Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Rodina

anonym, 01.09.2011 13:19

Som otrokom domacností ! Ako to mám zmeniť?

Už pár rokov ma deptá pocit že som otrokom domácností. Moje staršie deti 16 a 13 ročné si vobec po sebe nič neupracu.To isté ani manžel,ten je s nich najhorší.Máme ešte dvojročného synčeka a ten mi rád asistuje pri upratovaní(zatiaľ). Deti som sa od malička snažila viesť k hygiene a pomoci v domácnosti.Bohužiaľ zlý vplyv na staršie deti má manžel,napr.zje večeru neodnesie tanier do dresu(jedáva v obyvačke),pracovné veci hádže na zem kdekoľvek v byte.Každé ráno musím urobiť raňajky pre 5 ľudí,spratať a poumývať všetko,prichystať desiaty.S obyvačky odniesť pivové fľaše čo tam denne necháva manžel,poháre a obaly s cukroviniek od detí,ďalej každé ráno zdvihnuť špinavé veci po mužovi,kmpletne upratať celý byt,ísť nakupiť,navariť.Poobede chodím so synčekom na ihrisko,potom kupanie,večera,umyť mne aj synčekovi zuby.Muž ani deti mi s ničím nepomožu,deti sa oduju,alebo ak maju dobru naladu povedia dobre,počkaj a ja čakám,čakam a nič sa nedeje.Keď ich znova vyzvem k pomoci odvrknu,zavru sa v izbe.Ani len kvety na balkone sa im nechce poliať.Neviem či je to tým že máme troch synov,možno dievčatá radi pomožu v domácnosti,alebo je to mojim prístupom,že všetko odpustím,že sa starám o všetko,vedia že bude navarené,opraté,upratané.Moj manžel mi nikdy s ničím za všetky tie roky nepomohol aj keď som sa ho snažila do všetkého zapajať.On hovorieva že zaraba peniaze.Lenže aj ja som pracovala po materskéj s dvoma najstaršími synmi.Cítim ako starnem a nemám čas na seba,na svoje hobby,na kamarátky,na nič.Každý večer chodím spať upachtená,zničená,jediny moj oddych sú zhruba dve hodinky cez obed keď mi spí najmladší syn a aj to nie vždy lebo často riešim domácnosť,stále treba niečo robiť.Dnes som napr.tepovala koberec a upratala balkon okrem bežného upratania v byte.Mám rada keď je kľud a pohoda doma a často radšej nič nepoviem a to je chyba.Dám si poradiť od skusených mamičiek,poraďte mi konkrétne čo mám robiť a ako postupovať pri dvoch deťoch v puberte a nepriadnom manželovi,ďakujem.Už je najvyšší čas niečo s tým robiť.

  • anonym
    01.09.2011, 13:34

    no moja nechcem ta zdeptat ale spravila si chybu. ale podla mna sa to este da napravit. aspon deti sa pokus. ako pises mas synov. tak ich nauc pomahat lebo inak ich zeny budu rovnako trpiet ako ty. mysli aj na to ze v nich vychovavas niekomu manzela. takze musis byt prisna a neustupciva. aj keby si nad nima mala stat s varechou kym to ńesprvia. sice ti to cas neusetri,ale casom sa naucia.drzim palce.

