nám zomrela mesiac po narodení dcérky = ďalšia rana osudu).
Z dcérky sa stala škôlkárka, a našiel si nás aj jeden skutočne skvelý chlap. Je s nami už desiaty mesiac, žijeme spolu ako rodina, ľúbi nás obidve a stará sa o nás :heart: . Máme v pláne postaviť si domček, dcérke dopriať súrodenca...A z tohto vyvstáva moja otázka :
Keby sme sa zobrali, chcem prijať jeho priezvisko, a zároveň chceme, aby si osvojil malú, a aby aj ona nosila jeho meno. Nechcem,aby ju už čokoľvek spájalo s rodinou exmanžela, keďže on, ani jeho rodina, nejavia VOBEC záujem, už dva roky. Chceme, aby bol jej "tatinko"-ako ho začala sama od seba oslovovať, jej tatinkom aj "papierovo".
Keď hľadám info o osvojení, nikde nezohľadňujú takýto prípad. Všade sa píše o adopcii, o úplne novom osvojiteľovi...Poraďte prosím, ako postupovať. Vopred ďakujem za odpovede. ;-) , Janka

  • andreja
    17.12.2008, 17:16

    ahoj. ohladom osvojenia dietata manzelom matky ti poradia na urade prace, socialnych vecia  rodiny v tvojom meste. na oddeleni socialnopravnej ochrany deti a socialnej kuratela. ale nie je to vobec lahke. pokial biologicky otec zije a neudeli suhlas, pravdepodobne to ziadny sud neurobi. aspon som sa s tym nestretla. ja viem ze neplati a nezaujima sa... ale prve co ti povedia,ze vyzivne si si mohla od neho sudom vymahat. a ze biologicky otec je rodic co ma svoje rodicovske prava. nie je lahke zbavit tychto prav kohokolvek. musel by fakt urobit nieco hrozne. co sa tyka priezviska aj to mozes po svadbe so svojim priatelom dcerke zmenit len na zaklade rozhodnutia sudu a tak isto sa vyzaduje suhlas otca. lenze tu skor sud rozhodne kladne, lebo z praxe viem, ze ak dieta same sa stotoznuje s novym priezviskom matky, pripadne ma noveho surodenca, je v jeho zaujme aby sa volalo rovnako a citilo sa tak sucastou novej rodiny. takez vtedy rozhodnu a aj ked biologicky otec nesuhlasi, priezvisko dietatu zmenia. napriek tomu vsak vyzivovacia povinnost a rodicovske prava zostavaju biologickemu otcovi. kazdopadne sa ale zabehni opytat na ten urad. povedia ti urcite viac  ;-)

  • janulika
    18.12.2008, 14:42

    Diky Andrejka za odpoveď.
    Musim povedať, že ma to dosť zobralo. Stálo ma veľa síl, naučiť sa žiť bez strachu, že exmanžel príde, a začne nám robiť zo života peklo, vo forme psychického teroru. Také byrokratické poleno pod nohy, čo hádže štát ženám, ktoré chcú KONEČNE spokojne žiť, vo fungujúcej rodine...nuž, podrazilo mi nohy riadne. NIKDY totižto  exmanžela nepojdem doprošovať, či ho žiadať, o povolenie o osvojenie dcérky našim "tatinkom". On by si určite na nás zgustol :twisted: , znepríjemnil by nám život, ako sa len dá - totižto, keby bol pohodový a normálny človek, tak sa nerozvediem.....Musím len dúfať, že nás nechá naďalej žiť svoj pokojný život, a zbytočne sa mu nepripomínať - dávať tromfy do rúk tým, že od neho niečo potrebujem=a to súhlas.
    Čiže, môžem to uzatvorit takto : ak sa s mojim partnerom vezmeme, musím si nechať priezvisko, ktoré nosí moja dcérka - kvoli nej...a stále kvoli tomu budeme akoby "polovičatá rodina"...Namiesto, aby tento štát pomáhal, iba byrokraticky traumatizuje. :*-(

  • kukas
    18.12.2008, 23:10

    Ahoj Janulika!
    Ja ti sice nic viac poradit neviem, ale chcela by som ta aspon trosku povzbudit. Myslim si, ze by si to snad nemusela brat az tak tragicky. Ved uplnu rodinu robi celkom nieco ine ako spolocne priazvisko. S prvym manzelom si ho mala a aj tak to nepomohlo. A v dnesnej dobe je vela zien, ktore si nechavaju aj po svadbe svoje priavisko, takze urcite nebudete posobit ako kuriozita, nedaj boze polovicata rodina. Dolezite su vztahy medzi vami a to aby ste sa citili v pohode. A co ty vies, mozno sa to casom nejako same vyriesi. Drzim palce, zelam vela stastia. :D

  • mirkam
    02.01.2009, 11:53

    Ahoj,tak ti poviem,teraz sa moja kamoška druhý krát vydala,hned dali na súd o zmenu priezviska svojho syna.Sudkyňa im vravela,že Slovensko uprednostňuje ucelenú rodinu a že aj ked biologicky otec nesúhlasi môžu zmeniť priezvisko,ale otec sa práv a povinnosti nevzdáva.Vravela,že ale ešte lepší dôvod na zmenu priezviska je,ked čakaš so svojím partnerom dieťa,a zmenia to aj kvôli tomu aby súrodenci mali rovnaké priezviska.Ináč biologický otec nesúhlasil a nezmohol nič.

