Dieťa

10.05.2010

Starostlivosť o novorodenca v kocke

Čaká vás pôrod alebo máte čerstvo narodené bábätko? Možno vám naše rady prídu vhod.

Koža
Mnohým novorodencom sa objavia na nošteku a brade malé vyrážky nazývané milie, ktoré sú vyvolané zanášaním nevyvinutých mazových žliaz. Po niekoľkých týždňoch tieto drobné biele bodky automaticky zmiznú, a preto nie je potrebná (a dokonca je nežiaduca) akákoľvek manipulácia s nimi (napr. ich vytláčanie). U bábätiek sa môže vyvinúť aj tzv. detské akné vyvolané matkinými hormónmi, ktoré ešte cirkulujú v ich tele. Jediné potrebné ošetrenie je umývanie tejto plochy vodou dva - až trikrát denne a utretie dosucha. Vyrážky by sa mali stratiť do dvoch mesiacov a nezanechávajú žiadne trvalé následky.

Spánok
Hneď prvý deň po príchode z pôrodnice domov uložte svoje bábätko na chrbát do jeho postieľky alebo kolísky, v momente, keď drieme, ale ešte nespí. To je spôsob, ako sa naučí usínať bez vašej pomoci. Nevadí, že nezaspí ihneď. Ak začne plakať, môžete ho kolísať, ale len čo sa utíši, dajte ho späť do postieľky – skôr, než zaspí. Ak sa zobudí na nočné prikŕmenie, zapnite len tlmené svetlo, nakŕmte ho rýchlo a bez vzruchov. Ak budete naňho priveľmi milá (maznanie, pusinky, prihováranie sa), povzbudíte ho k častejšiemu nočnému budeniu a prikrmovaniu. Ak to budete robiť s veľkým vzrušením, bude mať problémy s opätovným zaspaním.

Odgrgnutie
Na konci každého kŕmenia (či už dojčenia alebo kŕmenia z fľaše) si bábätko potrebuje odgrgnúť. Umožňuje mu to únik vzduchu, ktorý prehltlo počas pitia. Ak vzduch zostane v žalúdku, bábätko sa bude cítiť skôr nasýtené a vypije menej. Sú tri polohy, ktoré umožňujú odgrgnutie:
1. dieťa je otočené čelom k vám a hlavičku má položenú na vašom ramene
2. dieťa leží vo vašom lone, tvárou dolu
3. dieťa sedí vo vašom lone (pre staršie dojčatá)
Vyskúšajte všetky možnosti a zistite, ktorá poloha je pre vás najlepšia. Jednou rukou ho podopierajte, druhou ho jemne tľapkajte alebo hladkajte jeho chrbátik. Ak sa rozhodnete pre polohu v sede, nakloňte bábätko dopredu a podoprite mu pritom hlavičku rukou.

Starostlivosť o pupok
Udržiavajte pupočnú ranu v suchu a podľa možností ju cez deň nechávajte čo najviac na vzduchu a utierajte ju masážnym liehom pri každej výmene plienok na urýchlenie hojenia a udržania čistoty. Veľa lekárov odporúča na detskú kožu používať pri kúpaní iba čistú vodu. Ak okolie pupočnej rany sčervenie alebo začne mokvať, navštívte detského lekára.

Utieranie stolice
Do jedného mesiaca veku vášho bábätka nepoužívajte vlhčené papierové obrúsky, ktoré môžu dráždiť jeho citlivú kožu. Namiesto toho používajte čistú bavlnenú plienku alebo látku namočenú do teplej vody a na vysušenie suchú bavlnenú plienku alebo jemný uterák. Vynechajte telové mlieka a púdre (telové mlieka môžu dráždiť kožu novorodenca, púder môže byť karciogénny a môže byť nebezpečný pri vdýchnutí). Ak je nutné na udržanie suchej kože v teplom období aplikovať púder, používajte škrobový púder (ale musíte byť opatrní, aby tvár bábätka neprišla do styku s púdrom a nevdychovalo ho) a oleje v prípade, že sa u bábätka objavili vyrážky z balenia. Nie je nutné utierať bábätko v prípade, že je len mokré. Ak je zašpinené, očistite ho a z hygienických dôvodov ho vždy utierajte spredu smerom dozadu (smerom od genitálií).

 Tip
Zaveste mobil (závesnú hračku, nazývanú i kolotoč) nad postieľku vo vzdialenosti 20 – 30 cm od očí bábätka a nechajte ho pozorovať, ako sa to točí. Podobne poslúži i hrazdička. Aj keď ešte nerozoznáva farby, bielo-čierne videnie je v tomto období preňho veľmi stimulujúce. Pri množstve novorodencov vyvoláva ohlas nápadný geometrický vzor, prúžky, šachovnica a aj obyčajná tvár.

Hodnotenie: 5
[hodnoťte kliknutím]

Súvisiaca diskusia (0)Pridajte reakciu »

  • Buďte prvý, ktorý pridá reakciu na článok

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Anketa

Žiadna aktuálna anketa