zavrieť
Nahlásiť článok

Zapretie otcovstva

05.04.2013 viera14497
  • Hodnotenie: 5
    [hodnoťte kliknutím]
  • Prečítané: 7727x
  • Diskusia: 2

Môj syn má 9 mesiacov a konečne aj svojho otca. Samozrejme svojho otca mal od svojho narodenia, ale oficiálne sa jeho otec stal jeho otcom až po deviatich mesiacoch od jeho narodenia. Vďaka nezmyselnosti príslušných ustanovení zákona otcom môjho syna bol oficiálne na pár mesiacov pre môjho syna neznámy pán, ktorého pravdepodobne nikdy v živote neuvidí a nikdy nespozná a dokonca prvých deväť mesiacov svojho života môj syn nosil aj priezvisko tohto „neznámeho“ pána. Ale pekne po poriadku:

V živote človeka sa nie vždy všetko podarí. Mne sa tak nepodarilo moje prvé manželstvo. Nie je podstatné, prečo nevyšlo, podstatné je, že sme sa od seba odlúčili a každý sme začali žiť svojím životom. Počas odlúčenia od manžela som sa začala stretávať s novým mužom a po niekoľkých mesiacoch sme zistili, že čakáme spolu bábätko. Zistenie, že som tehotná, bolo nádherné a zároveň ma konečne dohnalo k tomu, aby som podnikla potrebné kroky k oficiálnemu ukončeniu toho, čo už dávno neexistovalo – k rozvodu. Žiadosť o rozvod som podala v novembri, teda bezprostredne po tom, čo som zistila tú úžasnú novinu a v apríli nasledujúceho roka som už bola šťastne rozvedená žena. Zdalo by sa, že so svojím novým partnerom konečne môžeme vytvoriť spokojnú novú rodinu, hoci aj bez svadby. A tu nastal ten problém...

Podľa zákona o rodine, ak sa narodí dieťa v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva, považuje sa za otca manžel matky.

Keďže s bývalým manželom nás rozviedli v apríli a narodenie Maťka sme očakávali v júli (takže limit 300 dní od rozvodu sme nemohli splniť), bolo mi jasné, že byrokracia nás v tomto smere neminie. Nedalo sa tomu vyhnúť – ako otec dieťaťa v rodnom liste mal byť zapísaný môj bývalý manžel, a keďže pri sobáši sme sa dohodli na spoločnom priezvisku (jeho priezvisku), Maťko by mal nosiť aj jeho priezvisko. A tak aj bolo!

Vedeli sme dopredu, čo nás čaká, no nedalo sa s tým už nič robiť (jediná možnosť, ako sa vyhnúť všetkým zbytočným papierovačkám, bola svadba, no z viacerých dôvodov, ku ktorým sa nechcem ďalej vyjadrovať, sme túto možnosť zamietli). A tak sme už len čakali, kým sa Maťko narodí, aby sme mohli tento náš problém konečne doriešiť.

Maťko sa narodil tak, ako sa mal, v júli. Na matriku sme pre Maťkov rodný list išli spolu s mojím bývalým manželom. Absurdné, však? Ale inak sa nedalo. V pôrodnici ma totiž čakalo ďalšie nepríjemné prekvapenie, na ktoré som pripravená nebola. Oznámili mi, že ak chcem, aby do rodného listu zapísali meno, ktoré som svojmu synovi vybrala, musí s tým súhlasiť aj jeho otec. A keďže ako otec bol určený môj bývalý manžel, s výberom mena musel súhlasiť aj on. Ak by mi ten súhlas nedal, rodný list by mi síce vydali, ale bolo by v ňom zapísané iba priezvisko (po bývalom manželovi) bez krstného mena! To bol pre mňa šok, ale našťastie môj „ex“ sa zachoval maximálne férovo a našiel si čas, aby so mnou na matriku išiel a tam vyjadril svoj súhlas s menom môjho syna.

A konečne sme sa mohli pustiť do „práce“... Žalobu o zapretie otcovstva som mala už predpripravenú, a tak som do nej vpísala už len potrebné chýbajúce údaje, ako dátum Maťkovho narodenia, jeho rodné číslo a poslala som ju na súd. Pojednávanie prebehlo v novembri. Našťastie sudca nerobil problémy a po pomerne krátkom pojednávaní rozhodol, že môj bývalý manžel nemôže byť otcom môjho dieťaťa. Uľavilo sa nám všetkým – mne, môjmu partnerovi, aj môjmu bývalému manželovi. Aby to však nebolo až také ideálne, pomerne dlho sme čakali na doručenie písomného vyhotovenia rozhodnutia. Keďže nám v ňom skomolili priezviská, museli sme podať návrh na odstránenie nepresností v písaní. Takže sme zasa čakali do marca, kedy sa nám konečne podarilo získať právoplatné rozhodnutie o zapretí otcovstva, s ktorým sme mohli ísť na matriku a konečne do Maťkovho rodného listu dať zapísať jeho skutočného otca a aj správne priezvisko.

Takže toto je vlastne príbeh so šťastným koncom. Ale aj napriek tomu, radšej by som sa tomu celému vyhla. Stačila by malá úprava zákona a vyhli by sme sa všetkým tým nezmyselnostiam... Hľadala som dôvodovú správu k zákonu o rodine, aby som zistila, čo viedlo zákonodarcov k tomu, aby schválili takúto úpravu právnej domnienky otcovstva, ale nebola som úspešná. Zdá sa, že iba prebrali predmetné ustanovenie zo „starého“ zákona o rodine. Predpokladám, že cieľom takejto úpravy je chrániť deti z tzv. rozvrátených rodín. Ak by sa však do príslušného ustanovenia vložil nový odsek, z ktorého by vyplynulo, že ak bývalý manžel matky ešte pred narodením dieťaťa vyhlási (napr. na matrike), že nie je otcom dieťaťa, biologický otec spolu s matkou dieťaťa toto vyhlásenie potvrdia, otcovstvo by prislúchalo od narodenia dieťaťa jeho biologickému otcovi. Takýmto postupom by sa asi nikomu neublížilo a podaktorým by ubudli súdne ťahanice o zapretie otcovstva. Tak snáď sa to niekedy niekomu podarí presadiť J

Prihlasovanie

Zabudli ste heslo

Zaregistrujte sa a vstúpte do sveta Mama a ja!
Registrácia

Nové na blogu

NAJ články v blogu

Blog kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 1 2 3 4 5 6

Články podľa abecedy

Blogeri podľa abecedy