  • anonym
    01.09.2011, 13:39

    Nuz,tu je lahka rada,neupratuj po nich!!!!Flase nechaj na stole,obaly c kukroviniek tiez...manzelovi veci tiez kde zanecha a snaz si to aspon 3 dni nevsimnut...len navar  astaraj sa o potreby malickeho,eneboj,on si nic nevsimne..akurat ze mamka sa mu viac venuje..ja mam 9 rocneho syna,8 rocnu dceru a malicke babo..takze sa venujem jemu a s najstarsimi riesim cez den co maju spravit...napr syn ocisti zemiaky k obedu,dcera upratuje...poznasaju pradlo,skladaju pradlo a ukladaju do skrin,ked mam cas,poupravujem po nich..potom sa naobedujeme a idu von...vecer si ale najdem vzdy ked malicky zaspi cas aj na nich..vyrozpravaju co robili,ake maju boliestky a tak..aby necitili ze len musia robit...ked umyvaju s aokna,ony umyvaju radiatory..sama by som sa zodrala..ziju tu,jedia tu...musia pomahat...aj sem tam babo ponosit..a robia to radi..aspon nebadam odpor...a ked pekne porobia dam im aj na nanuk..a tak...takze ti radim,ja na tvojom mieste to neupracem a necham tak..aj nasa nechavala veci po sebe na zemi..zobrala som iba co bolo v kosi na pranie a jej nechala tak...poviem ti,ked nemala bundu..veru chodila mami vyper,uz spracem...a odvtedy pokoj....skus,ci zaberie,podla mna ano...daj potom vediet,ako si dopadla...ked nestiham,a chcem ist s malym viac von,byt pri nom..navarim veru aj sackovu polievku....ked mame dobry den..tak sa vyvara a vypeka..ale deti su pri mne...uz zacina skola,budem mat hosrie..aj ucit sa s nimi...tak asi budem varit den dopredu..lebo smalym von po obede uz sa nebude dat...nerob vsetko sama...u svagrinej deti veru tiez funguju...tak uz su vecsi,tak aj podlahy zmyvaju,riady umyvaju...ty mas velkacov,vsak oni by uz mali v poho uniest prace v domacnosti..tak sa zatni,zavri oci....a uvidis,ci zacnu makat..kamosov si nevodia?Vies,ked najdu birdel,nebude im vsetko jedno..kde ich usadia?HM?Chytia sa prace,neboj.

  • anonym
    01.09.2011, 13:56

    A prečo niekedy aspon raz za čas neurobí raňajky a desiatu tvoj manžel? Alebo nenavarí obed napriklad v nedeľu? Nehnevaj sa ale tým že ty všetko pokorne robíš to je nie je správne.So synov vychovaš lenivcov a manžel čím bude starší tým bude pohodlnejší.Všetci budú vedieť že ty si tu pre nich a že všetko spravíš! Vari ďetom upratuješ aj detskú izbu? To ti nepomožu s ničím? No ja by som veru stála nad nimi pokiaľ by to nesparvili,aj za cenu každodenného zvyšovania hlasu,dohovarania manželovi.Kým by večer odišli spať všetci by si museli spratť s obyvačky po sebe.Len pekne trvaj na svojom a hlavne neustupuj.

  • anonym
    01.09.2011, 15:02

    Po manželovi nezdvihat oblecenie,neodkladat riady,bud si to vsimne a ak nie ked sa taniere minu tak povedat ze ty umyjes len to co je v drese.Deti mas velke takze by ti mali pomahat pri vareni(zapoj aj manzela-krajat,struhat,umyt riad) ak nebudu ochotne nevarit,navar si len pre seba a najmensieho synceka.Riesila by som to takto radikalne,a hlavne trvat na svojom,nepovolit.Kazdy den nech niekto vynesie odpadky,manzel nech ti cestou s prace nakupi a pod.Uvidis kolko casu ziskas pre seba a maleho synceka.A este nieco,deti mas uz velke,treba ich viest k samostatnosti nech si urobia ranajky,desiatu,preco by mali k vsetkemu prist bez namahy.Ja doma robim vacsie prace sama alebo dokladne upratovanie,ale deti su naucene pomahat,kazdy den aspon nieco,utriet prach,umyt riady,povysavat,vzdy ich pochvalim aké su sikovne.

  • anonym
    01.09.2011, 15:03

    Budem na teba zla, ale za tvoj pristup by si si zasluzila 25 na zadok. Nie len ze robis rohozku muzovi, ale rovnaky odpad vychovavas zo svojich deti. Je pre teba pohodlnejsie  poletovat s handrou, nez vychovavat svoje deti (aj muza). Urci detom povinnosti a trvaj na ich plneni. Kludne im mozes rozpisat sluzby a kontrolovat (s nasledkami: nebude povysavane, nebude pocitac -napriklad) Na manzela treba opatrnejsie (rafinovanejsie), tomu nemozes rozpisat sluzby, ale rozhodne by som mu nenosila pivo k veceri a nezbierala spinave ponozky.Pre zaciatok by si pivo mohol kupovat sam (a popri tom priniest aj nejaky chlieb a maslo) a spinave ponozky jednoducho zostanu spinave, ked SA neodniesli do pracky.  Same od seba sa nezmeni nic...

