zavrieť
Nahlásiť článok

Ďakujem!

18.10.2013 fanuska
  • Hodnotenie: 5
    [hodnoťte kliknutím]
  • Prečítané: 12485x
  • Diskusia: 5

Jesenný čas ma každým rokom privádza do melanchólie a prudkej sebaľútosti. Vtedy ma rozhádže prakticky hocičo. Keď k tomu prirátam upršané dni, v ktoré musím udržať kôpku nevybitej energie medzi štyrmi stenami celý deň, som zrelá na psychiatriu. Raz darmo, dieťa je živel.

Minule nás jeden taký daždivý deň uväznil doma a ja som hútala, ako zabavím moje aktívne batoľa doma. Usilovne som jej spievala, stavala s ňou kocky, púšťala pesničky, zapájala ju do upratovania, hrala na skrývačku, čítala rozprávky... Nepochodila som, lebo každá hračka, knižka, alebo rozprávka ju bavili zhruba dve minúty, než sa začala nudiť. A keď sa Emka nudí, vystrája. A keď vystrája, vie mamu priviesť do stavu šialenstva. Lebo vtedy ju zásadne zaujímajú predmety, ktoré môže rozbiť, alebo inak zničiť a činnosti, ktorými si môže ublížiť. Neodolateľne ju vábi notebook, telefón, kľúče, lezenie po nábytku, vešanie sa na závesy, zapínanie všetkých spotrebičov, hľadanie pokladov na kuchynskej linke, trieskanie dvermi a iné chuťovky. Keď už som predýchavala tretí infarktový stav pri dávaní hrdej horolezkyne Emky dolu z kuchynského stola za opätovného poučovania, že sa to nesmie a absurdnom myšlienkovom pochode typu prečo práve ja mám také zlobidlo?, som si na niečo spomenula.

Stalo sa to pred nejakým časom na jednej akcii pre predčasne narodené deti. Konala sa v deckom centre plnom hračiek a priestoru na zábavu najmenších. Emka sa ešte len učila chodiť. Neúnavne objavovala nové možnosti a trénovala našu pozornosť a schopnosť predvídať. Tú vlastne trénuje dodnes. Boli tam detičky s rôznymi diagnózami, ktorých názvy by rodičia najradšej ani nepoznali. Predčasníci, na ktorých sa ich skorý príchod na svet kruto podpísal. Ich rodičia to ale krásne nazývajú – inak obdarovaní. Niektorí napriek svojmu obdarovaniu veselo šantili a bavili sa, iní len ticho sedeli a pozerali. Nechcene som začula rozhovor oteckov dvoch takýchto tichých detí. Statní muži si našli spoločnú tému, ktorou bolo ochorenie ich ratolestí. So zvesenými ramenami debatovali. Neviem úplne od začiatku, čo rozoberali, zachytila som len jednu vetu, ktorá ma vtedy dostala a vždy dostáva, keď už neviem, čo od zúfalstva robiť s mojim živým striebrom. Znela takto: „Keby radšej vystrájali a robili zle...“ Ďakujem Bohu za to, že je Ema taká nezbedná, aká je. Ďakujem za to každý deň a radím všetkým rodičom zdravých ratolestí, aby boli vďační. Lebo majú začo. Že ich potomkovia môžu a chcú objavovať svet. Chcú lietať, pišťať, skúšať, ochutnávať, skákať, liezť, smiať sa a šantiť. Lebo to nie je samozrejmosť. Preto sa za to oplatí poďakovať.

Blíži sa deň predčasne narodených detí 17.-ty november. Dokonca medzinárodný. Mal by nám pripomenúť, že štyridsať týždňov trvajúce tehotenstvo je luxusom pre mamy, ktoré ho nemôžu poskytnúť svojim deťom. Že ani tehotná žena poctivo navštevujúca poradňu nie je automaticky ochránená pred rizikom predčasného pôrodu. Že aj keď sa vás to momentálne priamo netýka, určite poznáte vo svojom okolí minimálne jedno predčasniatko. Lebo každé desiate dieťa sa narodí predčasne a len na Slovensku sa to týka každoročne piatich tisícov rodín. A to nie je zanedbateľné číslo. Preto skúsme v tento deň zapáliť sviečku, za detičky - predčasniatka, ktoré sa už na svojich rodičov pozerajú zhora. Poslať vzdušné prianie predčasniatkam, ktoré práve bojujú v inkubátoroch a ich čerstvým rodičom, ktorí ich nemôžu mať doma pri sebe. A pozitívnu energiu a silu nevzdať sa predčasníkom a ich neúnavným rodičom, ktorí sa budú viac či menej celý život pasovať s následkami svojej nedonosenosti. Ďakujem!

 

Fotogaléria k článku

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Nové na blogu

NAJ články v blogu

Blog kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 1 2 3 4 5 6

Články podľa abecedy

Blogeri podľa abecedy