zavrieť
Nahlásiť článok

Cesta za druhým už začala... I.

30.05.2013 fanuska
  • Hodnotenie: 5
    [hodnoťte kliknutím]
  • Prečítané: 16481x
  • Diskusia: 3

Moje rozhodnutie porodiť v tomto živote dvoch potomkov padlo dávno predtým, než sme počali našu prvorodenú Emku. Vždy som chcela mať dvoch drobcov, ideálne chlapca a dievča. Klasika. Nad dievčenským menom som si nikdy hlavu nelámala, odkedy si pamätám, vyhrávala Ema. Chlapčenské si ale musím u manžela vybojovávať a nevzdávam sa. Páči sa mi Michal. Môžem zato, že aj on sa tak volá? Môj brat je tiež Michal a mám rada to meno odkedy sa netlčieme ako žitá a neobývame spoločnú detskú. Skrátka skvelá kombinácia Ema a Michal. Nie som si však istá, či sa mi ho podarí presadiť, avšak nehádžem flintu do žita. Skrátka dve deti a basta! V určitom momente síce moje rozhodnutie zakolísalo, ale opäť sa vrátilo s nebývalou silou a ženie ma vopred za mojim cieľom. Skorý príchod dcérky na svet a komplikácie v tehotenstve a po pôrode na určitú dobu utlmili moje úvahy o súrodencovi. Dá sa povedať, že vo chvíli, keď som ležala na prípravovni vystresovaná zo sekcie, druhé dieťa nepadalo do úvahy ani náhodou. Bola som v tú chvíľu skalopevne rozhodnutá -jedno a dosť! Moje nové rozhodnutie dosiahlo svoj vrchol nezlomnosti pri samotnej operácii, keďže som bola umrtvená len od hrude nižšie a tým prítomná všetkým úkonom. Ani nie tak samotná fyzická bolesť, ako tá psychická zahnali myšlienku na malého Miška do úzadia. Ibaže, čo bolo bolo, dnes má Emka vyše roka a ja čím ďalej intenzívnejšie rozoberám myšlienku na súrodenca.

Diagnóza pre ukončenie prvého tehotenstva v 29.-tom týždni znela ´nezvládnutá hypertenzia matky´, ´preeklampsia´, ´hypertenzná porucha´... ako len chcete. V podstate išlo o to isté. Preeklampsia je život ohrozujúci stav, ktorý sa vyskytuje v druhej polovici tehotenstva a postihuje 5-7% tehotenstiev (dosť, nie?). Moje telo si začalo budovať protilátky proti bábätku, tlak sa zvýšil na hraničné hodnoty, zadržiavaná voda spôsobila opuchy celého tela a bielkoviny sa namnožili tam kde nemali. Pri bližšom študovaní poruchy, čo nás postihla, som si uvedomila jedno. Ak chcem mať druhé dieťa, nemôžem nič nechať na náhodu. Nikto nevie, či sa to trebárs nezopakuje. Niekde píšu, že ak sa porucha vyskytla pri prvom tehotenstve, je vyššie riziko, že sa objaví aj pri druhom. Inde to popierajú. Nenašla som jednoznačné odporúčania, ktoré by povedali, ak budete robiť toto, určite sa vám preeklampsia vyhne... Samozrejmosťou sú len poctivo absolvované poradne u gynekológa v tehotenstve (nielen ja som príklad toho, že ani to vám nepomôže, ak doktor zanedbá starostlivosť). Z naštudovaného som zistila, že rizikový je alkohol, fajčenie, užívanie liekov, vysoký vek rodičky a nadváha. A keďže viac nápovedy nemám, chopila som sa môjho rizikového faktoru – nadváhy a určila si cieľ schudnúť, avšak nie drastickou diétou. Nejde mi o jednorazové rýchle schudnutie, ale o kompletnú zmenu životosprávy. Prvou úlohou bolo stanovenie si cieľa a tým je schudnúť 25kg a váhu si nejaký čas udržať. Od januára som pozvoľným tempom dala dolu 12kg a pokračujem ďalej.