  • Damini
    01.09.2011, 15:12

    Ahoj, pridám sa k ostatným. Prestaň okolo nich skákať. Navar malému a sebe a možno všetkým 1x denne na obed. A koniec. Prať, upratovať, nakupovať, variť...tieto veci sme so sestrou ako 10 ročné v pohode zvládali samé. A mama nás naučila tak, že to proste prestala robiť...prirodzene:Nebolo-my sme chceli - stále nebolo - tak sme sa museli zodvihnúť a urobiť. Nadávali sme, nehovorím že nie, ale zvykli sme si. Skús...

  • emília30
    01.09.2011, 15:41

    no dievcata,ja sa tiez nemam velmi scim pochvalit.len tolko ,ze u nas to je ine pretoze manzel vela robi taksom vvobecrada ze sa naje anie to aby este upratoval.adeti mam male 6rocnu a dvoj rocnu dceru.tak cely den len upratujem hadzem do pracky avarim :-( .akuratVas chcem poprosit aby ste mi poradili scim uz moze pomoct 6rocne dievca v domacnosti lebo mam pocit,ze si znej vychovavam lenivca

  • anonym
    01.09.2011, 16:07

    my sme sa s manzelom dohodli, ze v obyvacke sa neje - aj kvoli prikladu pre malu. je sa len v kuchyni pri stole (okrem ineho nie je ani zdrave jest pred TV, kedze nevnimas, co do seba nahadzes, resp. Tvoj manzel). a tiez si myslim, ze moja snaha o navarenie dobreho jedla si zasluzi, aby sa chvilka stravila pri stole a nie to zjedlo akoby mimochodom :idance: No aj u mna manzel nechaval tanier na stole - ale som sa ho opytala, ci sa so mnou citi ako v rozpravke. na jeho zacudovany pohlad som mu povedala, ze v tej "Stolcek prestri sa, stolcek uprac sa!" ...tak mu doslo. ale hned vtedy sa musel vratit do kuchyne a dat tanier do dresu, nie ze nabuduce to uz urobim. a pradlo spinave co nie je v kosi? lahka pomoc! ja periem len raz do tyzdna 2 pracky /blede a tmave/ a to v piatok. co je v kosi, to operiem, co nie... je mi luto, do dalsieho piatku sa neperie, ziadne take, ze toto potrebujem ciste do prace - nezaujem, malo to byt v kosi. ked si manzel striha masinkou vlasy v kupelke, nestaci len pozametat, ale musi aj umyt podlahu (kedze jeho vzdy napadne si ich strihat den potom, ako som upratala). no a ked nieco robi v domacnosti (vrtanie a pod.), tak si po sebe aj uprace neporiadok. zda sa mi to logicke, ved ked ja varim a zaspinim sporak ci mi nieco padne na podlahu, tiez necakam, ze to uprace on :rofl: radim Ti - prinut ho k rozhovoru, ziadne frazy "podme sa porozpravat". skratka si vyber chvilku, ked sa nebude venovat niecomu inemu (TV, pc a pod.) a rovno mu povedz, co sa Ti nepaci a co od neho ocakavas. ja na taketo rozhovory vyuzivam spolocne cesty autom - vtedy mi nemoze uniknut a tvarit sa, ze ma nejaku robotu alebo ze ma nepocuje :rofl: radim cim skor zacat s napravou. no a ak si neuprace ten tanier ani potom, vies, co by som spravila? nalozila mu nan aj dalsie jedlo a nech je trebars aj tyzden z jedneho taniera. treba byt nekompromisna, nie si ziadna sluzka. a deti sa zacnu zapajat tiez az ked budu vidiet, ze kazdy ma doma povinnosti, nie len ten, co sa boji protestovat. decka kym si neupracu izbu, nebude ziadny TV, pc, ziadne vychadzky... alebo skus napisat na papieriky, co vsetko treba doma porobit (poliat kvety, vynasat smeti, umyvat riad, utierat riad, utierat prach, vysavat...) a kazdy tyzden si kazdy vylosuje napr. dva papieriky a tyzden sa bude o tieto veci starat len on - zapoj deti aj manzela. pravda pravduca v tom prispevku jednom, ze z nich vychovavas manzela pre nejake dievca - vies, ja si vazim, ze moj manzel vie aj oprat a aj navarit a nedavno sme zaviedli, ze nedele varieva on.