  • adulik
    04.01.2009, 15:12

    Ahoj ja som dala na súd o zmenu priezviska už pred rokom a pol .Zatiaľ sme boli obidvaja iba jeden raz na súde.Mal sa dostaviť aj bývali ,aby sa k tomu vyjadril ,ale sa nedostavil. A na súde pozerajú aj na to k dobru ,že sme sa zobrali .Máme spoločné deti
    Manžel musí mať v poriadku zdravotní stav ,výpis registra trestu ,to si musel vybaviť ...
    A doteraz čakáme .Boli sme na súde pred tým rokom a pol .Tam nám povedali ,že zmenu priezviska môžu urobiť aj bez súhlasu bývalého ,ale kedy....ten bývalí mi ani výživné neplatí už 5 a polroka. Ani dcéru nenavštevuje ,ani jej nevolá .No nemá o ňu záujem ,tak preto to môžu urobiť aj bez neho .

  • janulika
    14.01.2009, 16:54

    Ďakujem milé maminky za odpovede :) ...Hlavne musim povedať, že najprv som to videla fakt dosť tragicky. Porozprávali sme sa však o tom s partnerom, a skúsime urobiť všetko preto, aby sme mali všetci rovnaké priezvisko.
    Mám ešte otázku : ak podám na súd žiadosť o zmenu priezviska, nemusím o tom predtým vyrozumieť exmanžela? Neviem vôbec, kde momentálne žije. Čiže by som ani súdu nevedela povedať jeho adresu na prípadné predvolanie...ale aj tak je otrasné, že to súdu trvá tak dlho... :!:

  • jaja1
    27.01.2009, 17:41

    Moj svagor si zobral partnerku s 2 detmi. Po svadbe najprv mali oni dvaja ine priezvisko, ako deti ( asi pol roka), potom im dal jej byvaly partner suhlas s tym, aby si svagor obe dievcata osvojil. Ziju v KE a myslim, ze do mesiaca im zmenili priezviska. Pred rokom v lete sa brali, a na jar ich uz  mal osvojene.

  • adulik
    31.01.2009, 22:47

    mne bývalí ani neviem ,kde sa nachádza ,tak tiež neviem ako dá súhlas na zmenu priezviska .na súde mi povedali ,že mu pošlú papiere ,že už nás nebudú volať na súd....no a čakáme.za štyri mesiace budú dva roky  čo čakáme .je iné ,keď bývalí dá súhlas na zmenu .

  • darsynka
    01.02.2009, 11:08

    Ahojte,
    bohuzial sa tato tema tyka aj mna a mojho syna.
    Bola som sa teraz pytat ,,len ,,na zmenu priezviska a ta pani na urade mi povedala,ze ked nezozeniem bio=otca mam smolu.Ze sud sa sice prizera na to,ze sa nezaujma a moze odklepnut zmenu priezviska ako aj osvojenie za neho,ale....ze pokial si on nepreberie doruceny list o tom,tak nebude nas.Teda manzelov,moj je :green: tak to bolo aj s alimentami,neprebral si doporuceny list a ja mam tym padom neplatny zapis.Takze ho ani udat nemozem.Aspon to mi povedal exekutor.
    Strasne som nahnevana,tak on nema 4 roky zaujem o svojho syna,moj manzel ho miluje od prvej chvile ale osvojit si ho nemoze.Preco ochranuju takych haj...zlikov a nedovolia aby bola rodina,ktora sa miluje a mysli to skutocne vazne,spolu.

  • tatarko
    13.03.2009, 09:37



    Mne sa však zdá, že by si mala byť nahnevaná práve sama na seba, že hlavu na krku si nenosila preto, aby si rozmýšlala, ale preto, aby ti do neho nenapršalo....A uvedom si, že tomu  hAjzlíkovi si práve ty rozťahovala nožičky a um,ožnila mu spraviť ti dieťa, ktoré musí trpieť už len tým, že má na tanieri, aký je jeho otec hAjzlík..Čo sa týka alimentov, podľa mňa kecáš, lebo nie je  možné, aby sa vyhýbal povinnosti tým, že nepreberie dopis...Existujú právne kroky a podľa novely trestného zákona a poriadku sú páky ako to dosiahnuť...A keď ho tvoj manžel tak miluje, na čo chceš potom toho hAjzlíka strašiť exekútorom...Je to ako strašiť starú babu ko:shock: ko:o tom...

     

     

  • daniela
    30.09.2013, 14:48

    chcem sa opytat ako to je ked mam dceru bio otec nie je uvedeny v rodnom liste teraz mam uz druhu dceru vydala som sa a moj manzel si chce osvojit dceru aby bol napisany v rodnom liste mozte my poradit dakujem

  • Magdaléna
    08.04.2018, 13:18

    Ahojte. Prosím vás ja mám dcéru z predošlého vzťahu no neboli sme ani zosobášení a má moje priezvisko.
    Aj tak potrebujem súhlas bio-otca aby si ju terajší partner osvojil na koľko máme spolu ďalšie 2 deti (oni majú priezvisko po ňom)
    Ďakujem krásne

  • Monika-Teufel
    03.06.2022, 18:38

    @anonym dobry den, je to uplne lahke, prave som to tiez vyriesila. slovenske zakony hovoria ak si otec dietata neplni vyzivovaciu povinnost a vyse ako 6 mesiacov nema s dietatom kontakt a vas novy manzel ma vztah s vasim dietatom ako otec a dieta a aj ho financne zabezpecuje potom sud vie nahradit schvalenie bio otca . ja som tiez neziadala vyzivne sudom. s pozdravom

  • linidicka
    07.06.2022, 11:13

    ale to sa potom origio bio otec vzdá ako keby dieťaťa samotného, či ako to mm chápať? potom s ním už akože nebude mať nič?

  • Monika-Teufel
    07.06.2022, 11:15

    @linidicka to znamena ,ze uz nebude v rodnom liste a to znamena,ze mu budu povzbavene rodicovske prava a zakony

+ -
Príspevkov: 15