zavrieť
Nahlásiť článok

Tak sa teda teším

28.02.2013 fanuska
  • Hodnotenie: 5
    [hodnoťte kliknutím]
  • Prečítané: 11565x
  • Diskusia: 2

Veľmi som si dala záležať na príprave plánov prvej narodeninovej oslavy našej kvetinky. Prvý rok je dôležitý medzník a mienila som jeho zakončenie náležite osláviť krásnou ružovou party. Starostlivo som pripravila zoznam hostí, rozposlala pozvánky a riešila zákusky, tortu a občerstvenie. Chcela som, aby to bol nezabudnuteľný zážitok, keď už nie pre Emku, ktorá si nebude svoje prvé narodeniny pamätať, aspoň pre ostatných zúčastnených. Sobota mala patriť našej rozvetvenej rodine a mne sa zoznam ľudí končil pri početnom čísle osemnásť. Nič to, pomyslela som si, dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Zaúkolovala som všetkých, čo majú priniesť, napiecť a pripraviť, aby pomohli mame na materskej zvládnuť toľko hladných krkov gratulantov. Nedeľa bola určená kamarátom a najbližším známym, ktorí s nami prežili prvý rok najintenzívnejšie. Dokonca sa na kamarátskej oslave mali vyskytnúť dvaja roční špunti – Emkiny prví kamaráti. Tešila som sa, nepoviem, že nie. Veľmi. Keďže máme s dcérkou veľmi blízko dátumy narodenia, plánovala som naše oslavy spojiť do jednej a zabiť dve muchy jednou party. Prvá party v tandeme. Predstava našej spoločnej oslavy ma hriala pri srdci.

Prípravy vrcholili, keď prišla prvá rana. Víkend pred plánovanou dvojoslavou mi volala najlepšia kamarátka, že si jej manžel zlomil nohu pri lyžovaní. Zasiahlo ma to, lebo ich mám oboch rada a zamrzelo ma, že práve oni sa nezúčastnia. Avšak sme sa dohodli, že najbližšie prídeme celá rodinka k nim, aby jej mužík nemusel nikam s dochrámanou nohou skackať a oslávime to komorne u nich doma. A postupne to padalo ďalej. V pondelok volal známy, ktorý mal doniesť domáce zákusky, že skončil v nemocnici. Tým boli zrušené zákusky. Nič by sa nedialo, aj to sa dalo ešte vybaviť. Hneď som volala s mojou dobrou svokrušou a ukuli sme plán, že sami čosi sladké napečieme a nič sa nedeje. Zachránime si oslavu. Večer prišiel ale domov môj drahý manžel o hodinu skôr. Potešilo ma to, myslela som si, že nás chce milo s Emkou prekvapiť svojím skorým príchodom z práce. Naopak, už prvý pohľad napovedal, že niečo nie je v poriadku. Posťažoval sa, že odišiel skôr z práce, lebo sa necíti dobre. Bolel ho celý človek, rovno si šiel ľahnúť. Fajn, nič sa nedeje, možno sa potrebuje len vyspať, prebehlo mi hlavou. V utorok ale podľa jeho sexi zachrípnutého hlasu bolo jasné, že zrejme nejde len o únavu z práce. Ostal teda PN doma. V stredu sa jeho stav zhoršil a samozrejme mu pani doktorka rovno predpísala na katastroficky zapálené hrdlo antibiotiká. To už som mala podozrenie, že sú moje víkendové plány ohrozené. Manžel ma však s nádejou v očiach prehováral, aby som nič ešte nerušila, vraj on sa dá do víkendu dohromady a bude fit. V najhoršom nebude piť alkohol, o nič nejde. Ďalšia kamarátka mi neskôr dala vedieť, že jej do toho niečo vošlo a nemôže prísť. Snažila som sa ostať ľadovo pokojná a náš mesiac dopredu plánovaný oslavovací víkend zachrániť, ako to išlo. Obvolala som teda zatiaľ len kamarátky s malými deťmi, aby nechodili a posunula ich na najbližší víkend. OK, bejbyparty sa posúva. Stále sa ale dala situácia zachrániť, hovorila som si večer, keď som si prechádzala zoznam nedeľných hostí. Ostala som však zarazene pozerať, keď mi zostali len dvaja. Hm, tak to nebude oslava, ale priateľské narodeninové posedenie. Do soboty by mali manželovi antibiotiká poriadne zabrať a mal by byť viac menej fit. Tým by sa dala zachrániť sobotná rodinná party.

Toto pozitívne presvedčenie mi vydržalo presne do štvrtkovej jednej hodiny rannej. (Môže sa hovoriť jednej hodine v noci ranná?) Zobudila som sa na krik našej malej princeznej. V momente, keď som ju zobrala do náruče, definitívne padli všetky moje možné aj nemožné pokusy o záchranu víkendových plánov. Celá horela. Asi chytila tiež bacila. Aj napriek našim všemožným opatreniam, aj keď manžel spal už druhú noc v obývačke, aj keď... Je to jedno, skrátka, keď sa mi ju podarilo upokojiť a zaspala, to bolo presne o 1:33hod. ráno (ráno?), začala som premýšľať, ako všetko zruším. Že ráno hneď zavolám pediatričke a poletíme na kontrolu. Že obvolám rodinu a poviem, nech nechodia. Že... Zaspala som okolo štvrtej nadránom a o šiestej ma zobudil hlad malej pacientky. Pripravila som si veci k doktorke, zavolala svokruši, nech zruší ich časť rodiny a ako nevyspatá mátoha sa vybrala do auta. Z neho som brnkla mojej mame a vysťažovala sa. Nevyspatá, s malou na rukách som čakala u doktorky. Musela som uznať, že je koniec plánom. Bez energie som zápasila s malým hysterickým klbkom, keď jej brali výtery, počúvali srdiečko a merali teplotu. Posledná kvapka padla v lekárni, keď mi bezradná lekárnička vydala tri eurá v desať centovkách a ja som ich zbierala do peňaženky. Slzy ako hrachy sa mi vykotúľali z očí a ja som ani nemala síl vysvetliť, že to nebolo pre tie centy. Otočila som sa a v jednej ruke s dieťaťom, v druhej s taškou zošmyknutou z ramena som sa bez duše vliekla k autu. Po ceste domov mi už slzy úplne zahmlievali výhľad na cestu, ale mne to bolo jedno. Pohár pretiekol a všetko, čo sa za týždeň nazbieralo, vyvrelo v slzavé údolie. Ema mi potichučky zaspala v autosedačke a nenechala sa mojím vzlykaním rušiť. Upokojila som sa niekde na prístavnom moste a začala premýšľať. Unavený mozog pracoval na plné obrátky a ja som si spomenula na slová mojej kamarátky Martiny, čo so mnou rodila. Vraj, keď je dobre, máme sa báť, lebo bude horšie, ale keď je zle, máme sa tešiť, lebo bude lepšie... Vystupujúc zo zaparkovaného auta som sa teda začala utešovať, že príde lepšia chvíľa, lebo každým okamihom musí prísť. Zima nemôže trvať večne a slnko už musí zasa vykuknúť spoza mrakov. Moji dvaja maródi to hádam zvládnu a oslavu už plánovať nebudem, skúsim to tentokrát spontánne. Hlavne nech sme všetci zdraví. 

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Nové na blogu

NAJ články v blogu

Blog kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 1 2 3 4 5 6

Články podľa abecedy

Blogeri podľa abecedy