  • anonym
    01.09.2011, 17:56

    S týmto posledným príspevkom absolutne suhlasím,ani u nas doma to nie je ideálne,ale manžel ako tak pomože hlavne keď mu poviem čo treba.Deti máme ešte malé ale učím ich aby si rozhádzane hračky po sebe upratovali a pod.Chce to len trpezlivosť.

  • monči
    02.09.2011, 09:28

    to že máš troch synov nie je dôvod na to,aby si robila slúžku.moja svokra má troch synov a poviem ti úprimne,hoci často lamentuje,ako sa ona narobí,viem,že ked tam všetci traja bývali,nedeľný obed nevarila,max.tak dala variť polievku,ostatné robili chalani.a ja som jej za to vdačná.manžel vie aj navariť,aj oprať(tu potrebuje trošku návod,ale nemá k tomu odpor),aj upratať........................

    rady?ako písala jedna mamička predo mnou,per len to,čo je v koši na prádlo,čo tam nie je,nechaj tak.je to uprostred obývačky?odsuň to do kúta izby a hotovo.nespratuj ty.nesprace si tanier zo stola?nespratuj ho ty.umy len to,čo je v dreze,každý bude mať jeden tanier,ostatné odlož.jedlo nalož len do tých,čo sú umyté.príprava raňajok a desiatych pre všetkých?tak na to zabudni,pretože budeš robiť raňajky a desiate aj v 18-tke svojich synov.zaved pravidlo,každý deň robí raňajky niekto iný.ak je manžel ráno doma,kým odídu deti zo školy,tak aj on.na striedačku.nepripraví ich niekto?budú hladní.ty si niečo spravíš,ked odídu.rýchlo sa naučia.nechcú si upratať izbu?žiadne vychádzky,tv,pc....................

    16 a 13 ročné decká musia vedieť spraviť v domácnosti všetko,od jednoduchých vecí,ako ustlať postel,utrieť prach,spratať izbu,cez umytie kúpeľne,záchoda,podláh,až po navarenie jednoduchých jedál.sú to takmer dospelý ľudia,najmä ten starší a tak ich začni učiť.ešte to môžeš napraviť,aj ked to nepôjde bez papuľovania,odvrávania a frflania.ale budúce nevesty ti budú vďačné,to mi ver.a hlavne,ty budeš mať zrazu viac času na najmladšieho,občas aj na seba,na relax.a to ti za tých pár dní,či týždňov frflania v domácnosti stojí.len musíš byť pevná a nepovoliť

  • monči
    02.09.2011, 09:37



    určite ti nebude pomáhať vo veľkých veciach,ale drobnosti zvládne.myslím,že napr. dať do práčky prádlo môže dať aj ona.je fakt,že to budeš musieť roztriediť,narob jej kôpky a nechaj ju,nech to dá do práčky.toto nebude príliš veľká pomoc pre teba,skôr ti to uberie čas,pretože ako to budeš triediť,môžeš to dávať do pračky,ale ju zapojíš do práce a to sa ráta.v izbičke si môže utrieť prach,samozrejmosťou sú upratané hračky.aj posteľ by si mala vedieť ustlať.ak máte ťažké klasické periny,tak to asi nezvládne,ale tenké paplóniky by mala zvládnuť.môj starší to vie,hoci to nie je,ako to spravím ja,ked sa k tomu odhodlá,neupratujem to po ňom.nechám to tak,aj ked to nevyzerá krásne.dôležité je,že to spravil.ked spratuješ riady,môže ti pomáhať,veci,čo dočiahne,môže odkladať ona.popolievať kvety,ak máte doma už tiež zvládne.ak zotieraš podlahu mopom,tak aj to by mohla zvládnuť.starší to vie,vedel mi zotierať chodbu (nejako ho to prestalo baviť,musím ho opäť zapojiť),ja som to nechala tak,ako to zotrel.samozrejme,že to nebolo super,ale ak som to chcela po ňom zotrieť,robila som to vtedy,ked spal,alebo ked bol v škôlke.odniesť zo stola po jedle by malo byť samozrejmosťou.a napr. aj smeti by mohla vyniesť,teda,ak dočiahne do smetného koša.ak idete spolu na nákup,môže ti pomôcť niečo odniesť,teda,ak to nesieš v rukách.pečivo zvládne.