Najhoršie bolo pre mňa vyradiť sladkosti. Tučné a mastné jedlá nechávame na sviatky a v bežnom jedálničku našej rodiny sa nevyskytujú. Takisto zápražky, prívarky a ťažké omáčky sú u nás tabu. Nie preto, že by som bola nejako posadnutá len zdravými vecami, avšak neviem ich pripravovať ;-) tak načo sa trápiť? Základná chyba mojej stravy bola nepravidelnosť, neskoré večere (keďže manžel chodí neskoro z práce a chceme jedávať spolu), sladkosti medzi jedlami (miestami aj nahradzovali riadne jedlá) a málo ovocia/zeleniny v strave. Predstavu o tom, ako bude môj dlhodobý zdravý jedálniček vyzerať, som mala jasnú. Avšak od predstavy k dlhodobej realizácii je ďaleko a moja počiatočná eufória nad taniermi hýriacimi zdravými farbami zeleniny a ovocia vyprchala po prvých troch mesiacoch a ja som začala stagnovať. Šaláty vo všetkých možných kombináciách sa mi sprotivili. Tak som mesiac zamrzla na surovom dodržiavaní maxima 5000KJ denne. Či už to bol keksík miesto plnohodnotných raňajok, kúsok čokolády poobede, alebo hlt radlera po večeri. Hlavné je veľmi nepreskočiť stanovené denné kilojoule. Moja dobre našliapnutá zdravá diéta  teda zamrzla na mŕtvom bode. Ozvali sa staré zlozvyky s úmyslom prekaziť moje plány. Najskôr len hryznutie z horalky, riadok čokolády navyše, potom dva... A zmarenie môjho snaženia bolo na dosah. Koľkokrát nie je jednoduché mať vždy na pamäti cieľ, pre ktorý to robím. Po mesačnej (no dobre, tak dvojmesačnej) pauze však začínam opäť. Pribrala som za ten čas späť celé kilo, ale aspoň som stihla zatiahnuť ručnú brzdu skôr, než sa dostavil komplet jo-jo efekt. Musím ísť na seba opatrne, postupne a nič nesiliť, aby som sa zas nezasekla a nezačala vymýšľať.

Opätovne ma naštartovala moja veľmi dobrá kamoška, ktorej sa vo februári narodil malý syslík a všetky neutrálne detské vecičky po Emke som jej posunula s tým, že až my budeme čakať chlapčeka, vrátia sa mi naspäť. Vrátili sa skôr, ako som očakávala a tie najmenšie mi priniesla úhľadne vyžehlené a poskladané, keď k nám prišli celá rodinka na nečakanú návštevu. Milo ma tým prekvapili a nevedomky aj pripomenuli môj záväzok. Záväzok samej sebe aj budúcemu dieťatku, že čo sa nám stalo pri Emke, už sa nikdy nezopakuje. Že urobím všetko preto aby som z mojej strany mohla povedať, že som nič nezanedbala a nenechala na náhodu. Keďže moja nešťastná povaha s entuziazmom niečo začať a potom nedokončiť, neberie ako dostatočné „len“ pokračovať, musela som si povedať, že zasa začínam. Odznova. Tento krát ale to už nie je tých 25kg ale 14kg. Až sa mi to podarí a nepriberiem, chystám sa na všemožné prehliadky. Od preventívnej u obvodnej doktorky až po finálnu u gynekológa, ktorou zavŕšim svoju prípravu na druhé dieťa. Potom začneme snažilkovanie a uvidíme, čo z toho bude. Verím však, že z toho nebude ďalší predčasný pôrod cisárskym rezom. Tfuj, tfuj, tfuj! 

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Nové na blogu

NAJ články v blogu

Blog kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 1 2 3 4 5 6

Články podľa abecedy

Blogeri podľa abecedy