    nie sú to pomoci,ktoré ti uľahčia prácu,povedala by som,že možno občas skôr pridajú,ale sú dôležité,aby sa naučila,že veci sa sami neurobia,niekto ich musí spraviť a dáš jej základy.a to je hlavné.rovnako,ako pochvala za každú prácu,ktorú spraví.

  • Damini
    02.09.2011, 10:31

    Súhlasím s monči.. tieto všetky veci čo vymenovala u nás doma zvláda ani nie 3 ročné dieťa (ibaže miesto vytierania polahy radšej zametá), väčšinu z nich zvláda aj to dvojročné. To sú také samozrejmosti...neviem si predstaviť, že by si po sebe neupratali hračky,nepostlali posteľ, neodniesli zo stola, alebo neuložili oblečenie do skrine ked sa vrátia z vonku. Také drobnosti sme ich naučili hneď ako začali chodiť.

    Nie, nieje to vždy dokonalé a podľa mojich predstáv..to zďaleka nie. Ale robia to sami,automaticky a viem, že to bude lepšie :D

  • emília30
    02.09.2011, 15:04

    no teraz som si naozaj vstupila do svedomia.uvedomila som si ,ze ju fakt rozmaznavam.aked chcem aby upratala tolko sa natahujeme,ze to nakoniec aj tak urobim sama.ale uz nevladzem .dievca ide do prveho rocnika a ked si predstavim ,ze ktomu pribudnu aj ulohy tak sa fakt mam naco tesit.no asi predstavte ,dnes som bola s detmi na prechadzke astretla som kamaratku ktora ma 11rocnu dceru ktora jej upecie kolac,postara sa o 1,5rocnu sestru,som len pozerala :ishock:

  • monči
    02.09.2011, 17:45



    základná chyba.nech sa naťahujete akokoľvek dlho,musí si to upratať sama.dovtedy žiadna telka,či čokoľvek,čo chce ísť robiť.ale ty musíš hlavne dostatočne dopredu povedať,že si má upratať.nie že za 5 minút odchádzate a ty zrazu povieš,že si má upratať.radšej tak 15 minút dopredu a vyraziť skôr.z kamarátky si ber príklad (teraz to myslím v dobrom) a nauč určite uč svoju dcéru k poriadku.nie prehnanému,ale taký normál je fajn.držím palce,bude to chcieť veľa trpezlivosti.a ešte mi napadla jedna vec.povedz jej,že už je veľká a musí sa starať aj ona trošku o domácnosť.nech to nie je zrazu pre ňu šok,že doteraz nemusela a teraz musí.neodôvodňuj to školou,znepríjemnila by si jej ju.a odmeňuj ju,ked si splní svoje úlohy.môžu to byť maličkosti,napr. obľúbená rozprávka,predlženie večierky o určitý čas (nie príliš často,ale raz za čas to dobre padne),nejaká sladkosť (tiež to netreba preháňať).urči jej veci,ktoré musia byť pre ňu samozrejmosť a veci,ktoré urobí naviac odmeň.

  • emília30
    02.09.2011, 19:13

    no akedze som si vstupila do svedomia :D prisli sme domov zprechadzky,napapali sme sa mladsiu som dala spat aked sa zobudila.hovorim ze ideme upratovatotvorila som pracku povyberala som veci ajednu aj sruhu som posielala tie vecicky podavat do pracky.mali ztoho neskutocnu radost,potom som staršej dala vo flasi vodu nech poleje kvietky.utierali sme spolu prach aaj ked sa mi do toho nechcelo bolo to mile lebo ich to hrozne bavilo ,a aj mna. :rofl: no bola som hlupa ze som stym nezacala skor. :iscrewloose: este raz dakujem. :flowers:

+ -
Príspevkov: 22